Brev:
Mælkeallergi og introduktion til komælk

Hej Helen.
Tak for svar på mine spørgsmål.
Jeg glemte dog at spørge dig omkring overgang til ko-mælk. Havde tænkt, at det var noget, jeg kunne tage med min egen sundhedsplejerske, men strejken trækker jo ud.
Min søn er efterhånden blevet 7 md, og da han var 3 md konstaterede vi, at han fik rigtig ondt i maven, da vi introducerede ham for nan mme. Vores læge gav ham derfor en recept på nutramigen, som han har fået lige siden. Al hans mad er derfor ...
... uden ko-mælk.
Men jeg tænker, at han på et eller andet tidspunkt skal introduceres for produkter lavet på ko-mælk for at (forhåbentlig) vænne ham til det lige så stille og roligt. Hvordan griber man bedst det an? Han er nemlig ikke ret god til at få sine 750 ml. mme, og jeg synes, at det kunne være rart, om jeg f.eks kunne lave hans havregrød på sødmælk, så han fik dækket sit behov for mælk bedre.
På forhånd tak for hjælpen.
Bedste hilsner
Christina
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
27. oktober 2025 | Udvikling | 8 mdr.
Kære Helen. Tak for dig og alle dine svar:) Min datter er nu blevet 8...
24. oktober 2025 | Sovevaner | 8 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 8,5 måned med fuld fart på. Han rejser sig og...
23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
Viden om børn:
Ærter
Fra 6 måneders alderen må barnet gerne få ærter. Ærter kan her koges til ærtemos og det samme kan gøres med andre bælgfrugter, som brune og hvide bønner, kigærter og linser.
Barnet optager bedst næring fra ærter og andre grøntsager, hvis de koges.
Fra 9-10 måneders alderen vil mange børn have stor glæde af at spise ærter, det er god træning for at øve pincetgreb og ærter kan fint gives sammen med rugbrød til frokost.
Ærter indeholder protein, samt...
C-Vitamin
Vitamin C findes i frisk frugt, grøntsager og kartofler. Danske børns indtag af vitamin C er normal tilstrækkeligt og Sundhedsstyrelsen anbefaler derfor ikke ekstra tilskud af vitamin C til mature børn.
Præmature børn, dvs. børn født før 37 uge har mindre depoter af jern, vitaminer og mineraler end mature børn. Det gælder især for de fedtopløselige vitaminer A, D, E, K, men også for C-vitamin.
På neonatalafdelingerne vil det præmature barn få ekstra tilskud af...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.






