Annonce

Annonce

Brev:

Ammestop - 12 mdr.


8. april 2008

Kategori:
Alder:
12 mdr.

Ammestop  - 12 mdr.

Kære Helen,

Min datter er 12 mdr og bliver stadig ammet. Jeg ammer om natten, eftermiddag og når hun skal sove. Det går ud over hendes appetit. Hun spiser ikke morgenmad, men lidt frugt om formiddagen.

I vuggestuen, hvor hun lige er begyndt, spiser hun næsten ingenting. Måske lidt brød eller tørret frugt. Til eftermiddag bider hun i et æble og til aften spiser hun lidt pasta og pølse. Hun vil selv sidde og fedte med maden og smider det ofte på gulvet.

Vi har måske troet, at hun selv ville sige stop. Siden begyndte hun i vuggestue og var syg med bl.a. lungebetændelse i to uger. Her syntes vi, at det var synd at tage amningen væk, da det også er en trøst for hende. Men da hun fortsat ikke spiser, må amningen høre op.

Vi har tidligere ...


Annonce

... prøvet at stoppe natamning ved at jeg sov i et andet rum. Men efter en times gråd kunne jeg ikke lade hende græde mere. Denne gang tænker vi på at jeg tager væk, mens min kæreste trøster. Men han gruer for at sidde alene med hende en hel nat uden at kunne give hende det, hun er vant til. Hvilket råd kan du give til at trøste hende om natten? Har du en anden metode?

Det er vel hensigtsmæssigt at stoppe helt med at amme - også aftenamning, da hun bliver forvirret med en enkelt tår?

Vores bekymringer går også på, om hun får alle de vitaminer hun skal have, når hun ikke spiser så meget. Skal vi give hende børnevitaminer? I øjeblikket får hun D-dråber. Hun har sul på kroppen og er stor af sin alder.

Vi ser frem til dit svar

Med venlig hilsen
C og E

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

13. august 2025 | Amning | 13 mdr.

Aftenamning

Kære Helen. Vores datter ammes fortsat delvist. Hun ammes slet ikke om...

Læs hele brevet og Helens svar


3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mad og søvn - 10 mdr. dreng

Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...

Læs hele brevet og Helens svar


24. juli 2025 | Opdragelse | 13 mdr.

Bedre spisevaner og bideri

Kære Helen, Du har tidligere hjulpet os med gode råd og ro i maven, så jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


18. juni 2025 | Opdragelse | 13 mdr.

Vil ikke spise (selv), sidde i højstol eller i bad

Kære Helen, Vi har lidt forskellige udfordringer som vi har forsøgt at...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Omega-3 og amning

Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk.

Omega-3 er meget vigtigt for udviklingen af spædbarnets nervesystem og hjerne, synssansen og de kognitive færdigheder (indlæringsevne og hukommelse) og undersøgelser viser at indtag af fisk og omega-3 tilførelsen til barnet via modermælken har stor betydning helt op til barnets 2 års alder.

Et for lavt indtag af fisk og dermed omega-3 fedtsyrer er også sat i forbindelse med forringet finmotorik og...

Læs mere i Babylex

Insemination

Hvis man har problemer med at blive gravide, så kan man blive behandlet med Insemination.

Insemination er den enkleste fertilitetsbehandling og den kan hjælpe, hvis manden har lettere nedsat sædkvalitet.

Behandlingen foregår ved at man fører en portion sæd direkte ind i livmoderen. På den måde springes sædcellerne den første del af vejen til ægget over og chancen for graviditet er dermed større. Derudover bruger man en 'oprenset' portion sæd, det vil sige en mere...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Det går bare rigtig godt med vores datter :) Vi har ingen kamp ved sengetid længere, hun er endelig begyndt at gå selv og hun stortrives.

Tak, Cecilies mor


Annonce