Annonce

Annonce

Brev:

Svøb og falde i søvn selv


23. april 2008

Kategori:
Alder:
3 mdr.

Svøb og falde i søvn selv

Hej Helen!

Vi har siden Victor blev født svøbt ham i dynen. Han er idag 3,5 mdr. De første 2 mdr. sov han udelukkende ved at vi bar ham rundt i armene eller hvis vi gik tur med barnevognen. Han sover altid i liften - i vuggen og i barnevognen.

Så kunne vi høre rundt omkring, at det hvis var en uvane vi var gået igang med og at han skal lære at falde i søvn selv.

Da han jo også blev tungere og tungere at gå rundt med, så besluttede jeg at han skulle sove mere ude i barnevognen (før kun middagsluren på 3 timer) men nu også hans powernaps.

Han sover typisk:

Vågner kl. 6-7
Vi leger i sengen og han skiftes/ammes (ialt 60-75 minutter) og han svøbes og bæres i ca 5-10 min så sover han - i 30-45 minutter.
Så er han igen vågen i 60-75 minutter og han kommer ud i barnevognen. Sover 30-45 min.
Vågnen i ca 1,5 time og sover middagslur i barnevognen ca 3 timer.
Tager i løbet af eftermiddagen enten 1 eller 2 lure af 30-45 minutter i barnevognen og så bader vi ca kl. 19-19.30 og lægger han i seng kl. ca. 20 (her svøber vi igen og bærer rundt med ham i optil 30 min).

Dvs. vi svøber ham 2 gange (til natten og den første lur om morgenen).

I barnevognen prøver vi at lægge ham i flyverdragten og dynen ovenpå. Når han græder så nusser jeg ham på kinden og trykker ham på sutten, hvis den ikke er faldet ud og så triller jeg barnevognen 2 gange frem og tilbage, vugger ganske lidt og så står vognen stille. Hvis han græder igen, så fortsætter jeg på samme måde indtil han sover. Typisk imellem 5-20 minutter at få ham til at falde i søvn.
Virker det fornuftigt?

Nu hvor ...


Annonce

... søvnen om dagen så småt lykkedes, så vil vi gerne eksperimentere med at få ham til at falde i søvn selv om aftenen også. Vi har tænkt, at vi først skulle vænne ham fra liften og så lægge ham direkte i vuggen. Når han havde vænnet sig til vuggen, så kunne vi stoppe med at svøbe ham og derefter over i tremmesengen/eget værelse. Men vi går allerede i stå her - for når han ligger i vuggen så kan han sparke svøbet op (ikke hvis han ligger i liften). Jeg føler ikke at han ligger blødt nok, hvis jeg bare ligger ham direkte ned i vuggen med dynen over, men det er såmen ikke det største problem. Problemer er jo at vi går rundt med ham og hvordan skal vi kunne lægge ham direkte i sengen når han kun falder i søvn svøbt i vores favn. Skal vi så pakke ham ud eller skal han bare have et tæppe over sig, når vi opdager at dynen står åben?

Så spørgsmålene er egentlig:

1) Gør vi det fornuftigt om dagen eller har du yderligere gode råd?

2) Hvordan kommer vi ud af svøbet eller skal han svøbes i noget andet?

3) Når han nu har lært ikke at blive svøbt, hvordan kommer vi så bedst videre med at putte ham uden at vi går med ham i favnen?

Det skal siges at vi får ham til at sove når han er svøbt i dynen - ikke hvis vi går med ham på armen uden dynen. Jeg har prøvet et par gange med et blødt tæppe, da vi svøbte ham i dagtimerne, men det er som om at det bløde/vamsede fra dynen mangler. Han er også nemmere for os at gå rundt med når han ligger i dynen. Vi svøber ham i dynen og han har ikke længere armene nede, han trækker dem selv op i løbet af 30 sekunder.

Venlig hilsen
Christina

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få eksperternes anbefaling af den bedste hudpleje til babyer

Sundhedsplejersker, jordemødre og børnelæger peger på Olívy
Når det gælder pleje af babyers og småbørns hud, skal man ikke tage nogen chancer. Her er kun det bedste godt nok. Det er derfor værd at lytte til, hvad eksperter og fagfolk siger. Olívy baby care – diaper change bliver anbefalet af ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Mudrede nætter og manglende søvn

Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvnhjul og vågentid

Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Opfølgning barnevogn

Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...

Læs hele brevet og Helens svar


9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Et lærkebarn?

Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


8. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.

Blanding af refluks, mavekneb, korte lure og amning

Kære Helen. Jeg har fulgt med nogle måneder, og nu er det tid til selv at...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Overtøj til børn

Vindtæt og vandtæt overtøj, som flyverdragt, jakke og overtræksbukser er ideelt, når børn skal lege ude og det er køligt.

Luffer eller vanter sættes fast i ærmet med trykknap eller specielle spænder, som man køber netop til formålet. Snore, halstørklæder og bælter er for farligt. De kan medføre at barnet hænger fast, når det klatrer rundt og bevæger sig i leg, og det kan i værste tilfælde medføre, at barnet hænger fast og bliver kvalt. I stedet for halstørklæde kan man købe en...

Læs mere i Babylex

Barneseng

Når man skal vælge seng til sit barn er der visse ting, man kan gå efter. Noget af det vigtigste er at sengen er sikkerhedsmæssigt i orden.

Forbrugerrådet tester jævnligt de børnesenge som er på markedet og her ser man bl.a. på at sengen skal kunne tåle at blive slået, banket på og hevet i. Sengene bliver tjekket for at barnet ikke kan få fingrene i klemme og at tremmeafstanden er korrekt, så barnet ikke kan komme i klemme med sit hoved og sidde fast i sengen.

Den...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen
For gud ved hvilken gang er jeg på din hjemmeside for lige at tjekke, hvordan det nu er med forkølelse og graviditet. Jeg har brugt siden så mange gange. Og hver gang har jeg fået højt kvalificerede og superpraktiske og tryghedskabende svar. Det vil jeg bare lige sige tak for.
Mvh Birgitte


Annonce