Svar: D-dråber og hård mave
Kære Linda
Det sker nogle gange at familier oplever problemer med D-dråber, ofte dog ikke i form af forstoppelse, men derimod i form af mavekneb.
Det er rigtigt at man før hen i tiden kunne købe forskellige d-dråber der alle var opslæmmet i noget forskelligt og det var derfor let at forsøge med et andet præparat for at se om det gav nogen forskel. Sådan er det dog ikke mere og derfor er det netop ACD-dråber man anbefaler i stedet for D-dråberne, hvis barnet har problemer.
Jeg synes derfor roligt du kan forsøge med ACD-dråber som de har sagt på apoteket og jeg ...
... håber at det hjælper og giver jer lidt mere ro.
Du skal være opmærksom på at det nogle gange kan være en god idé at give børn laktulose, selvom de bliver ammet 100 pct. Hvis barnet har problemer med forstoppelse, så er det rigtig vigtigt at holde barnets mave igang - uanset hvilken form for mælk/ernæring barnet får. Du må give 1 ml pr kg, han vejer og det er en fordel at dele dosis i 2. Det vil sige at hvis han vejer f.eks. 6 kg, så kan du give ham 3 ml laktulose aften og 3 ml morgen og naturligvis regulere ind, så afføringen er lind og fin:o)
Fortsat held og lykke med ham:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
11. december 2025 | Diverse | 1 mdr.
Kære Helen. Jeg er blevet mor til en lille dreng for knap 5 uger siden. Det...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.
Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...
27. september 2025 | Diverse | 14 mdr.
Svær og lang indkøring af 1 årig i vuggestue
Kære Helen, Jeg skriver, fordi jeg har brug for gode råd til indkøring i...
Viden om børn:
Amning
Sundhedsstyrelsen anbefaler at børn ammes sålænge som muligt. Helst fuldt ud til de er 6 måneder gamle og delvist frem til 12 måneders alderen eller længere, hvis mor og barn ønsker det.
Brystmælk er nøje afstemt til barnets forskellige behov og modermælk indeholder vigtige antistoffer, som beskytter det lille barn mod infektioner. Det tager tid at etablere en amning, for de fleste tager det ca. tre uger, men der kan gå op til 6 uger før mælkemængden har afstemt sig efter barnets...
Høj stol til baby
Når barnet begynder at kunne sidde selv, er det en god idé at anskaffe en høj stol. Så kan barnet sidde med ved bordet under måltiderne, og det kan også følge med i, hvad I laver ved køkken- og spisebordet.
Der findes mange forskellige modeller af højstole, men de fleste vælger i dag en model, som kan stå ved spisebordet. Det giver mulighed for, at baby kan være med ved bordet, når familien sidder og spiser og på den måde naturligt tage del i måltiderne.
De...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.






