Brev:
Sove og spisevaner

Kære Helen
Vores lille familie har behov for lidt professionel rådgivning her i disse strejketider. Vi har to udfordringer med Emil på snart 5 måneder, som muligvis er relaterede.
Første udfordring er at få Emil i seng om aftenen.
Anden udfordring er hans spisevaner. Får han nok at spise og hvis ikke, hvor skal jeg indføre ændringer?
Emil vil ikke i seng og sove om aftenen. Vores aften går med forsøg på putninger, resignation, en legende Emil og derefter en sur og hysterisk Emil. For at han til sidst falder i søvn ved mit bryst ved en 21-22tiden. Vi har prøvet at putte ham ved 19tiden, men han nægter pure at falde i søvn i sin egen seng. I sidste uge puttede vi ham så i barnevognen, hvilket faktisk gik godt i tre dage. Han sov fra kl. 18.30/19tiden til kl. 23/24tiden, hvor hans far flyttede ham op i hans seng (men det vågner han naturligvis af).
Vi tænkte så, at det var da fint nok, hvis han ville sove i barnevognen først på aftenen, men det har ikke virket siden. Han bliver lagt ud (barnevognen står dog inde i entreen), men sover måske ½ time, for så at vågne igen. Græder og er sur, og det er kun mor der kan bruges, og han spiser ved mit bryst –gerne med ca. 1 times mellemrum fra kl. 18 til 21/22.
Det fører mig over til den anden udfordring – nemlig hans spisevaner. Når han ammer så ofte om aftenen, er det så et udtryk for, at han er meget sulten? Skal jeg bare lade ham fylde sig op på den måde, eller skal jeg ændre på noget i hans kost, så vi får en mere rolig aften?
Jeg forsøger virkeligt at indføre gode rutiner i hverdagen men finder det noget svært, da jeg samtidig også synes at jeg skal tage hensyn til Emils behov. Vores hverdag ser ud sådan nogenlunde:
Vågner ved 6/7tiden. Hvorvidt han ammer kommer an på, om han har spist kl. 5 om natten, men får sig da gerne lige en lille ...
... tår. Han virker meget frisk og leger en del. Men en time senere bliver han pylret og vil gerne sove. Jeg har prøvet at trække den længere, men det er meget svært.
7/8tiden. Sover en lur på en lille time i sin barnevogn (som på dette tidspunkt såvel som om aftenen står inde i entreen).
Ved 9tiden ammes.
Sover måske en lur mere i barnevognen – denne gang udenfor.
Ved 11 tiden spiser grød. Ca. 1 dl. + lidt vand. Bliver skiftet og tilbydes herefter bryst, hvilket han som regel også tager, med mindre han er meget træt.
Herefter begynder dagen at blive lidt mere uforudsigelig. Han bliver puttet ved 12/13tiden. Hvor længe han sover er forskelligt men højst 2 timer. Han bliver ammet efter behov. Og puttes måske også til en ekstra lur.
Ved 17 tiden får han kartoffelmos – spiser hvad der svarer til en almindelig størrelse kartoffel. + lidt vand. Bliver skiftet og badet (hver 2. dag) og tilbydes bryst hos mig – igen tager som regel for sig.
Ved 18/19 tiden puttes i barnevogn. Som regel når vi også at spise vores aftensmad i ro og fred, inden han vågner igen.
Spiser hos mig af flere omgange. Er skiftevis sur og glad. Sover ved 22tiden.
Ved 01/02tiden ammes. Sover i egen seng.
Ved 04/05/06tiden ammes. Sover i min seng.
Når Emil er vågen er han meget aktiv. Tumler rundt på gulvet eller i kravlegården eller sidder og hopper på mit skød. Griner og charmer lige indtil det bliver for meget for ham.
Jeg håber, at jeg har beskrevet problemet godt nok, selv om jeg sagtens kunne have skrevet flere sider. Jeg håber, at du har nogle gode råd til, hvor vi evt. kan indføre ændringer. Jeg har læst dit råd om, at flytte alting 15 min. ad gangen, men det finder jeg noget svært, når der i forvejen ikke findes en særlig klar rytme.
Glæder mig til at læse dit svar.
Venlig hilsen
Anne-Mette og Emil
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Sikring af familieliv med ked baby
Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...
5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...
28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....
24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...
Viden om børn:
Svangerskab
Svangerskab er et andet ord for graviditet. Det betyder at en kvinde bærer et barn i sig, man kan sige at "hun er svanger" = "at hun er gravid". Man kan også sige "gennemføre svangerskabet", "afbryde svangerskabet", "først i svangerskabet" "sidst i svangerskabet" osv.
Svangerskab bruges ofte, når man taler om svangerskabsforgiftning. Se derfor "svangerskabsforgiftning".
Navle
Hos det nyfødte barn sidder stadig en rest fra navlestrengen, som vil falde af, af sig selv, når barnet er mellem ca. 5 dage og tre uger gammelt. Det er normalt at det kan bløde fra navlen i denne periode og det kan også lugte fra navlen, da det er en forrådningsproces der sker.
Du skal være opmærksom på at navlen ikke begynder at lugte for meget, da det kan være tegn på infektion. Hvis navlen lugter gennem barnets tøj, er det for meget. Hvis der er rødme omkring navlen, kan...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Tak for dit svar til min ældste søn og hans spørgsmål om ’bierne og blomsterne’. Vi har læst et par bøger sammen, han grinede rigtig meget … men fik stillet sin nysgerrighed!
Det var en rigtig god idé at læse bøger sammen, for du har jo fuldstændig ret: Det kan være grænseoverskridende for både barn og voksen af snakke om den slags sammen, mens en bog oplyser nøgternt og godt. Intimsfæren bevares intakt, genialt!




