Brev:
Kostplan til min datter på 7,5 måned

Kære Helen,
Ja, så er jeg tilbage med lidt spørgsmål vedr. kostplan til min datter på 7 ½ måned. Hun vejer nu 8 kg og måler 66 cm, ved fødslen 3000 g og 50 cm. Da hun var 4 måneder målte hun 64 cm, så hun er ikke vokset så meget i længden de seneste måneder.
Dagsplan i øjeblikket:
06.30 vågner, hygger i sengen
7,30: grød/øllebrød m. frugtmos, vand af kop
9.00 flaske, ca. 150-200 ml
Sover ca. 1 time
11.30: Grøntsagsmos, mini bidder af rugbrød m. pålæg, vand af kop.
12.30 flaske, ca. 150-200 ml
Sover ca. 2-3 timer
15.30 flaske eller MME af kop, brød og frugt at gnave i
18.00 grøntsagsmos m. kød/fisk, vand af kop
19.00 flaske, 150-200 ml.
Lægges til natten ca. 19.30
22.00 flaske, 150-200ml.
Er ovenstående en god løsning? Flere steder kan jeg se at man anbefaler 3-5 ske-måltider og kun 2 flasker i 8 måneders alderen?
Skal vi forsøge at skrue ned for flaskerne – ...
... og hvordan??
Det er først de seneste dage at jeg er begyndt at skifte eftermiddagsflasken ud med gnavemad og frugt – hun bliver dog hurtigere sulten herefter.
Det er ikke hver dag hun får kød/fisk – bør hun få det? Kan hun fx få af vores pasta sauce selvom den er krydret mm.?
Hun skal starte i vuggestue om 2 uger og jeg er derfor begyndt så småt med rudbrød til frokost (hun skal selv have madpakke med), og det går nogenlunde. Hun spiser ca. 1/4 stk. rugbrød opblødt i mælk og så med pålæg på…. Er det ok at begynde på det allerede nu?
Jeg er meget i tvivl om vores rytme er hensigtsmæssig mht. vuggestuen (det er en nyopstartet vuggestue og derfor ingen faste rutiner endnu).. her tænker jeg på at hun, når hun starter, vil få morgenmad en time tidligere end hun gør nu, altså ved halv syv tiden og så er der jo længe til flasken kl. 9.
På forhånd tak for hjælpen!
Venligst, Hanne
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan siger du farvel til røde babynumser
Sådan siger du farvel til røde babynumser: Med forebyggelse frem for behandling
Sundhedsplejersker anbefaler at forebygge bleudslæt med Olívy
Er du i tvivl om, hvad der hjælper bedst mod rød numse og bleudslæt, er du ikke den eneste. Mange bruger salver og cremer til ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....
14. august 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Tvillinger på 6.5 mdr uden rytme
Kære Helen. Jeg har 2 dejlige tvillingepiger på 6.5 måned, som blev født i...
24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Madopstart og mad på rejse i 3 måneder
Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
Viden om børn:
Søvn
Børn sover ikke som os voksne, og søvnen og måden barnet sover på, ændrer sig lidt hele tiden. I nogle periode vil børn naturligt sove dårligere end i andre perioder - det sker især, når barnet udvikler sig rigtig meget både motorisk og mentalt, ligesom børn der starter i daginstitution, er syge eller måske får en ny lillebror eller lillesøster, naturligt også sover dårligt i disse perioder.
Jeg bliver tit spurgt: "Hvad gør jeg galt?" eller "Hvordan skal jeg præcist gøre for at...
Tisser i sengen
Over 13 % af danske børn har problemer med at tisse i sengen. Det svarer til, at tre elever i en almindelig folkeskoleklasse oplever en forstyrret nattesøvn med vådt nattøj og sengetøj.
Man ved at de fleste sengevædere er drenge og at tilstanden ofte er arvelig. Sengevædning er primært fysiologisk betinget og skyldes enten manglende produktion af det hormon, der styrer urinproduktionen eller for lille blære i forhold til barnets alder.
Langt de fleste børn vokser...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen.
Jeg vil bare sige tusind tak for hjælpen! Det var et wake-up-call at få dit klare svar ... Dejligt at få at vide så entydigt at tingene ikke er i orden.
Alt går meget bedre nu, vi kan nemt aktivere ham, putning går stort set problemfrit nu og aflevering i vuggestue er også meget bedre. Det har været så godt at komme ud af den dårlige vane - jeg har bare ikke tidligere tænkt på at det var vaner der skulle ændres.
Tusind tak for hjælpen - det har betydet utrolig meget for os.
Med venlig hilsen
Rikke, mor til dreng på 21 måneder









