Annonce

Annonce

Svar: Forsinket motorisk udvikling


22. februar 2008

Kategori:
Alder:
8 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Udvikling.

Kære Mama Di

Det er jo altid rigtig svært at vurdere børns motoriske udvikling, når man skal gøre det via en mail og den beskrivelse forældre giver - det er noget helt andet at stå med barnet i hænderne.

Generelt vil jeg dog sige, at det er helt normalt at børn i 8 måneders alderen fortsat ikke kan sidde selv uden at falde til siden eller for- eller bagover. Det er også helt normalt at børn ikke kravle endnu.

Børn udvikler sig forskelligt og det lyder som om at din dreng har brugt mest tid på det finmotoriske og måske på at kommunikere? Er han god til at pludre og gøre sig forståelig med fagter og mere verbalt? Taler han i stavelser Da-Da, Ma-Ma, Ba-Ba f.eks.? Det kunne jo være et tegn på at det er der han har udviklet sig først og det motoriske så vil komme bagefter.

Du skriver at han altid har været lidt sen motorisk, først trillede da han var 6 måneder osv. og det kan jo godt være at han bare er sådan. Det lyder som om at han har haft en lidt hård start. Hvis du er i tvivl omkring ham, så synes jeg du skal drøfte det med jeres læge og du kan sagtens ringe til lægen og bede om en ekstra undersøgelse og fortælle om den bekymring du har. Det synes jeg vil være en god idé.

Men ellers så tænker jeg også at du skal lave nogle øvelser og nogle lege med din dreng. ...


Annonce

... Bevægelege, hvor han får brugt sig selv motorisk og hvor han får stimuleret sit balancecenter i hjernen.

Bevægelege for din dreng kan være:
- Cykelbevægelser, hvor han selv er med til at cykle med sine ben imens man støtter om underbenene
- Grib omkring hans hænder og håndled og lad ham selv trække sig op fra rygleje, først op at sidde og så videre op at stå
- Støt om hans lægge og bøjede knæ og hofte og dreje hans krop fra side til side
- Hjælp ham med at få fat i sine tæer, når han ligger på ryggen og trille om maven.
- Lad ham hoppe på dit skød imens du holder ham om livet. Strakte ben, bøjede ben, strakte ben, bøjede ben
- Lav ride-ranke-leg, hvor han sidder på dine ben og hopper på numsen og tilsidste glider ned mellem dine knæ.
- Dans med ham og sving ham, det er vigtigt for at stimulere balancen
- Gyng ham. Giv ham evt. en babygynge (ikke en hoppegynge) men en babygynge som han sidder i og gynger frem og tilbage. Det vil han elske og det er rigtig vigtigt at han får denne stimulation
- Vug ham over en stor bold
- Tag i svømmehallen, lad ham sparke med benene, blive svunget i vandet - gå evt. til babysvømning.


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Der er masser af mulighed for at stimulere ham motorisk og stimulere hans balance:o)

Håber du hermed er hjulpet lidt videre, rigtig meget held og lykke.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:

25. marts 2026 | Udvikling | 2 år, 1 mdr.

Opfølgning: Svære afleveringer i Vuggestuen

Kære Helen Tak for dit svar i mit sidste brev ang. vores nu 2 årige datter...

Læs hele brevet og Helens svar


19. februar 2026 | Udvikling | 16 mdr.

Favorit forældre

Hej Helen. Min søn har aldrig været meget glad for sin far. Min søn elsker...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2026 | Udvikling | 23 mdr.

Svære afleveringer i vuggestuen

Hej Helen. Vores datter på 23 måneder har gået i vuggestuen, deltid, siden...

Læs hele brevet og Helens svar


6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.

Motorisk uro og udvikling

Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...

Læs hele brevet og Helens svar


15. december 2025 | Udvikling | 1 mdr.

Gråd og ulvetime

Hej Helen Tak for sidste svar! Min dreng på 5 uger er pludselig begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Æg

Hårdkogte æg, eller æggepandekage, kan gives fra 6 måneders alderen. Men i små mængder. Æg kan således gives som en del af en varieret kost og mange børn kan godt lide smagen af æg.

I æggeblommen findes et relativt højt indhold af kolesterol, det er dog først og fremmest madens indhold af mættet fedt, der påvirker blodets kolesterolindhold.

Man ved ikke præcist, hvor meget æg man kan tåle før det ses på kolesterolindholdet. Nogle mennesker kan spise meget æg og...

Læs mere i Babylex

Sundhedsplejerske

Alle sundhedsplejersker er uddannet sygeplejersker og har arbejdet på forskellige børneafdelinger i sygehusvæsnet samt i den kommunale pleje. Derudover har sundhedsplejersken taget en diplomuddannelse til sundhedsplejerske.

En sundhedsplejerske følger børnene fra de bliver født (nogle gange allerede i graviditeten) og indtil de går ud af folkeskolen.

Alle børnefamilier i Danmark får tilbudt at modtage besøg af sundhedsplejersken. Når et lille barn bliver født, så...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Først tak tak tak for gode, beroligende og jordnære svar man kan forholde sig til. Og for at skubbe i den rigtige retning ;-)

Pia, Malthes mor


Annonce