Annonce

Annonce

Svar: Manglende appetit - 7 mdr.


16. april 2008

Alder:
7 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Malene

Når børn er syge, så ændres madvanerne og de gode rutiner tit, men derudover tænker jeg at det lyder som om at din datter har brug for lidt mere variation - at hendes manglende lyst til mad, handler om at hun keder sig lidt og nu skal til at have lidt mere familiemad - lidt mere udgangspunkt i det du spiser. Det er sandsynligvis derfor hun gerne vil have A38 - det er nyt, ikke noget hun har fået før. Ligesom hun for et par uger siden syntes det var sjovt at få rugbrødshapsere - det var nyt og spændende.

Det er fint at bibeholde grøden om morgenen, du kan naturligvis godt overveje om du skal skære en lille smule ned i mængden - men hvis hun kan spise så stor en portion og er glad for det, så kan du også bibeholde. Måske kan der godt blive plads til lidt frugt, frisk frugt eller frugtmos inden formiddagsluren.

Til frokost er det fint at bibeholde rugbrødshapsere med forskelligt smørbart pålæg. Med du må også meget gerne begynde at give hende små stykker af indmaden af en frikadelle (fiskedelle eller almindelig), give hende lidt ris med sovs eller hvad du nu har som rester fra aftensmaden.

På samme måde må aftensmaden gerne begynde at tage mere og mere udgangspunkt i den mad I andre spiser, så hun får større variation og mere smag og kraft. Du må således gerne give hende ris, pasta, kød, fisk, sovs af forskellige slags og give hende grøntsager der både er moset og i stykker.

Du skal være opmærksom på hendes mælkeindtag generelt, det kan være fint med amning 3 gange dagligt og så lidt mme af en kop en enkelt gang, men vand er fortsat vigtigt og hvis du allerede nu begynder at give hende lidt A38, så er det vigtigt at det ikke er særlig meget. Hun bør kun få en lille mænge komælk, det må ikke udgøre mere end hendes øvrige indtag af mælk og ...


Annonce

... hendes mælkeindtag bør normalt blive dækket af 4 amninger/flasker med den alder hun har.

Mit forslag til en dagsplan ser således ud:

Tidlig morgen 06: Amning

Morgen 8: Havregrød eller øllebrød, vand af kop

Formiddag 9-9.30: Frugtmos eller stykker af frugt i hånden, det kan være appelsinbåde, blomme, fersken, nektarin eller lignende, vand eller mme af kop

Puttes til formiddagslur

Frokost 11.30-12: Rugbrødshapsere med smørbart pålæg af forskellig slags. Det kan være makrel, sildepostej, rognguf, leverpostej, smøreost, avokadomos eller anden grøntsagsmos. Små stykker af indmaden af en frikadelle, ris med lidt sovs mv. Det er fint at supplere de små brødhapsere op med lidt ris med sovs eller grøntsagsmos med kød eller fisk. Vand af kop


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Ammes og puttes til middagslur 12.30-13

Eftermiddag 15.30-16: ½ havregrynsbolle med lidt smør, evt. lidt A38 (1dl) med frugtmos, frisk frugt i stykker, vand af kop

Aften 18: Mere og mere familiemad, ris, pasta, kød, fisk, grøntsager, sovs. Mad i stykker - kartoffelbåde, kogte blomkål og broccolihoveder - og mad som er moset med sovs, det kan være ris med sovs eller kartofler moset med sovs og ved siden af så lidt fisk eller kød i små stykker eller moset sammen med. Vand af kop

Evt. lidt frugtmos til dessert eller frisk frugt i stykker.

Ammes og puttes til natten mellem 19-20

Sen aften: Evt. amning. Jeg ved dog godt at Sofia normalt sover igennem og det er naturligvis helt ok, men vågner hun må du gerne amme hende.

Du skal ikke fokusere så meget på hvor meget hun spiser, men mere holde fokus på at lidt også har ret. Det vigtigste lige nu er at hun bibeholder sin naturlige lyst til at smage og putte i munden og lidt har også ret.

Jeg håber ovenstående hjælper dig lidt videre, rigtig meget held og lykke:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Din guide til sund babyhud fra top til tå

Brug Olívy som naturlig hudpleje til babyer og småbørn
Vidste du, at Olívy baby care – diaper change kan bruges til meget mere end bleskift? Det er udviklet til den særligt sarte hud i bleområdet, og de unikke egenskaber fra ekstra jomfruolivenolie og kalk gør Olívy velegnet til blid pleje ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

23. september 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Min datter nægter at spise

Hej Helen, Tak for dit svar sidst. Det er blevet en smule bedre med søvnen,...

Læs hele brevet og Helens svar


20. august 2026 | Kost og ernæring | 2 år, 9 mdr.

Hvordan får vi maden hen til spisebordet hjemme og i børnehave?

Kære Helen Vi har en dejlig datter, der sprogligt og motorisk er rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Seng

Mange babyer har ikke brug for tremmeseng i begyndelsen, da sengen vil være for stor og dermed for utryg for barnet. I begyndelsen kan man derfor stille liften i tremmesengen, hvis man ønsker at barnet skal sove i sengen der.

Et barn vil ofte kunne bruge tremmesengen til det er ca 2.5-3 år gammelt og det er vigtigt at vælge en god seng. Her er lidt overvejelser og gode råd:

- Vælg en seng, som måler ca 110 cm x 55 cm. Den størrelse passer til de fleste børn indtil...

Læs mere i Babylex

Babymassage

Babymassage er en systematisk blød og blid form for massage, som oprindeligt stammer fra Indien. Nogle børn nyder at få babymassage, hvor andre børn ikke bryder sig særlig meget om det.

De fleste forældre vil, uden at tænke over det, naturligt have lyst til at kærtegne og berøre deres lille barn. Følg din egen lyst til hvad du og barnet godt kan lide. Børn har bedst af at blive rørt på en måde, hvor det er barnets reaktioner og signaler der er styrende.

Børn har...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Mange tak for dine mange meget gode og brugbare råd. Jeg er glad for at man kan skrive til dig. Ingen som jeg har mødt har så mange gode konkrete råd som du har og samtidig kan man altid mærke at det er med et stort hjerte. Tak! Persi


Annonce