Annonce

Annonce

Brev:

Sutteflaske og søvn


19. maj 2008

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Sutteflaske og søvn

Hej Helen.

Tak for dit gode svar. Vi har siden forsøgt os dagligt med en sutteflasken men han gider altså ikke. Han bliver hurtigt irriteret på den uanset om det er mig eller min mand der prøver. Når min mand har prøvet om aftenen ligger han som en lille dyreunge og prøver at få den væk fra munden mens han klynker og krummer sig sammen ind mod brystet. Det kan jeg næsten ikke bære. Altså er jeg begyndt at indstille mig på at han nok bare skal ammes – det er alligevel så kort tid...med mindre du har et sidste godt råd?

Jeg tilbyder ham som jeg skrev sidst brystet når han har spist grød eller mos. Som regel vil han ikke have ret meget. Nogen gange venter jeg lidt så han ikke er propmæt – så spiser han lidt mere.

”Rigtige” amninger får han tidlig morgen, eftermiddag, inden han skal puttes og når jeg går i seng ved 22-tiden. Hvornår skal vi begynde at ændre på det? Tænker nok især på eftermiddagsmåltidet.

Han er god til at drikke vand af kop – skal jeg også tilbyde ham mælk af kop?

Jeg har i øvrigt oplevet at han oftere bliver sur på det højre bryst. Også selvom mælken løber og der er nok af den. Når jeg lægger ham til på det venstre spiser han lystigt videre. Hvad kan det skyldes?

Du skrev sidst at vi skulle stole på at han nok skal regulere sin søvn selv. Det har vi mere eller mindre ...


Annonce

... også altid fornemmet men jeg vil nu alligevel spørge dig om hvorvidt vi skal insistere på at han sover når der er gået lidt rod i rytmen.

For tiden er han igang med en lang formiddagslur på næsten tre timer og så tager han 1-2 korte lure senere. Vi har haft nogle dage hvor jeg var sikker på at når han faldt i søvn ved 19-tiden (efter en lang formiddagslur og en kort eftermiddags) så var det for natten, men så har han powernappet ½ time og er vågnet igen. Når vi efterfølgende prøver at putte ham bliver han sur og ked af det og vi er nået til den konklusion at vi hellere vil hygge os med en lille glad dreng fremfor på skift at få en lille sur dreng til at sove. Det tidspunkt han falder i søvn på ender alligevel med at blive det samme.
Hvad er din holdning til dette?

Og slutteligt: efter han er begyndt med tre grød og mosmåltider i løbet af dagen har han afførring et par gange om dagen. Jeg synes den er meget mørk – nogen gange næsten sort og ofte mørkegrøn. Han får jern men som pulver – kan det farve? Og så får han tit broccoli og svesker for det elsker han. Måske det også har noget at sige. Jeg synes ikke det virker som om han har ondt i maven eller problemer med at komme af med det – som da han var ”lille” og havde grønne bleer.

Skal jeg være bekymret?

Vi glæder os til at høre fra dig!

Sofie

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Din guide til sund babyhud fra top til tå

Brug Olívy som naturlig hudpleje til babyer og småbørn
Vidste du, at Olívy baby care – diaper change kan bruges til meget mere end bleskift? Det er udviklet til den særligt sarte hud i bleområdet, og de unikke egenskaber fra ekstra jomfruolivenolie og kalk gør Olívy velegnet til blid pleje ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Meget udfordret søvn

Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....

Læs hele brevet og Helens svar


14. august 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Tvillinger på 6.5 mdr uden rytme

Kære Helen. Jeg har 2 dejlige tvillingepiger på 6.5 måned, som blev født i...

Læs hele brevet og Helens svar


24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Børnemad, færdiglavet

Færdiglavet babymos er lavet af kontrollerede råvarer og gjort holdbart ved varmebehandling. Det er intet ernæringsmæssigt i vejen med de færdiglavede børnemadsprodukter. Hjemmelavet mad er dog lige så godt.

Vær opmærksom på at færdiglavet børnemad let bliver for findelt i konsistensen og det er vigtigt at barnet stille og roligt vænnes til familiemad og også tilbydes mad, som kræver en vis tyggefunktion og som indeholder naturligt "mere bid".

Du kan finde...

Læs mere i Babylex

Morgenmad og børn

Børn har brug for et solidt morgenmåltid, efter at have sovet en hel nat, og så de har energi og overskud til at lege, lære og udvikles hele dagen. Det betyder, at f.eks. en portion yoghurt ofte ikke vil være nok.

Til børn i alderen 1-2 år kan du f.eks. give:
- Havregrød, øllebrød eller anden type af grød. Gerne med lidt frisk frugt og bær.
- A38, tykmælk eller neutral letmælksyoghurt med rugbrødsdrys eller havregryn.
- Grovbrød, grovere boller f.eks....

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Først og fremmest tusind tak for denne form for brevkasse - den er helt fantastisk for en 1. gangs mor som mig, som altid er bekymret for om jeg nu gør tingene godt nok:-) Så et tak herfra.

Helle, mor til dreng på 1 år


Annonce