Annonce

Annonce

Brev:

Gravid, jordemoderundersøgelse mv.


12. juni 2008

Kategori:
Alder:
0 mdr.

Gravid, jordemoderundersøgelse mv.

Hej Helen.

Fin ny hjemmeside, du her har fået. Har siddet og kigget flere breve, og også fået svar på flere spørgsmål omkring putning af vores 21 mdr gamle datter.

Nu er det så lige lidt spørgsmål omkring mig selv og min graviditet. Jeg er gravid med termin 7. juli. Pga. strejken har jeg naturligvis ikke været til jordemoder et stykke tid, men vil dog forsøge at komme til jordemoder i næste uge, hvor jeg går ind i uge 38. Jeg mener, at jeg kan blive tjekket i ugerne 38-40, hvis jeg møder op. Selvom jeg mærker meget liv i maven hver dag, er det rart lige at få tjekket hjertelyd og høre, hvordan barnet ligger.

Jeg ...


Annonce

... var hos lægen for 2 uger siden, hvor alt så fint ud. Dog er jeg i tvivl om, hvis jeg skulle få veer, eller hvis vandet går, om barnet står fast. Barnet lå med hovedet ned ad, men det stod ikke fast i bækkenet for et par uger siden. I så fald skal jeg så ligge ned under transporten til sygehuset og hvorfor?

Jeg har en del plukveer (min mave bliver sten hård), og jeg havde et meget aktivt barn i maven det meste af forrige nat. Er det normalt, at barnet bevæger sig SÅ meget det meste af en nat? Jeg fik ikke lukket et øje. I disse dage føler jeg virkelig, at maven er tung.

Glæder mig til at høre fra dig.
Kærlig Hilsen M.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

5. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.

Nyfødt søvn

Kære Helen. Så blev vores familie udvidet fra 3 til 4. Lillebror som i dag...

Læs hele brevet og Helens svar


23. februar 2026 | Amning | 0 mdr.

Amning før og efter fødsel

Hej Helen Jeg er gravid med vores andet barn, og jeg skriver, fordi jeg gør...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Rødbede

Fra 6 mdr´s alderen kan du godt begynde at give dit barn rødbede, hvilket mange børn elsker og de kan give mosen en meget flot farve. Rødbeder kan også bages i ovnen sammen med andre rodfrugter.

Du skal dog være opmærksom på at rødbeder indeholder nitrat og derfor kun bør udgøre 1/10 af den portion mos, som barnet spiser. Alternativt bør de kun gives med ca 14 dages mellemrum.

Læs mere i Babylex

Leg

For det lille barn er leg meget vigtigt, da det er igennem leg, at barnet udforsker verden og dermed udvikler sig. Og I begyndelsen er I forældre det bedste legetøj, og jeres barn vil elske jeres mimik, lyde og berøring.

Jeres barn har stor glæde af, at I tumler, triller, hjælper barnet med at cykle med benene, danser med barnet i armene... Ligesom jeres barn har brug for at mærke jer tæt på, ligge hud-mod-hud, blive kysset, krammet, kærtegnet og sunget for.

I takt...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Du är min absoluta förebild inom allt med barn och allt som rör barnuppfostran/sömn/mat/sjukdom. Trots att jag aldrig träffat dig känner jag ett 100% förtroende och respekt för dig och känner att din syn på barn och hur man ska hantera olika situationer är helt rätt. Det finns så många metoder och syn på området idag men du har en sån sund och kärleksfull inställning.

För att sammanfatta det jag precis skrev: Du är min "guru" inom området och jag är glad att jag Tack vare min danska svärmor fann din sida och äntligen kunde få den hjälp och feedback jag så väl behövde!

Tack
/Erika


Annonce