Annonce

Annonce

Svar: Vil ammes og ikke have flaske


15. maj 2008

Kategori:
Alder:
7 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Amning.

Kære Anne

Det er ofte et spørgsmål om at blive ved med at forsøge og så håbe at han til sidst tager imod. Det kan nogle gange hjælpe at far tilbyder flasken, da han ikke forbindes med amning. Det kan også nogle gange hjælpe at forsøge med en anden type erstatning, da de smager forskelligt, ligesom det kan hjælpe at malke modermælk ud og prøve at tilbyde det på flasken.

Det kan også være en idé at tilbyde flasken imens han ligger ved siden af dig, det kan være på dynen på sofaen, han kan ligge på dit lår eller I kan ligge sammen i dobbeltsengen. Med den alder han har, kan man nogle gange være heldig at han tager flasken, hvis han selv får lov til at ligge og holde lidt ved den imens du ligger ved siden af, ligesom man også nogle gange kan være heldig at give den i barnevognen, fordi han slet ikke forbinder det at skulle have mælk med vognen og måske derfor så ikke vil protestere så meget.

Når det er sagt, så tænker jeg dog også at 4 amninger fint burde dække hans behov og i 8-9 måneders alderen vil du sandsynligvis kunne nøjes med 3. Efter 10 måneders alderen nedsættes ofte ...


Annonce

... til 2 amninger dagligt og han kan her få mere komælk, komælksprodukter osv.

Det er korrekt at han ikke umiddelbart behøver amning om natten mere - det vil sige i tidsrummet 24-06, men inden han skal puttes, sen aften og tidlig morgen vil det stadig være relevant - netop fordi han om dagen har travlt med alt muligt andet... så hvis du derudover kan få en enkelt amning yderligere ind om dagen, så burde han mælkemæssigt blive fint dækket. Derudover skal han tilbydes skemad 4 gange dagligt og lidt mellemmåltider som er frisk frugt i hånden, brødskorper og lignende.


Helens bog om dit barns udvikling
LÆS OGSÅ: "Helens bog om gråd og trøst" med masser af råd om bl.a. børn med kolik, high need babies, mareridt, raserianfald og separationsangst.

Hvis du har problemer med at han vil tage brystet fordi din nedløbsrefleks er lidt langsom, så kan du enten gøre det at du stimulere brystet lidt inden du lægger til. Det kan du gøre ved at malke lidt ud med hænderne eller en brystpumpe. Du kan også gøre det at du, når han ligger ved brystet, drypper en lille smule mme eller modermælk ind i mundvigene på ham med en lille sprøjte, - så kan han mærke at der er noget at komme efter og vil så tage fat.

Jeg håber du hermed er hjulpet videre på vej, rigtig meget held og lykke:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:

16. juni 2025 | Amning | 2 mdr.

Kan jeg reetablere amning?

Kære Helen, Tak for dine svar på vores seneste beskeder. Vores pige har...

Læs hele brevet og Helens svar


15. maj 2025 | Amning | 1 mdr.

Fortvivlet situation

Hej Helen, Vi vil gerne spørge generelt/åbent ind til den situation vi står...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


24. februar 2025 | Amning | 11 mdr.

Ammestop - 11 måneder

Hej Helen Min søn har nu faktisk hele sin levetid været vågen plus 10 gange...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Nakkefoldsscanning

En nakkefoldsscanning foretages i 11.-13. graviditetsuge, og her kigger man via et ultralydsapparat, som køres rundt på den gravides mave, på barnet inde i livmoderen.

Denne scanning kaldes også 1. trimester-scanning, og man ser efter:
- om der er liv
- om der er mere end ét foster
- hvor langt du er henne - man fastsætter datoen for forventet fødsel.

Hvis du ønsker at vide, om dit barn kan have en kromosomafvigelse som f.eks. Downs Syndrom, så...

Læs mere i Babylex

Autostol

Til transport i bil skal barnet sidde i en godkendt autostol. Det lille barn skal helst sidde fastspændt med ryggen mod kørselsretningen.

Autostole skal være godkendt efter ECE (R)-44-03 eller 44-04. Der skal være et E-mærke på stolen, og den lange talrække under eller efter E-mærket skal starte med enten 03 eller 04.

For fastmonterede autostole hedder godkendelsen ECE (R) 44-05.

Autostole med andre mærkninger skal også være E-mærket, for at de er...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Du har hjulpet mig med at få min datter til at sove i egen seng og sidenhen på eget værelse og det er bare gået SÅ fint! Jeg fulgte dine råd til punkt og prikke og det virkede fra første aften. Jeg er imponeret.

Tak fra Winnie, mor til pige på 8 måneder


Annonce