Svar: Står alene med natteroderiet
Kære Rikke
Er jeres datter nogen sinde blevet tjekket af en øre-næse-hals-læge? Jeg spørger fordi jeg synes det er vigtigt at udelukke at hendes protester mod at falde i søvn og sove uroligt og med mange opvågninger skyldes øreproblemer, hævede polypper eller andet. Det lyder jo som om at hun heller ikke om dagen sover længere sammenhængende lure og jeg synes det ville være en god idé at I fik hende tjekket, for en sikkerhedsskyld. Samtidig kunne øre-næse-halslægen jo så vurdere hendes stramme og forkortede tungebånd...:o)
Med derudover tænker jeg at det vil være rigtig godt, hvis I kunne begynde med 4 måltider skemad dagligt og derudover lidt mellemmåltider, hvor hun får lidt brød og lidt frugt i hånden. Jeg synes også det vil være en god idé at indføre en godnatflaske om aftenen, da hun jo gerne tager flaske og så gøre den til en del af putteritualet.
Jeg tænker også at der naturligvis sagtens kan være noget separationsangst inde over og at I derfor må overveje, hvorvidt det er den rigtige løsning at gå til og fra, som I forsøger eller om I i stedet skulle forsøge at blive hos hende, når hun skal sove og med fysisk kontakt og nærhed få hende til at overgive sig til søvnen. For mig at se er det givet rigtig godt ud at bruge 15 minutter med at sidde hos barnet og hjælpe det til at sove, fremfor at bruge 1-1½ time på at rende frem og tilbage fordi man ønsker at barnet skal falde i søvn selv.
En plan for dagen kunne se således ud:
Tidlig morgen 06: Ammes
Morgen 8: Havregrød eller øllebrød, vand af kop
Formiddag 9-9.30: ½ banan eller anden frugt, det kan være frugtmos eller frisk frugt i hånden. Vand af kop
Puttes til middagslur
Frokost 12: Grøntsagsmos med kød eller fisk, det kan være rester fra aftensmaden, det kan også være et glas babymad til børn på 7-8 måneder. Ved siden af forsøge med lidt brødhapsere med forskelligt smørbart pålæg, sildepostej, makrel, torskerogn, tun, smøreost, avocadomos, broccolimos osv. Tilbehør af agurkeskiver, rød peberfrugt og lignende som hun øver sig med ...
... at sidde med i munden. Vand af kop
Puttes til middagslur med amning eller flaske i håb om at hun så kan sove lidt længere. Puttes mellem kl. 13-14
Eftermiddag 16: Flerkornsgrød med frugtmos, ½ bolle med lidt smør at gnaske i, frisk frugt i hånden, vand af kop
Springer powernap over
Aften 18: Grøntsagsmos med kød eller fisk, og udgangspunktet bliver mere og mere jeres mad. Det kan være ris med lidt sovs, pasta med kødsovs, kartoffelmos og millionbøf, laks og stuvet spinat, indmaden af en frikadelle osv. Der skal både være mod og mad i stykker. I hånden kan hun få en kartoffel, kartoffelbåd, små kogte blomkål og broccoli buketter og lignende at øve sig på. Hvis I får noget, som ikke er børnevenligt, så skal hun have babymos fra glas. Det er ernæringsmæssigt i orden og vigtigt for hende vægtøgning.
Vand af kop
Puttes til natten med amning og/eller flaske mellem 19-20
Sen aften 23-24: Amning eller flaske
Nat 24-06: Sover uden mælk
I skal være opmærksomme på at jeg i denne plan har fjernet mme af kop i løbet af dagen. Jeg synes at I i stedet skal tilbyde vand af kop og hvis hun skal have mme så skal det være af flaske inden hun f.eks. sover middagslur eller inden putning om aftenen fordi den mængde hun indtager forhåbentlig så vil påvirke hende til at sove lidt længere. Samtidig tænker jeg at mme sammen med maden tager lidt af appetitten og gør at hun så ikke spiser så store portioner.
Fordelen ved at give en flaske inden sengetid er at I så kan starte med at putte hende i sengen med flasken og dermed undgå at hun skal flyttes, når hun først er lagt i seng. Det er der hun skal finde roen, det er der hun skal falde i søvn. Nogle forældre vælger at fjerne tremmerne fra sengen og sætte barnesengen sammen med dobbeltsengen. På den måde har man mulighed for at putte hende i egen seng og lære hende at sove der, samtidig med at man kan være ved siden af, holde hende i hånden og som sagt give hende en flaske.
Jeg håber alle mine tanker hjælper jer videre på vej, fortsat held og lykke med hende:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...
3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.
Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.
Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....
3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...
Viden om børn:
Sikkerhed i hjemmet
Det er i hjemmet, at de fleste ulykker sker, og når dit barn begynder at kravle, rejse sig og bevæge sig rundt i hjemmet, så er det vigtigt at du sikrer dig, at jeres hjem er et trygt sted at færdes.
Dit barn skal have lov til at undersøge og opleve verden omkring sig. Derfor skal du sikre at dit barn kan gøre dette.
Alle rum kan være farlige og kan kræve et ekstra sikkerhedstjek - især skal du være opmærksom på køkkenet, badeværelset og stuen.
Gå...
Omega-3 og amning
Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk.
Omega-3 er meget vigtigt for udviklingen af spædbarnets nervesystem og hjerne, synssansen og de kognitive færdigheder (indlæringsevne og hukommelse) og undersøgelser viser at indtag af fisk og omega-3 tilførelsen til barnet via modermælken har stor betydning helt op til barnets 2 års alder.
Et for lavt indtag af fisk og dermed omega-3 fedtsyrer er også sat i forbindelse med forringet finmotorik og...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen.
Jeg vil bare sige tusind tak for hjælpen! Det var et wake-up-call at få dit klare svar ... Dejligt at få at vide så entydigt at tingene ikke er i orden.
Alt går meget bedre nu, vi kan nemt aktivere ham, putning går stort set problemfrit nu og aflevering i vuggestue er også meget bedre. Det har været så godt at komme ud af den dårlige vane - jeg har bare ikke tidligere tænkt på at det var vaner der skulle ændres.
Tusind tak for hjælpen - det har betydet utrolig meget for os.
Med venlig hilsen
Rikke, mor til dreng på 21 måneder






