Brev:
Hjælp til daglig rutine og søvn om dagen

Hej igen :)
Jeg synes det går lidt bedre herhjemme - har fået de natlige amninger ned på 3 stk de fleste nætter, og er ved at have en daglig rutine der virker til at være ret naturlig for vores lille dreng. Vi har kun et problem - han er overtræt om aftenen. Jeg kan ikke få ham til at sove om eftermiddagen, og det lader ikke til at hjælpe at vi putter ham tidligere i seng (har prøvet at lægge ham kl 18.30 et par gange, fordi han virkede som om han ikke orkede mere).
Jeg har derfor to spørgsmål til dig - det første er om du har forslag til ændringer af rutinen, der i øjeblikket er således:
7.00 - god morgen, ammes, tøj på
10.00 - ammes, sover 1 times tid
12.00 frokost (grød med frugtmos + ammes)
ca. 13.00 - sove (1-2 timer) (evt gå tur)
15.00 ...
... ammes
ca 17.00 aftensmad (grøntsagsmos + ammes)
hygge med mor og far
18.40 godnat ritual + ammes
19.30 sove
Det andet spørgsmål er fordi jeg er i tvivl om de anbefalede søvnmængder for en 5 mdr gammel (det bliver han d. 3 Feb.):
Når man siger 10 timer om natten, er det så inkluderet eller ekskluderet amning?
Det vil sige - sover min dreng 9-10 timer om natten, eller kan det regnes som 11 1/2?
Jeg spørger fordi han er svær at få til at sove mere end 1-2 timer af gangen om dagen, og lader til at kunne lide at være vågen 2-3 timer af gangen (i dagstimerne). Jeg ved ikke om han får sovet nok, hvis han kun sover ca 3 timer om dagen? Han virker som sagt kun træt sidst om aftenen, men da er han også lidt ked af det.
På forhånd tak for hjælpen!
Alex
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?
En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby
Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Mudrede nætter og manglende søvn
Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...
29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...
Viden om børn:
Akupunktur
Der findes mange former for akupunktur. Oprindeligt er akupunktur en gammel kinesisk behandlingsform, som går ud på, at man ved at sætte nåle ind forskellige steder i kroppen, blandt andet kan bedøve eller lindre smerte.
Behandlingen har været brugt i mange tusinde år. Det er en behandling, der baserer sig på en holistisk opfattelse af kroppen og hvor man med nåle regulerer energiblokeringer i kroppen.
Akupunktur er blevet mere og mere almindeligt at bruge i...
Gluten til baby
De fleste børn kan tåle gluten, og gluten kan introduceres til barnet i 4-6 måneders alderen under hensyntagen til de anbefalinger, der i øvrigt gælder om variation i kosten, når skemad gives til småbørn.
Hidtil sagde man, at spædbørn ikke måtte introduceres til gluten før efter 6 måneders alderen, men disse anbefalinger blev i 2015 lavet om, da der ikke er fundet videnskabelig dokumentation for at vente med at introducere gluten.
Gluten findes især i hvede, mens...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









