Annonce

Annonce

Svar: Appetitspring - 4 mdr.


14. maj 2008

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Amning.

Kære Sonay

Det er helt normalt at man som mor kan opleve det svært at følge med barnets behov, når barnet bliver 4 måneder. Det er blandt andet derfor mange kvinder begynder at supplere med en flaske til natten i denne alder, eller begynder at introducere skemad.

Før man gør dette, så er det dog en god idé at forsøge at øge mælkemængden for at se om det bare er et øget mælkebehov der er behov for. Og mælkemængden øges ved at man lægger så hyppigt til som muligt. Det vil sige at det giver mere mælk at amme hver 2 time i stedet for hver 4 time. Det vil også være en rigtig god idé at amme fra begge bryster ved hver amning, således at din datter starter med at blive lagt til den ene side, når hun er færdig der, så skifter du hende og tilbyder så derefter modsatte bryst.

Hvis I skal ud af døren og du ved at der kommer til at gå et par timer inden du kan amme igen, så er det bedre at lægge hende til brystet en ekstra gang inden I går, så hun har fået stimuleret det ekstra fremfor at trække tiden. Samtidig giver det mere mælk at amme aften og nat, fordi du her producerer mere af det mælkestimulerende hormon. At det især er om aftenen og natten hun søger brystet har derfor en logisk forklaring og det er vigtigt at du lægger hende til her. Prøv dog også med hyppigere amning i løbet af dagen.

Det er helt normalt at dine bryster ikke føles hårde og spændte, som de gjorde i starten. Din mælk tilpasser sig din datters behov, hvis hun får lov til at die når hun har lyst og det regulerer sig ind naturligt. Lige i begyndelsen, når mælken løber til så overproducerer man - din krop vil ligesom være på ...


Annonce

... den sikre side, så den laver lidt ekstra mælk. Samtidig så sker der en irritation af brystvævet, der får brysterne til at blive yderligere hårde - sådan er det ikke når man har ammet i nogle uger - så regulerer det hele sig ind og brystspændingen svinder.

Din datters vægtøgning tyder på at hun får fint med mælk hos dig og jeg synes du skal forsøge med lidt hyppigere amning igen, amme fra begge sider, få ro i løbet af dagen osv. Samtidig skal du også sørge for at få både mad og drikke og du skal prioritere at du også sørger lidt for dig selv, at du når at komme i bad, få mad osv.

Hvis det så ikke hjælper at øge din mælkemængde og du synes det fortsat er et problem aften og nat, så kan du overveje om du skal gå ind og supplere hende med lidt modermælkserstatning eller evt. vælling til natten.


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Med hensyn til afføring og prutter, så kan det handle om at der sker nogle enzymændringer i hendes tarme med den alder hun har nu. Hun er stille og roligt ved at vende sig til at skulle have andet end mælk i maven - man kan sige at hendes tarmsystem gør sig parat. Det er rigtig fint. Derudover kan det også handle om hvad du indtager af mad.

Man kan lidt populært sige at du laver mælk af den mad du spiser og det du drikker og man ved at mælken faktisk smager forskelligt alt efter om du f.eks. spiser løg eller fersken. Du kan altså godt via dit indtag af forskellige fødevarer påvirke mælken og derved påvirke hendes afføring og måske også lugten af hendes prutter... så længe hun er upåvirket af det, så er det helt fint og ikke problematisk.

Jeg håber du hermed er hjulpet videre, fortsat held og lykke:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:

24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Flaske og Nestlé

Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...

Læs hele brevet og Helens svar


21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst

Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...

Læs hele brevet og Helens svar


21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Opfølgning - dagsrytme og bryst

Kære Helen Tak for dine svar. Her lidt opfølgende spørgsmål: 1) Det gør...

Læs hele brevet og Helens svar


20. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Afhængig af brystet til søvn, 3 måneder

Kære Helen Dette er mit første brev til dig, hvorfor du også får lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


28. august 2025 | Amning | 14 mdr.

Konstant ammesøgende

Kære Helen. Tak for dine tidligere, meget dybdegående og brugbare svar....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Drikkevarer til børn

Små børn bør drikke mælk og vand.

½ liter mælkeprodukt om dagen:
Det anbefales, at børn og voksne drikker ca. ½ liter mælkeprodukt om dagen. Til børn i alderen 1-2 år anbefales mælkeprodukter med 1.5% fedtindhold (letmælk), og til børn i alderen 2-3 år anbefales det at drikke og spise mere fedtfattigt - det vil sige skummet-, mini- og kærnemælk og lette surmælksprodukter. Nogle børn kan dog godt have brug for letmælk og letmælksprodukter frem mod 3 års alderen.

Læs mere i Babylex

Rabarber

Rabarber er velegnede til grød, kompot, suppe og marmelade. Hvis I ofte bruger rabarber i madlavningen, er det en god idé at tilsætte 'Nonoxal' (kalkchlorid) under kogning.

Dette forhindrer at saften i rabarber reagerer med kroppens kalk, som bl.a. giver ubehagelige reaktioner på tænderne.

Rabarber er bedst tidligt i sæsonen fra april og indtil omkring Skt. Hans. Rabarber indeholder små mængder oxalsyre, og i højsommeren stiger mængden af oxalsyre i stilkene. Hvis...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Selvfølgelig har jeg en tilknyttet kommunal sundhedsplejerske, men jeg er super glad for mit medlemskab hos NetSundhedsplejerkse.dk, da der dukker mange spørgsmål op i løbet ugen med en lille ny og jeg kan kun anbefale det.

Camilla Martin


Annonce