Annonce

Annonce

Brev:

Skånsom ændring af døgnrytme


5. februar 2008

Kategori:
Alder:
5 mdr.

Skånsom ændring af døgnrytme

Kære Helen

Maria er født den 28.august 2007 en måned før termin. Hun ammes fuldt og trives fysisk som psykisk. Hendes dag ser typisk sådan ud:

Ca. 6.00: Ammes, pusles, puttes igen

Ca. 11.00: Vågner, ammes, pusles, leger m.v.

Ca: 12.30: Puttes i barnevogn mens vi går en tur. Sover ½ time

Ca: 13.00: Vågner, ammes, pusles, leger m.v.

Ca: 14.30: Puttes i barnevogn mens vi henter storesøster i SFO. Sover ½ time, nogengange mere

Ca: 15.00: Vågner, ammes, pusles, leger m.v.

Ca: 16.30: Puttes i barnevogn mens vi går en tur. Sover ½ time

Ca: 17.00: Vågner, ammes, leger, pusles, smager grød, får vand i kop, sidder i høj stol ved bordet omkring aftensmaden m.v.

Ca: 18.30: Powernapper ½ time på skulderen af far.

Ca: 19.00: Vågner, ammes, pusles, ...


Annonce

... leger, aftenhygger m.v.

Ca: 22.00: Bades af far

Ca: 22.30: Puttes af mor, ammes liggende i mor og fars seng

Ca: 24.00: Sover

(Er altså længe om at falde til ro. Du har tidligere i denne forbindelse svaret mig at min datter i og med for tidlig fødsel måske er lidt følsom og måske har svært ved at slippe dagens oplevelser. Så det er helt ok med mig)

Ca: 3.00: Vågner, ammes, pusles, puttes igen

Mit spørgsmål er nu: Hvordan kan vi på en skånsom måde begynde at arbejde med Marias døgnrytme? Hun skal afleveres i dagpleje 6.30 efter sommerferien og skal inden for den nærmeste fremtid introduceres til overgangskost/familiemad. Hendes døgnrytme er ikke noget problem for vores familie p.t. men den er ikke holdbar i længden. Hvad tænker du?

Mange hilsner fra Karin

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.

Må børn under 1 år få nødder?

Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Sover kun 30 min ad gangen

Kære Helen Min søn er 5 måneder, og han er de sidste 1.5-2 måneder begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


8. marts 2025 | Sovevaner | 6 mdr.

Vågenperiode om natten

Kære sundhedsplejerske, Vores lille Luca på 6 måneder (på mandag) har altid...

Læs hele brevet og Helens svar


26. februar 2025 | Sovevaner | 6 mdr.

Urolig i aften- og nattetimer

Kære Helen, Først vil vi – som et par forholdsvis nyudklækkede...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Stamceller

Vores krop er bygget op af celler og Stamceller er oprindelige celler, hvorfra kroppens andre celler udvikler sig. Stamceller findes i det tidlige fosteranlæg, i navlestrengsblod hos nyfødte og i knoglemarven. Man kan sige at stamceller er en umoden celle, der i princippet kan udvikle sig til en hvilken som helst celle i kroppen.

Der forskes i at kunne udnytte stamceller fra fostre, da fosterstamceller kan være et vigtigt led i at helbrede mange forskellige sygdomme.

Læs mere i Babylex

Trøske

Trøske er en form for svamp, der ses som en hvidlig belægning i barnets mund. Det er ufarligt, men meget ubehageligt for barnet, og det bør derfor behandles.

Trøske er meget almindeligt de første måneder efter fødslen, og det kan være svært at vurdere, hvorvidt der 'bare' er tale om mælkebelægninger i munden, eller om det er svamp. Sidder belægningerne kun på tungen, og kan de forholdsvis nemt fjernes med en finger eller en lille skumklud, så er der sandsynligvis tale om...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for en MEGET god brevkasse, hvad skulle jeg dog gøre uden den.

Mor til dreng knap 6 uger


Annonce