Annonce

Annonce

Brev:

Mad, mælkebehov, manglende frugtindtag osv.


9. juni 2008

Alder:
8 mdr.

Mad, mælkebehov, manglende frugtindtag osv.

Kære Helen.

Tusind tak for din hjælp mht. vores datters mad. Efter 8 måneders kamp ser det nu ud til, at hun kan lide skemaden og vi er meget glade, lettede, og håber på, at det holder!! Har dog lige et par (forhåbentligt) hurtige spørgsmål:

1. Hvor meget mælk skal hun have i døgnet? Det har altid været problematisk med flaske, så nu mindre nu bedre! Hvis vi starter morgenen med grød, vil hun ikke have mælk, så vi er begyndt at starte med mælk og så først efter første lille lur give hende grød. Hun vil gerne have vand, men drikker ikke de store mængder. Vil stadig have flaske om natten (40-100 ml) selvom hun får kl 23-24.

2. Hun kan ...


Annonce

... simpelthen ikke lide frugtmos! Vil gerne sutte / gumle på æble, nektarin el. gulerod, men det ryger der jo ikke meget ned af. Er det vigtigt, at hun får frugtmos? Hun får ofte grøntsagsmos med eller uden kød i stedet!

3. Hun vil kun spise HIPP og lignende. Er det fint nok, eller skal vi også prøve at få mere normal mad i hende?! Hvor mange måltider - mælk el. rigtig mad - skal hun ideelt set have i døgnet?

4. Må hun få "alt"? Vil tit gerne smage eller i hvert fald putte det i munden, som vi gør. Må hun det? i dag fik hun friskpresset juice af forskellige frugter og grøntsager - må hun det?

På forhånd tak - dejligt du er "her" trods strejke :)
C

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Graviditet

Det første tegn på, at du er gravid, er normalt udebleven menstruation, eller at du bløder meget lidt. Derudover kan du få kvalme - især om morgenen. Dine bryster kan vokse og blive ømme. Du kan også opleve at være ekstra træt.

Har du mistanke om, at du er gravid, så er det en god idé at tage en graviditetstest. Du bør også altid kontakte din læge, for at aftale tid til en graviditetskonsultation.

Graviditeten varer normalt 40 uger, og lægen vil beregne din...

Læs mere i Babylex

Kravlegård - køb af kravlegård

Nogle familier lever fint uden en kravlegård, hvor andre familier har stor glæde af at anskaffe sig en sådan.

En kravlegård kan være praktisk, når du skal i bad, står og laver mad, måske er nødt til at gå i kælderen med vasketøj... Kravlegården giver dig mulighed for at lægge dit barn et trygt sted, hvis du ikke lige kan holde øje med barnet i nogle minutter.

I nogle familier virker kravlegården også som et trygt, genkendeligt og dejligt sted at finde ro. Hvis der...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Mange tak for dit gode svar - vi har nu fulgt dine anvisninger og det var en overraskende nem proces - 2 nætter tog det af vænne flasken fra vores datter og nu spiser hun som aldrig før - TUSIND TAK for dit lille skub.

Mange hilsener
Vibeke, mor til pige på 21 måneder


Annonce