Annonce

Annonce

Brev:

Vælling og aftensmad


24. januar 2008

Alder:
12 mdr.

Vælling og aftensmad

Hej Helen

Jeg har lige læst at du har skrevet til en anden mor, at man typisk anbefaler at MME og vælling stoppes fra 1 års alderen.

Min datter får en flaske vælling hver aften inden sengetid - og den er hun MEGET glad for. Da det er meget svingende med hvor meget hun spiser til aftensmad, så jeg fornemmer at hun får lidt mæthedsfornemmelse fra vællingen. Samtidig er flasken på programmet noget senere end aftensmaden - så jeg tænker om hun kan blive ved med at være mæt/tilpas hele natten, hvis hun ikke får hendes flaske.

Hvordan får jeg hende til at spise sig mæt i aftensmaden, så det varer hele natten?

Hun ...


Annonce

... spiser (bliver budt) alt hvad vi får. Nogle gange spiser hun det - men meget af tiden går med at hun smider maden på gulvet (for at få hunden til at spise det...). Jeg siger 'nej' og flytter maden/tallerkenen eller hvad der nu er foran hende, men det hjælper overhovedet ikke. Hvis jeg ikke lader hende sidde med det selv, så får hun slet ingenting spist (bliver sur).

Eftermiddag/aften ser således ud:
15-15.30 Frugt/brød hos dagplejer
17.30-18 Aftensmad
19.30-20 Vælling
20-21 Sengetid

Ku det være en ide at lægge aftensmaden senere?

Håber du kan give et godt indspark.

Tak på forhånd.

Med venlig hilsen
Krebsen

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas på din babys sarte hud

Sådan undgår du unødig kemi på puslepladsen
Som forælder vil man altid gøre det bedste for sit barn – også når det kommer til pleje af den særligt sarte babyhud. Men det kan være forvirrende og svært at finde rundt i, hvad der er sundt for huden og sikkert at bruge. Ved at vælge produkter, ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

13. august 2025 | Amning | 13 mdr.

Aftenamning

Kære Helen. Vores datter ammes fortsat delvist. Hun ammes slet ikke om...

Læs hele brevet og Helens svar


3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mad og søvn - 10 mdr. dreng

Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...

Læs hele brevet og Helens svar


24. juli 2025 | Opdragelse | 13 mdr.

Bedre spisevaner og bideri

Kære Helen, Du har tidligere hjulpet os med gode råd og ro i maven, så jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


18. juni 2025 | Opdragelse | 13 mdr.

Vil ikke spise (selv), sidde i højstol eller i bad

Kære Helen, Vi har lidt forskellige udfordringer som vi har forsøgt at...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Navn - navngivning

Alle børn skal have et navn - mindst et fornavn og et efternavn. Og dit barn skal have sit navn, før det fylder 6 måneder. I kan give jeres barn et navn på to måder: Enten ved dåb i folkekirken eller ved at ansøge om navngivning via Borger.dk.

Der er i princippet ikke nogen begrænsninger på antallet af fornavne, som du må kalde dit barn. Men der er regler for, hvilke navne du kan give dit barn. Som hovedregel må du ikke vælge et navn, der kan være til ulempe for dit barn.

Læs mere i Babylex

Præmature allergidisponerede spædbørn

Hos meget små præmature allergidisponerede børn kan der være mere væsentlige ernæringsproblemer end allergiforebyggelse at tage højde for. Derfor må man altid tage individuelle hensyn, hvor det vigtigste er, at barnet kommer i trivsel.

Et præmaturt barn tilbydes samme allergiforebyggende diæt som mature allergidisponerede spædbørn. Modermælk er den bedste ernæring, og hvis dette ikke er muligt tilbydes barnet en special erstatning.

Det vides ikke, hvor længe det er...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dit hurtige svar - jeg ser altid tingene fra en anden vinkel når jeg læser dine svar - en vinkel som man ikke altid selv kan se tingene fra, når det er kørt lidt i hårdknude.

Glæder mig altid til at høre fra dig

Mange hilsner
Lillepigens mor


Annonce