Brev:
Spytbobler og tungen frem og tilbage

Hej Helen
Nu er vores piger blevet 4 1/2 måned på papiret. Men kun ca. 3 måneder - da deres rigtige termin var 10. december. De vejer næsten 7 kg, og der er kun 100 grams forskel.
Allerede for 3 uger siden begyndte de at trille fra mave til ryg, de smiler utrolig meget, og er også så småt begyndt at grine. Der er utrolig god kontakt til begge. Og specielt vores førstfødte "snakker" rigtig meget, Gy-lyde i rigtig lang tid, mens hun kigger på os.
Jeg skriver til dig, fordi jeg synes vores "mindste" lige pludselig er begyndt at "spytte, savle" helt ...
... utrolig meget, hendes bluse kan blive plask-våd i toppen i løbet af kort tid. Hun laver næsten "spyt-bobler" - og synes åbenbart, det er utrolig sjovt. Jeg synes også stadig, vores mindste stikker tungen lidt mere ud og ind, end den store...ellers er de helt ens.
Er det normalt, at babyer pludselig begynder at lave spyt-bobler. Hun kan forsætte med dette et kvarter og stadig synes, det er smadder skægt. De har altid savlet meget begge to, men nu er det pludselig som om, den store næsten ikke savler. Og den lille er begyndt at savle meget mere.
Kærlig hilsen
Lise
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...
Viden om børn:
Amning og medicin
Når du spiser og drikker, så går det du indtager via din blodbane over i mælken og vil således blive overført til dit barn. Derfor er det meget vigtigt at du taler med din læge, hvis du har behov for at tage medicin, når du ammer dit barn.
Der kan være mange grunde til at man får medicin, når man ammer. Der kan være behov for smertestillende, der kan være behov for antidepressiv medicin, antibiotika og mange andre ting og der findes næsten altid præparater, som kan tages selvom...
Sexliv
Der er meget forskelligt hvornår både kvinden og manden har lyst til at genoptage sexlivet efter en fødsel. For nogle par går der mange måneder før de begge er parate.
Mange tror at det kun er kvinden der skal være parat, fordi det jo er hende der har født, men mænd der har oplevet deres kone føde og har set barnet komme ud af vagina, kan også have svært ved at genoptage sexlivet.
Efter fødslen er kvindes hormonbalance anderledes, end før hun blev gravid, og en...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




