Brev:
Hvor blev mit mirakelbarn af?

Åååh altså, sikke en udfordring du har givet mig, barn!
Vores lille pige, der nu er ca. 3 1/2 mdr. har været nemmere end jeg nogensinde havde turdet håbe på... lige indtil juleaften. Dér havde hun helt tydelig meget ondt i maven, og det havde hun næsten hver dag frem til starten af uge 4. Vi var til 3. mdrs undersøgelse, hvor doktor sagde, at det var fordi hun var forslugen og at det ville forsvinde af sig selv.. det gjorde det så. Hun gylper dog stadig temmelig meget, vænner hun sig ikke af med det på et tidspunkt?
Jeg skriver egentlig fordi jeg fornemmer, at der sker en masse med hende lige nu; hun har indtil nu haft en rimelig fast soverytme (spiser 1 - 2 gange pr. nat. Sover 1 lang middagslur eller 2 korte.), men nu sover hun meget uroligt om natten, vågner meget tidligt og nægter at blive lagt om dagen. Hendes spisemønster ændrer sig også meget i øjeblikket og der sker en hel masse med hende motorisk..
Mit problem er m.h.t. hendes søvn:
Jeg prøver at følge hendes behov; jeg lægger hende ikke i seng ...
... før jeg er overbevist om, at nu er tid. Men HVER gang i hele denne uge, både til middag og til aften, går hun fuldstændigt i spåner, når jeg putter hende!
Har prøvet at amme hende i søvn.
Har prøvet at gøre de samme ting lige inden hun bli´r lagt (amme-skifte-synge-putte).
Har prøvet at gå med hende på armen, køre en tur i barnevognen og har også ladet hende vræle i hysteri, for at se om det gik over. Men det gav mig kun dårlig samvittighed! Går jeg med barnevognen vågner hun i det sekund den holder stille..
Jeg har tænkt på, hvad jeg gi´r hende i hendes vågne timer; kommer hun for meget med ud i Den Store Verden? Har jeg for lidt kontakt med hende og er for lidt nærværende? Får hun for mange indtryk udefra (babysvømning, mødregruppe, storcenter, aktiverende legetøj)?
I skrivende stund har jeg lige tørret øjnene efter at have bakset med hende siden kl. 06:37 i morges, hvor hun stod op. I løbet af dagen har hun kun sovet ml. 1 og 2 timer af mange små omgange. Hun VIL ikke sove.
What to do??? Tester hun mig?
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...
8. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Blanding af refluks, mavekneb, korte lure og amning
Kære Helen. Jeg har fulgt med nogle måneder, og nu er det tid til selv at...
6. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Hej Helen. Jeg er mor til en dejlig pige på 10 uger. Da hun blev 8 uger...
2. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Ammemønster, søvn og putteritual (uden pilatesbold)
Kære Helen Vi har en dejlig pige på knap 11 uger, hvor vi godt kunne bruge...
Viden om børn:
Dagtilbud til børn
Vi har i Danmark kommunale dagtilbud til vores børn.
Dagtilbud omfatter:
- Vuggestuer og dagplejeordninger for ½-3 årige
børn
- Børnehaver for 2-6-årige
- Aldersintegrerede institutioner for flere aldersgrupper
- Fritidshjem
- Skolefritidsordninger (SFO) for børn i skolealderen.
Aldersopdelingen kan variere lidt fra kommune til kommune.
Hvis I ønsker at få jeres barn...
Omega-3 til gravide
Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk.
Omega-3 er meget vigtigt for udviklingen af fosterets og spædbarnets nervesystem og hjerne, synssansen og de kognitive færdigheder (indlæringsevne og hukommelse).
Derudover viser undersøgelser at Omega-3 har betydning for om graviditeten opnår normal længde og om barnet har en normal fødselsvægt.
Hvis du spiser 200-300 g. fisk om ugen, så er fedtsyrerne altid tilgængelige for dit...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
TAK for din fantastiske brevkasse! Jeg har overhovedet ikke tal på, hvor mange gange jeg har hentet uvurderlig hjælp ved at læse dine svar på alle mulige problematikker om tør hud, sutteflaske, søvn, afføring, øjenbetændelse osv. osv.
1000, 1000 tak!
Du gør livet nemmere for nybagte forældre og deres afkom. 😊
De bedste hilsner fra
Lise, mor til dejlige Anna på snart 5 mdr.






