Brev:
Problemer omkring aftensmaden - 8 mdr.
Hej Helen
Lige et par spørgsmål omkring kost og søvn.
Mine drenge er nu 8 mdr - korrigeret 7 mdr. De spiser glædeligt alt slags grød og mos, lige med undtagelse af hjemmelavet havregrød!
Jeg tænker at det er ved at være på tide at de får noget mere groft mad - altså mad der skal tygges mere. Men jeg bliver bange når de begynder at kløjes i det. Og så moser jeg det fint. Men på den måde lærer de vel ikke at tygge?
Det er kun den ene fortand der lige præcis er brudt igennem hos dem begge. Jeg kan se at de gerne vil tygge selv - elsker ristede rugbrøds stænger. Hvordan klarer jeg det bedst, uden at de bliver kvalt? Og hvornår vil det være passende at begynde med små rugbrødshapsere? De elsker rugbrødssmagen.
Vores dag ser i øjeblikket sådan ud:
04 - 06: Flaske 180 ml (Oftest tæt på kl. 4)
7.30 - 8: Havre-Hvedegrød med frugtmos - vand af kop
9.00: Puttes med flaske 150 ml
(sover ca. 2 timer)
11.30: Grøntmos med kød eller fisk eller rester fra aftensmaden - vand af kop
13-14: Puttes med flaske 150 ml
(sover ca. 1-1½ time)
15.30: Øllebrød ...
... eller frugtmos
18.00: Aftensmad
19-19.30: Puttes til natten med 100-200 ml.
Vi har prøvet at toppe dem af med en flaske ved 23/24 tiden - det gør ikke rigtig nogen forskel. Så hvis de bare spiser mindst 150 ml kl 19.30 dropper vi den.
Vores største problem i øjeblikket er omkring aftensmaden. De er meget trætte, og ville have rigtig godt af en lur efter eftermiddagsgrøden - men det kan vi simpelthen ikke få dem til. De bliver meget pjevsede omkring kl 16.30-17. Det ender som regel med at de bliver hidsige og græder sig i søvn i vores arme, og får derfor ikke spist mere end to mundfulde.
Og efter powernappen midt i aftensmaden er opfundet, vil de bestemt ikke puttes før kl 20 - hvilket også er helt ok. Men ofte skal de også være faldet i søvn der, inden de vil tage flasken.
Er der noget i vores døgnrytme der kan ændres, så aftnerne ikke bliver så vanvittige? Vi får jo heller ikke selv spist på den måde. Og skal jeg bruge 1½ time på at få dem til at sove om eftermiddagen, kan vi ikke spise før kl 19.
Håber du kan hjælpe mig
Med venlig hilsen
Helene
Annoncer
Sponsorerede artikler
Gør pusletid til hyggetid - med naturlig pleje fra Olívy
En ren ble er det primære formål, når ens baby bliver lagt til rette på puslepladsen. Men faktisk er pusletiden meget mere end blot en praktisk opgave. Det er en unik mulighed for at styrke båndet til dit barn, stimulere sanserne og skabe tryghed. En god pusleoplevelse handler ikke kun om ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...
14. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Svær søvnmangel pga mange opvågninger
Kære Helen Min datter er netop blevet 10 måneder og jeg skriver til dig for...
7. maj 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Har vi sprunget seperationsangsten over?
Kære Helen. Kort efter fødslen blev vores datter lagt hos far for at få...
29. april 2025 | Diverse | 10 mdr.
Kære Helen. Tak for dit sidste svar angående mad. Jeg synes, at det går...
10. april 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen Din brevkasse har været en kæmpe hjælp hele vores tid som nye...
Viden om børn:
Sushi til gravide og ammende
Gravide og ammende må meget gerne spise sushi, og det kan være en udmærket måde at få varieret sit indtag af fisk på. Der er dog lidt forholdsregler du skal tage.
Fødevarestyrelsen pålægger både forhandlere, sushi-restauranter og øvrige leverandører at dybfryse fisken før den sælges. Fisken skal være frosset ned til til -20 grader i 24 timer for at komme eventuelle parasitter i fiskekødet til livs.
Vælger du at lave sushi selv, skal fisken på samme måde fryses ned...
Fordøjelse baby
Barnets første afføring kaldes meconium, og den er helt sort. I takt med at barnet får mere mælk, skifter afføringen farve, og man kan på afføringen således se, om barnets fordøjelse fungerer.
Babyer, som kun får brystmælk, vil ofte have en gul afføring, som kan gå lidt over i det grønlige. Lugten er syrlig, men ikke ubehagelig, og afføringen virker lidt tynd og grødet. Børn, der ammes, kan have flere dage imellem deres afføringer.
Babyer, der både får brystmælk...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.