Brev:
Tid til renlighed?

Hej Helen,
Jeg har en dreng på 3 år og 5 mdr som ingen tegn viser på, at han er ved at være klar til at smide bleen. Han siger meget sjældent, at han har lavet i bleen og siger også kun engang imellem (på det sidste dog mere ofte) "ja" når vi spørger ham, om han skal have en ren ble på - også selv om vi ved, at der er "gevinst". Og også selv om han har gået med beskidt ble et stykke tid og har fået en meget rød numse, så beder han ikke om at få skiftet bleen.
Han vil ikke sidde på potten eller et sæde på toilettet og viser i det hele taget ...
... slet ingen tegn på, at han er ved at være klar til at smide bleen. Vi presser ham ikke, da vi godt ved, at det ville være forkert.
Er han ikke lidt gammel til slet ikke at være startet på hele processen endnu? Hvordan håndterer vi situationen bedst - ved slet ikke at nævne potten og at han skal sige til, når han skal have ren ble på eller...?
Han har gået i børnehave siden august og ser alle de andre børn gå på toilet osv, men det virker ikke til at gøre nogen forskel..
Jeg håber du kan hjælpe os på vej.
På forhånd tak.
Med venlig hilsen
Line
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
27. januar 2026 | Opdragelse | 4 år
Kære Helen Jeg har berørt emnet før, men kommer ikke rigtig videre. Min...
25. januar 2026 | Renlighed | 3 år, 6 mdr.
Hej, Vi har toilettrænet to børn tidligere, men vores dreng har problemer....
11. januar 2026 | Opdragelse | 3 år, 4 mdr.
Bleafvænning, sutafvænning eller egen seng?
Kære Helen Jeg har tidligere skrevet til dig ang. vores dreng J – det var i...
13. oktober 2025 | Opdragelse | 3 år, 2 mdr.
Kære Helen. Vi har storesøster på snart 5 år og tvillinger (pige+dreng) på 3...
22. september 2025 | Opdragelse | 3 år, 7 mdr.
Afhængig af sut - 3 år, 7 mdr.
Kære Helen Jeg har spurgt før angående brug af sut, men jeg har brug for...
Viden om børn:
Kræsenhed
Når barnet er kommet i gang med skemaden, så er det meget vigtigt at introducere så meget forskelligt af familiens mad som muligt.
Når barnet først er blevet 1 år, så er appetitten og lysten til at smage noget nyt ikke særlig stor.
Prøv altid at servere det samme for barnet som I selv spiser og se altid ud som om I nyder maden. Lad være med at vise barnet for meget interesse, men lad det spise uden at presse det.
I må respektere at der er noget mad,...
Calcium
Calcium findes hovedsagligt i mælkeprodukter, herunder modermælk og modermælkserstatninger.
Calcium er vigtigt til opbygning af skelettet og er derfor af stor betydning for børn, der naturligt skal vokse meget. Hvis barnet ikke får calcium nok, vil der frigøres calcium fra skelettet for at opretholde koncentrationen af calcium i blodet.
Børn der ammes eller får flaske får dækket deres behov for calcium derigennem og det anbefales at børn får modermælk eller...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tusind tak for dine tidligere svar som er virkelig brugbare.
Jeg er glad for din tilgang til barnet. Synes det kan virke meget frustrerende at der stilles store krav til de små og at der er en holdning til at man bare skal tage "kampen" med dem og dermed have sig et ulykkeligt barn. Så hvor er jeg glad for at have dig!
Med venlig hilsen
Pernille, mor til dreng på 6 måneder




