Brev:
Er mælkeindtaget okay?

Hej Helen
Tusind for det seneste svar - Gustav kom over sultestrejken efter 1½ uge og så var alt normalt igen....
Undrer mig lidt over nu hvor meget mælk en dreng i hans alder skal have. Vi er gået over til 3 måltider om dagen og det går nogenlunde med og få grød mv indenbords, nogle dage dog bedre end andre.
Vores dag ser som regel således ud:
kl. 5-6 Flaske ca 200 ml og sover videre
kl 7 står op
kl 8 Morgenmad - Grød med frugtmos og vand af kop
kl 9.30 Puttes til formiddagslur med flaske tager ca. 50-100 ml
kl 12 Frokost - grød med frugtmos og vand af kop - prøver også med lidt brødhapsere
kl 14 ...
... puttes til eftermiddagslur med flaske 50-100 ml
kl 18 Aftensmad - eks. kartoffelmos med gulerod
kl 20 Godnat - vælling 200 ml
Gustav sover så fra 20 til 5-6tiden uden mad, hvilket jo er dejligt for moren. Er bare i tvivl om hans mælkeindtag er for lavt ?
Samtidig vil jeg høre om der er noget tidspunkt det er bedre end andre og putte ham på hans eget værelse. P.t sover han i egen seng ved siden af mig, men tænker selv at det kunne være en ide og få ham ind på eget værelse inden han bliver alt for bevidst - har du nogen erfaringer med dette ?
Ser frem til og høre fra dig - god påske
Venlig hilsen
Gustav's mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid
Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
Viden om børn:
Tun og børn
Har du børn mellem 0 og 14 år, er det vigtigt, at du serverer masser af forskellig fisk for dem – men nye beregninger viser, at børn under 3 år bør få andre typer fisk end tunbøffer og udskæringer fra andre store rovfisk samt dåsetun.
Problemet med tunbøffer og andre store rovfisk er, at selv ved indtag af en lille mængde, kan barnet få kviksølv i en mængde, der kan skade barnets udvikling.
Alle børn op til 14-års alderen bør styre uden om tunbøffer og andre...
Epiduralblokade ved fødsel
En epiduralblokade bruges til fødende kvinder, når man ønsker at smertelindre dem fuldstændig under f.eks. udvidelsesfasen, hvorefter man så kan trappe bedøvelsen ned, og den fødende kan presse sit barn ud. Det kaldes også en rygmarvsbedøvelse.
Man har på danske fødesteder idag mulighed for at få en "walking epidual", hvor den fødende har mulighed for at bevæge sig lidt mere. Den tager toppen af smerterne, men er ikke så kraftigt bedøvende, som en egentlig epiduralblokade er.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







