Annonce

Annonce

Svar: Voldsomt meget gylp og ændret afføringsmønster


28. maj 2008

Kategori:
Alder:
2 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Diverse.

Kære Line

Det kunne godt lyde som om at Emil har det man kalder refluks, også mere end bare lidt almindelig smågylpen og det er naturligvis vigtigt at du holder øje med hans vægt.

Det er derudover meget vigtigt at du sikrer dig at han har gang i maven. Det at hans afføringsmønster har ændret sig og at der nu går 4 dage imellem hans afføringer kan faktisk godt gøre at han gylper mere. Jo mere gang i maven der er, jo bedre maden kommer igennem systemet, jo mindre vil han naturligt også gylpe.

Johannesbrødkernemel kan du godt forsøge med, en anden mulighed er "Enfamil A.R" som er en speciel modermælkserstatning du køber på apoteket. Fordelen ved denne er at den er almindeligt tynd i flasken og først bliver tyk i maven og derudover har den dokumenteret effekt.

Ud fra din beskrivelse af den mælk der kommer op, så går jeg ud fra at du fortsat ammer og derudover supplerer med flaske. Johannesbrødkernemel eller Enfamil skal altid gives i flaske og det vil således ikke kunne ændre på den gylp der kommer i forbindelse med amning.

Derudover tænker jeg at du skal ...


Annonce

... give din dreng lidt laktulose, for at se om han så får lidt bedre gang i maven igen. Jeg tænker også at du skal være opmærksom på at han ikke overspiser og derfor forsøge at korte måltiderne lidt af, så han måske bedre kan holde mælken i sig.

Som udgangspunkt må det være rarest for ham at komme af med den luft og den mælk der sidder og klemmer med det samme, så han får ro i maven og så kan han evt. få fyldt lidt ekstra på lidt senere, hvis han har behov for det. Derfor synes jeg du skal sidde med ham let oprejst, når han er færdig med at spise, for at hjælpe luften på vej op.


Helens bog om børn og opdragelse
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og opdragelse" - tydelige voksne giver trygge børn

Vurderingen af hvorvidt man skal gå ind og behandle medicinsk gøres af lægen eller børneafdeling. Det er meget forskelligt hvordan det bliver grebet an. Nogle stedet giver man barnet medicinen ud fra devisen om at virker det, så er det godt, virker det ikke, så stopper man igen. Andre stedet giver man ikke børn medicin uden at lave prøver af gylpen, mavesyren osv. for at finde ud af om der er tale om refluks.

Jeg håber ovenstående hjælper dig lidt videre, rigtig meget held og lykke fortsat:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:

26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Diverse | 1 mdr.

Babysvømning

Kære Helen. Jeg er blevet mor til en lille dreng for knap 5 uger siden. Det...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.

Grøn afføring - 10 uger

Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


27. september 2025 | Diverse | 14 mdr.

Svær og lang indkøring af 1 årig i vuggestue

Kære Helen, Jeg skriver, fordi jeg har brug for gode råd til indkøring i...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Frysning af babymad

Du kan fryse grøntsagsmos, frugt- og bærmos ned i mindre portioner. Rens grøntsager og frugter grundigt, kog sammen med lidt vand i en tykbundet gryde, blend med kogevandet og frys ned.

Mosen bør kommes i små bægre, der er beregnet til frysning af babymad og som er fri for skadelige stoffer.

Når grøntsags- eller frugtmosen skal bruges, bør den optøs direkte i gryden. Derved bevares vitaminer og mineraler bedst.

Grøntsagsmos kan du med fordel fryse...

Læs mere i Babylex

Frugtmos og børn

Fra 6 mdr´s alderen kan barnet spise al slags frugt. Det kan være frisk frugt eller kogt frugt.

Starter dit barn med skemad i 4-5 måneders alderen, er det dog helt okay, at du giver lidt frugtmos i denne alder. Det anbefales, at du begynder med den kogte mos til de mindste børn. Det anbefales også, at du tilbyder frugtmos som topping på en grød, eller som dessert efter et grøntsagsmåltid.

Til den første skemad er især pære- og æblemos godt, da det har en mild smag,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Mange tak for dit gode svar - vi har nu fulgt dine anvisninger og det var en overraskende nem proces - 2 nætter tog det af vænne flasken fra vores datter og nu spiser hun som aldrig før - TUSIND TAK for dit lille skub.

Mange hilsener
Vibeke, mor til pige på 21 måneder


Annonce