Brev:
Søvn og mad - 8 mdr.

Hej Helen.
Jeg er usikker om min datter på 8,5 måned får det rigtige mad.
En typisk dag ser sådan ud:
Kl ca 8: havregrød med frugtmos og vand til
kl ca 930: mme ca 120ml
formiddag: Et. lidt frugt, rosiner eller en kiks.
Kl ca 12: rugbrød, mørkt rugbrød u/kerner. Næsten et helt minus skorpe. med leverpostej, markel eller torskerogn. + en ostehaps (hun elsker dem) agurk til at bide i. vand
kl ca 13: mme ca 120ml.
Eftermiddag: Frugt, lidt rosiner eller en kiks. vand
kl ca 16: rismelsgrød med frugtmos.vand
kl ca 18: kartoffelmos med kødbolle af forskelligt kød + grøntsager. Vil kun spise det hvis det er most. Vand. evt. lidt frugtmos til dessert eller en blomme til at gnave af.
klca 21: 180 ml majsvæling.
Jeg ved, at hendes mad skal være "grovere" nu, men så vil hun ikke altid ha det.
Hun er ellers godt i stand vejer 10,4kg og er 76cm.
Er der noget, som jeg skal gøre anderledes??
Mht at sove. Jeg har ...
... så mange problemer med at få hende til at falde i søvn. Hun sover, som regl, en time om formiddagen, en time til middag og en halv til tre kvarter om eftermiddagen.
Om aftenen kan jeg som regl, først få hende til at sove efter vællingen kl21. Men mit problem er, at jeg kan ikke bare lægge hende i hendes seng med sutten, så skriger hun og græder inderligt til jeg tager hende op. Hun kan kun falde i søvn i mine arme når jeg vugger hende lidt, når hun så næsten sover, kan jeg lægge hende.
Har du et godt råd? Hun vågner gerne omkring kl2, og der græder hun, til hun kommer med ind i min seng, så putter hun sig i min arm, og falder med det samme i søvn. Jeg er alene med hende, og det tager på mine kræfter og tålmodighed.
Hun skal starte i dagpleje om en lille måned, og der er der jo ingen som vugger hende. Jeg har så mage tanker om det hele og det fylder meget i vores liv.
Jeg håber, du har et par gode råd
Hilsen Maria
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid
Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
Viden om børn:
Barselshotel
Barselshoteller findes både på sygehuse og i privat regi.
Kravene til at komme på et offentligt barselsehotel er forskellige. Nogle steder barselshotellet for flergangsfødende, der har haft en ukompliceret graviditet og fødsel, andre steder er det til førstegangs forældre, der har brug for lidt ekstra tid, inden turen går hjem. På barselshotellet vil både mor og far typisk kunne være til stede hele døgnet og personalet kan tilkaldes, ved behov for hjælp.
På et...
Øl og amning
Før i tiden anbefalede man, at kvinder der lige havde født, og som gerne ville amme, drak en maltøl eller en mørk hvidtøl dagligt, fordi det kunne hjælpe med at sætte mælkeproduktionen op. Det var kun øl af denne type, som havde effekt, og effekten skulle skyldes maltindholdet. På barselsafdelingen kunne man derfor få en øl til frokost eller aftensmaden, hvis man havde brug for det.
Det anbefales dog ikke mere, at man forsøger at øge sin mælkeproduktion ved at drikke øl....
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







