Svar: Overgang til erstatning
Kære Anita
Hvis du vil stoppe amning og skal overgå til noget andet, så skal dette være modermælkserstatning. Så længe din søn ikke er ældre end han er, vil størstedelen af hans indtag fortsat være mælk og du kan derfor ikke begynde at erstatte amning med skemad.
Den erstatning du vælger skal IKKE være type 2, da dette er tilskudsblanding. Du skal vælge en erstatning som kan gives fra fødslen. Der findes mange forskellige mærker og de mærker vi har i Danmark må betegnes som værende lige gode, det er smag og behag. Nogle børn kan bedre lide smagen af noget end noget andet.
Hvis din søn virker sulten, dvs begynder at følge jer med øjnene når I spiser, vågner mere op om natten osv, så er han parat til at forsøge med lidt skemad. Men hvis han sover godt og ikke viser særlig interesse for skemad, så vent med dette og fortsæt med erstatning til han er blevet lidt ældre.
Med hensyn til amning, så vil ...
... det være hensigtsmæssigt at du langsomt trapper dette ned. Hvis du har ammet fuldt indtil nu og stopper fra den ene dag til den anden, kan du risikere at få en brystbetændelse. Ved nedtrapning af amning tænker jeg på at nedsætte hyppigheden af måltider, således at du de næste par uger f.eks. ammer hver anden gang og giver flaske hver anden gang og så langsomt går over til kun at give flaske og lader din søn spise hos dig, når brystet er fyldt og 'du trænger til at blive tømt'.
Fortsat held og lykke og hvor er det dejligt at far tager orlov og passer jeres dreng, nu hvor du skal igang igen.
RETTELSE: Allomin 2 adskiller sig fra andre tilskudsblandinger på markedet ved at være et fuldgyldigt præparat. børn der trives på allomin 1 fortsætter med dette, men spiser barnet forholdsvis meget af allomin 2 kan man med fordel skifte til dette, når barnet er 4 mdr. og barnet kan således leve af dette alene.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:
16. juni 2025 | Amning | 2 mdr.
Kære Helen, Tak for dine svar på vores seneste beskeder. Vores pige har...
15. maj 2025 | Amning | 1 mdr.
Hej Helen, Vi vil gerne spørge generelt/åbent ind til den situation vi står...
16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.
Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....
24. februar 2025 | Amning | 11 mdr.
Hej Helen Min søn har nu faktisk hele sin levetid været vågen plus 10 gange...
Viden om børn:
Mælkedranker
Nogle børn drikker så meget mælk, at det tager pladsen op for den egentlige mad. Disse børn kalder man for mælkedrankere.
De første 6 måneder vil det lille barn naturligt leve af mælk, men i takt med at barnet bliver ældre, begynder at spise mere og mere rigtig mad, så er det vigtigt, at mængden af mælk skrues gradvist ned. Hvis barnet gennem for lang tid lever mest af mælk, vil barnet kunne komme til at mangle vigtige næringstoffer - som naturligt indtages via en almindelig sund...
Babyslynge
En babyslynge er et klæde, som man på forskellig vis binder omkring sig. Oftes er der et spænde eller en ring i den ene ende. Når Slyngen bindes fremkommer en lomme, hvori baby ligger eller sidder.
Slyngens fordel er at den yder støtte til hele babys krop og hoved, både når dit barn ligger og sidder. Der er mulighed for at variere bærestilling, hvilket er godt, hvis barnet bæres ofte eller længere tid af gangen.
I en babyslynge kan du normalt bære din baby længe...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen ...
Jeg ville bare blot meddele dig, at det går så godt i øjeblikket at jeg næsten ikke kan få armene ned..
Jeg gik jo rundt og tumlede med tanker om at min datter "kørte" på mig osv.. Men du fortalte mig at hendes humør skifter rigtig hurtigt og at lige netop hendes alder / denne såkaldt selvstændighedsfase gør at det kan være svært for både forældre og barn..
Jeg tror, at fordi jeg er blevet opmærksom på det, så tager jeg det ikke mere personligt og det gør at jeg ikke bliver ked af det mere..
Hvor er det dog dejligt at der også er nogle perioder der faktisk går godt..
Jeg er sikker på at der ligger udfordringer der ude i fremtiden som venter på os, men dem kan jeg ikke komme udenom..
Så rigtig mange tak herfra Helen..
HVOR HAVDE DU DOG RET!!!!!!!!!!!!!
Med venlig hilsen
M´s Mor