Brev:
Giver mor og far grå hår
Kære Helen.
Jeg har skrevet om min dejlige vildbasse før, og nu er jeg her så igen, for min skønne dreng er anledning til store frustrationer herhjemme.
Han er lige blevet 4 år. Han er en utrolig kærlig og omsorgsfuld dreng, der meget gerne krammer og kysser far og mor og lillesøster, og han elsker at hygge og putte sammen med os. Han siger dagligt uden nogen speciel anledning: "Mor, ved du hvad - jeg elsker dig helt op til himlen!" - det samme gælder for både far og lillesøster. Så der er jo ikke et øje tørt :o) Han er en meget elskelig dreng.
Han har dog - som du også ved - et meget voldsomt temperament. Han er meget egenrådig, og vil gerne bestemme ALT. Og går det ikke lige efter hans hoved, så bliver han meget, meget frustreret og vred, og han bliver meget voldsom rent fysisk.
Han kaster med sine legesager, ødelægger ting, smider med stolene (ja, han er meget stærk...), slår og sparker, spytter og går i det hele taget helt bersærk.
Vi har efterhånden prøvet alt for at finde en fornuftig måde at tackle ham på. Vi har forsøgt at være meget tålmodige og lyttende og forstående, vi har prøvet at spejle ham og gøre alt det, som "de kloge" anbefaler - ingen effekt. Vi har prøvet at sætte hårdt mod hårdt for at vise ham, at det er mor og far, der bestemmer - det gør unægtelig situationen mere tilspidset, og han er fuldstændig ligeglad.
Et eksempel:
Han siger: "Jeg vil have en is!" Vi svarer: "Det kan jeg godt forstå, det kunne også være dejligt, men vi skal spise lige om lidt. Så derfor må du ikke få en is nu!"
"Jeg vil have en is nu!" Vi svarer: " Jeg har sagt nej, fordi vi skal spise lige om lidt."
Sådan en ordveksling kan sende ham helt ud i tovene - især hvis han også er træt. Og så er det, at han kan begynde at blive fysisk.
Vi er meget konsekvente i vores opdragelse. Vi tolererer ikke, at han smadrer sine ting eller kaster med møblementet, vi tolererer ikke, at han slår og sparker og siger dum. Og han ved, at der er en konsekvens, men alligevel går han stort set altid lige over stregen, så "hammeren falder".
Vi har valgt at indføre "time out'en" hjemme hos os, hvilket vil sige, at han kommer ind på sit værelse for at tænke over, at man ikke må slå eller sparke, eller hvad det nu handler om. Når det lykkes os at få ham til at bliver derinde, så går vi ind til ham efter 5 minutter og spørger ind til, om han ved, hvorfor han er kommet på værelset. Og så tager vi os en snak om det, og så slut.
Andre gange respekterer han ikke denne time out. Så går han enten ud af værelset fuldstændig uanfægtet, eller også går han i gang med at ødelægge sit værelse - lamper, legesager, bøger etc.
Da vi ikke vil tolerere denne adfærd, er det så blevet til (hvis han forlader rummet eller ødelægger ting), at en af os sætter os ind ...
... med ham på skødet og holder ham der. Uden at sige noget - bare holde ham, til han falder til ro. (Jeg må så her indskyde, at jeg - fordi han er så utrolig stærk - nogen gange bliver nødt til at sætte mig på ham for at undgå at få nikket skaller, blive sparket, bidt eller slået. Det er frygteligt, og jeg hader det!)
Det kan tage meget lang tid, 15-20 minutter. Han finder sig altså ikke i noget - han er helt utrolig stædig! (Men det er forældrene også - så vi kan jo ikke bebrejde ham hans temperament). Men det er som om, han går helt i selvsving, og han kan slet ikke bryde den der hidsighed. Vi har prøvet at stoppe helt op og i stedet tage ham ind til os kærligt - for at forsøge at bryde situationen. Og nogen gange hjælper det. Andre gange hjælper det 5 sekunder, og så genoptager han konflikten med fornyet styrke - f.eks det med, at han vil have en is. Han er helt vildt vedholdende, og han gentager gladeligt, at det er ham, der bestemmer. Men han bryder sig selvfølgelig ikke om at blive holdt fast, så efter lang tids skrigen og vriden sig, så giver han op - og så falder han også til ro.
Men det er så opslidende, og både min mand og jeg bliver kede af, at vi føler os nødsaget til at gøre dette, men vi aner ikke vores levende råd.
Og det værste er næsten, at han uanset om han har siddet stille på værelset 5 minutter, eller om han har været holdt fast i 15 minutter, så kan der gå 2 sekunder, så starter det hele forfra med en ny situation.
Vi har prøvet at tage ting fra ham, som betyder noget for ham. Men han er fulstændig uanfægtet.
Vi vælger vores kampe, hvilket vil sige, at vi ikke konfronterer ham med alt, hvad han gør af narrestreger - for så kunne vi faktisk ikke foretage os andet, og det ville være synd for både ham og for os.
Vi sørger for at blive gode venner efter episoderne. Ingen bærer nag.
Han får masser af opmærksomhed, kærlighed og omsorg - også ganske uopfordret. Det vil sige, ikke kun når han gør noget ekstra "sødt".
Vi foretager os skiftevis ting kun med ham og kun med lillesøster, så han får også en del alenetid med os begge. Men han skal også lære, at der skal være plads til os alle fire - også selvom det kan være træls med en lillesøster engang imellem.
I børnehaven går det rigtigt godt. Han er en glad dreng, og han leger godt med de andre børn, og han er vellidt. Naturligvis opstår der også situationer der, hvor han enten slår fra sig eller siger dum til de andre børn. Men situationerne udvikler sig ikke - så på den måde opfører han sig tilsyneladende som ethvert andet barn, når han er i børnehave.
Vi har brug for nogle gode råd eller ideer til, hvordan vi tackler vores dreng og hjælper ham igennem alt det svære. Han synes jo bestemt heller ikke, at det er rart.
Vi håber sådan, at du kan hjælpe os.
Knus fra Ermelin
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
5. august 2025 | Kost og ernæring | 4 år, 8 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge noget hjælp ang. vores datter E på 4,5...
1. august 2025 | Opdragelse | 3 år, 4 mdr.
Kære Helen. Så er det mig igen. Tak for svar sidst ift. lillesøster. Nu...
17. juni 2025 | Opdragelse | 3 år, 4 mdr.
Kære Helen Der har nu været en lang periode hvor min datter på 3 år og søn...
4. juni 2025 | Sovevaner | 4 år, 2 mdr.
Lange putninger + sover uroligt i mor og fars seng
Hej Helen Tak for dine tidligere svar på vores henvendelser. Dem er vi meget...
23. april 2025 | Opdragelse | 3 år, 9 mdr.
Kære Helen. Jeg håber, du kan hjælpe os med nogle redskaber til at håndtere...
Viden om børn:
Mellemmåltider børn
Børn har brug for at få 3-4 mellemmåltider i løbet af dagen. Børn over 1 år bevæger sig ofte meget og mellemmåltiderne sikrer deres energibehov. Derfor skal mellemmåltider også være sunde.
Mellemmåltiderne vil ofte ligge formiddag, eftermiddag, før aftensmaden og som godnatmåltid.
Mellemmåltider kan være:
- Grovbolle f.eks. havregrynsboller, eller grovbrød med lidt frugt
- Rugbrødssnitter med smør, ost, frugt
- Frisk frugt, råkost,...
Babysvømning
Der er mulighed for at gå til babysvømning i de fleste svømmehaller. Der findes også private hjem, med et opvarmet bassin, hvor man har små hold for babyer og deres forældre.
Babysvømning er godt for barnets balance, hvilket har betydning når barnet senere skal lære at sidde, kravle eller gå. Det at være i lunt vand, kender barnet også fra sin tid i livmoderen og når barnet er i vandet stimuleres alle sanser - ikke bare balancen, men også høresansen, lugtesansen (og nogle gange...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen ...
Jeg ville bare blot meddele dig, at det går så godt i øjeblikket at jeg næsten ikke kan få armene ned..
Jeg gik jo rundt og tumlede med tanker om at min datter "kørte" på mig osv.. Men du fortalte mig at hendes humør skifter rigtig hurtigt og at lige netop hendes alder / denne såkaldt selvstændighedsfase gør at det kan være svært for både forældre og barn..
Jeg tror, at fordi jeg er blevet opmærksom på det, så tager jeg det ikke mere personligt og det gør at jeg ikke bliver ked af det mere..
Hvor er det dog dejligt at der også er nogle perioder der faktisk går godt..
Jeg er sikker på at der ligger udfordringer der ude i fremtiden som venter på os, men dem kan jeg ikke komme udenom..
Så rigtig mange tak herfra Helen..
HVOR HAVDE DU DOG RET!!!!!!!!!!!!!
Med venlig hilsen
M´s Mor