Annonce

Annonce

Brev:

Søvn uden bryst om natten - og mælk nok


5. maj 2008

Kategori:
Alder:
7 mdr.

Søvn uden bryst om natten - og mælk nok

Kære Helen,

Jeg har tidligere fået råd af dig og har nu brug for din hjælp igen, denne gang vedrørende at sove igennem, og hvorvidt hun får mælk nok.

Vores datter er netop fyldt 7 mdr. Jeg følger den plan, du har lavet med 4 skemåltider om dagen til den trætte mor (3.8.08), da den passer godt ind i vores døgnrytme, dog får hun stadig oftest grød til frokost.

Min lille Camilla spiser ret fint til alle måltider (jeg gætter på godt 1 dl grød/mos pr. måltid) og er egentlig meget nem om dagen. Hun ammes pt. inden de to lure om dagen, inden hun puttes om aftenen, ved midnat og så igen 2-3 gange i løbet af natten. Hun spiser kun af et bryst pr. gang (det har hun stort set altid kun gjort), så jeg er i tvivl om, hvorvidt hun får mælk nok, hvis hun kun ammes 4 gang pr. dag, da jeg, når jeg malker ud, "kun" får ca. 100-125 ml pr. bryst? (Altså hvis hun ikke ammes om natten).

Det leder hen til mit andet spørgsmål: hvordan får vi hende til ikke at vågne så mange gange i løbet af natten?

Hun har et ret stabilt mønster, hvor hun puttes kl. 20. Vi havde en fin periode, ...


Annonce

... hvor hun bare kunne lægges og helt selv falde i søvn, nu er der ofte lidt flere protester. Dernæst vågner hun eller jeg tager hende op og ammer hende inden jeg går i seng kl. 22.30. Så vågner hun igen ca. kl. 02 og 04 og nogle gange kl. 05. Hun sover til kl. 6.30/7.00 - hvis hun vågner kl. 05 er jeg nødt til at tage hende op i sengen for at hun sover videre.

Hun græder meget, når hun vågner om natten (hun sover på eget værelse og har gjort det uden store problemer siden hun var 3½ mdr.), og som regel er jeg nødt til at amme hende, for at få hende til at falde til ro. Vi har prøvet at lade hendes far gå ned til hende, men det hjælper pt. ikke, det er bryst hun vi have :-o Hvad kan vi gøre, for at hun ikke vågner så mange gange om natten? Det virker nemlig ikke som om hun er sulten.

Og hvad kan vi gøre for at vænne hende fra brystet om natten?

Vi har talt om, om vi skulle indstille os på nogle lange nætter, hvor hun ikke bliver ammet, men må klare sig med anden trøst. Men har endnu ikke helt samlet mod til det.

Jeg ser frem til at høre dine råd.

Hilsen Anne

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?

En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby

Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

23. september 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Min datter nægter at spise

Hej Helen, Tak for dit svar sidst. Det er blevet en smule bedre med søvnen,...

Læs hele brevet og Helens svar


5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Meget udfordret søvn

Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....

Læs hele brevet og Helens svar


14. august 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Tvillinger på 6.5 mdr uden rytme

Kære Helen. Jeg har 2 dejlige tvillingepiger på 6.5 måned, som blev født i...

Læs hele brevet og Helens svar


24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Reagensglasbefrugtning, IVF og ICSI

Reagensglasbefrugtning er en fertilitetsbehandling, som bruges hvis insemination ikke er lykkes 3 gange, hvis manden har stærkt nedsat sædkvalitet eller hvis kvinden har ødelagte æggeledere.

Det er en behandling for selve undfangelsen sker uden for kroppen - i et reagensglas.

- Man stimulerer kvindens æggestokke med en kraftig hormonbehandling, der modner op til 10-12 æg på en gang. Disse tages ud, et indgreb der foregår under under lokalbedøvelse.

Læs mere i Babylex

Autostol

Til transport i bil skal barnet sidde i en godkendt autostol. Det lille barn skal helst sidde fastspændt med ryggen mod kørselsretningen.

Autostole skal være godkendt efter ECE (R)-44-03 eller 44-04. Der skal være et E-mærke på stolen, og den lange talrække under eller efter E-mærket skal starte med enten 03 eller 04.

For fastmonterede autostole hedder godkendelsen ECE (R) 44-05.

Autostole med andre mærkninger skal også være E-mærket, for at de er...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

1000 tak for din altid varme og kærlige måde at gribe udfordringerne an på - det er helt rigtig for mig!
Jeg nyder både dine personlige svar til mig, men bestemt også de svar du giver til andre.

Tak,
Mor til pige på 15 måneder


Annonce