Annonce

Annonce

Brev:

Problemer med vores dreng, soverutiner, fladhed i kranie mv


24. april 2008

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Problemer med vores dreng, soverutiner, fladhed i kranie mv

Hej Helen.

Vores lille julebarn Christoffer, blev født små 2 ugers tid for tidligt, plus, at de siger han nok var sat for tidligt, så reelt er han nok ca 1 måned for tidligt ude. vejede 2590g, og var 48 lang, nu er han 67 lang, og vejer godt 6 kg, det er da for lidt??

Vores problemer startede ved fødslen, hvor han blev trykket, samt taget for hårdt ved, det resulterede i en skæv nakke og ryg, som vi nu går til kiropraktor med, nu er han mere bevægelig i kroppen, modsat før, hvor han var låst til højre side, som resulterer i han er flad i højre side af baghovedet, kan dette rettes ud??

Vi lå 12 dage på sygehus, før vi kom hjem, da han ikke ville ligge til bryst, så han fik sonde, og lidt mælk fra kop, jeg har indtil for ca 3-4 uger siden, ammet med en ammebrik, hvor det var en kamp og få ham på HVER gang, tog det ca et kvarter før han sugede ordentligt, oveni hatten, skreg han meget, og ville ikke sove, så vi går til zoneterapi, mod hans kolik, det har ...


Annonce

... også hjulpet gevaldigt, han sov førhen kun 5-7 timer højest i døgnet, sommetider kun 3 timer, så kom han op på 14 -15 timer her for 3 uger siden, dejligt, også for forholdet mellem mig og faren, det slider hårdt på mig, ikke at få sovet, og når den lille skriger, hjælper det kun at ligge ham til bryst..

Så for en uge siden, begyndte han igen og sove mindre og mindre, er nu nede på 10 timer, plus han er oppe hver 2 time om natten, han var ellers oppe og sove to gange 5 timer, og han sparker og slår vildt omkring sig, slår sig selv meget på maven (spiller på tromme) og vi ved ikke hvad vi skal gøre, han er mæt, og skiftet, og har været aktiv i flere timer, på pusle tæppe, rangler osv, mange gange bliver han så overtræt at han ikke vil sove før sent om aftenen, ved 22 tiden, han faldt ellers fint i søvn ved 20 tiden, da det gik godt, han har dagligt afføring, op til 3-4 gange, så det er heller ikke derfor.

Med venlig hilsen
Maiken, Johan, og lille Christoffer

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


13. april 2025 | Sovevaner | 3 mdr.

Gråd i barnevogn - del 2

Kære Helen Jeg har nu forsøgt at bruge nogle af dine råd ift min datter på...

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Sover kun 30 min ad gangen

Kære Helen Min søn er 5 måneder, og han er de sidste 1.5-2 måneder begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


6. marts 2025 | Transport og ferie | 3 mdr.

Rejse med lille baby

Kære Helen. Min mand og jeg venter vores første barn og vi er så heldige, at...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Opbevaring af modermælk

Hvis du malker ud og vil gemme din mælk til senere, så bør du straks efter udmalkning hælde mælken på en engangsflaske, der lukkes og mærkes med navn, dato og evt. klokkeslæt. Umiddelbart herefter placeres mælken i køleskab eller fryser.

Holdbarhed for ny udmalket mælk:

3 døgn i køleskab ved maks. +5 C
3 måneder ved min. -18 C
Mælk, der ikke er optøet ved hjælp af varme, d.v.s. optøet i køleskab, kan holde sig 1 døgn i køleskab
Mælk, der er...

Læs mere i Babylex

Brystspænding

Brystspænding forekommer hos mange kvinder i graviditeten. Ofte er netop brystspænding meget tidligt i graviditeten, for mange kvinder, det første tegn på at de er gravide.

Brystspænding forekommer ofte også i forbindelse med at amning etableres. I begyndelsen producerer kroppen lidt ekstra mælk som vil regulere sig ind efter barnets behov, og samtidig kommer der også lidt ekstra væske i brystvævet.

Hvis brystspændingen i forbindelse med amning er meget smertefuld...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tusind tak for alle dine råd og gode svar. Det er altid en utroligt stor hjælp at skrive til dig :-)

Tusind tak fra Camilla - mor til to.


Annonce