Svar: Spiser ikke sit behov
Kære Rie
Det lyder fornuftigt og helt relevant at du tilbyder din dreng flaske med modermælkserstatning, men det er naturligvis utilfredsstillende at han ikke engang spiser halvdelen af sit behov.
Du skriver ikke hvad han vejer, men jeg går ud fra at det er korrekt beregnet, når lægen siger at han skal have ca 100ml hver gang - det svarer til ca 600 ml i døgnet, hvis han spiser hver 4 time og er passende, hvis han vejer ca 3600g. Vejer han mere skal han have mere, vejer han mindre behøver han ikke så meget, fordeles måltiderne på hver 3 time, så skal han have godt 75 ml 8 gange dagligt. Indtaget stiger naturligt i takt med at hans vægt øges.
Man kunne godt forestille sig at han med den baggrund I har haft med ammeproblemer osv. har lært sig at lade nøjes med meget lidt. Det vil sige at hans mave ikke er vant til at rumme særligt store mængder af gangen, hvorfor han naturligt afviser flasken efter 40-50ml.
Jeg vil foreslå dig at du forsøger at følge en rytme, som hvis du ammede ham. Det vil sige at du starter med at give ham 50ml, derefter skifter du ham, får ham til at bøvse og så tilbyder du ham en ny flaske med yderligere 50ml i. På den måde kan du få ham til at tage lidt ekstra og stille og roligt vende sig til at have lidt mere mælk i maven af gangen.
Derudover skal du være meget opmærksom på at ...
... holde gang i hans mave. Han skal have afføring mindst en gang i døgnet og afføringen skal være blød og grødet - har han ikke det, så skal du give ham laktulose. En hyppig årsag til at børn ikke indtager deres mælkebehov er at barnet er forstoppet. Derfor er det meget vigtigt at du sørger for at holde hans mave igang.
Du skal give ham mad med 3 timers interval, så du forsøger at køre efter en nogenlunde fast rytme. Og derudover skal du være opmærksom på flaskens hældning, type af flaskesut, - måske han lettere vil kunne spise af en anden eller større sut. Det kan være en sut med flere huller eller en sut der passer til et 3 måneders barn. Vær også opmærksom på at flaskesut og skruelåg ikke må skrues alt for tæt sammen, det kan påvirke vacuum i flasken.
Så mit råd er altså mad ca hver 3 time, hvor du starter med ½ portion, skifter ham, så han atter vågner lidt op og holdes lidt aktiv og så tilbyder ½ portion mere. Herefter kan han så sove et par timer, vågner op og rutinen starter på ny.
Med hensyn til opvarmning, så må du gerne koge vand på forhånd og have kogt vand stående parat i flasker i køleskabet. Så kan du opvarme vandet og hælde den passende mængde pulver i og flasken er klar til servering.
Læs i øvrigt artiklen "Når du giver dit barn flaske", som du finder i min artikelsamling.
Fortsat held og lykke:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
11. december 2025 | Diverse | 1 mdr.
Kære Helen. Jeg er blevet mor til en lille dreng for knap 5 uger siden. Det...
Viden om børn:
Body Mass Index - BMI
Body Mass Index er en beregning af hvordan en persons højde passer til personens vægt. BMI defineres som vægten i kg divideret med højden i meter i anden (kg/m2).
Et sundt BMI for voksne ligger mellem 18.5-24.9. Man bruger ikke denne måling til små børn, men i stedet bruger man vækstkurver.
Ved at tegne barnets længde/højde og vægt ind på en kurve, så kan man følge om barnet vokser som det skal.
En tommelfingerregel lyder at små børn fordobler...
Quinoa
Quinoa er en plante, der vokser både vildt og dyrket. I Danmark kan den købes i supermarkedet og sælges her både som mel, flager og gryn. Den minder om hirse eller ris og kan indgå i madlavningen som alternativ til kartofler, ris og pasta.
Quinoaflager kan bruges til grød og indeholder ikke gluten, hvorfor quinoagrød kan gives før 6 måneders alderen. Det anbefales at man generelt varierer mellem forskellige grødtyper til børn. Quinoagrød har en lidt "fnugget konsistens" og smager...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Tak. Jeg tænker tit på, at jeg i dine svar bliver betrygget i, at jeg ser rigtigt - jeg har et barn, som har et stort tryghedsbehov.
Det er som om at der for tiden er en trend der går på, at vi skal lave 'godnat og sov godt' på vores børn, sætte dem i skammekrog (eller tænkeboks eller hvad man kalder dem) når de ikke gør som vi vil have de skal gøre. Mon det er alle de tv udsendelser om nannys der redder verden for en familie, hvor alt er gået galt, som har tændt op under de ideer?
Hvor er det ærgeligt, at vi skal blive sådan i tvivl om, at det vores instinkt fortæller os om vores børn. Og hvor er det bare fantastisk rart, at du i dit virke hjælper, støtter og betrygger os, som har brug for at blive bekræftet og rådgivet i en retning, som vi kan være med på uden at hjertet bløder.
Tak for det!
Kærlig hilsen
Mor.






