Annonce

Annonce

Brev:

Kan du hjælpe?


19. januar 2008

Kategori:
Alder:
5 mdr.

Kan du hjælpe?

Hej Helen

Molly er en pige på snart 5 måneder og her får du lige en længere beskrivelse af hendes gøren og laden..

Udvikling, fysisk og psykisk:

Har fra starten været en opmærksom, smilende pige. Pludrer meget, triller rundt og forsøger at kravle, putter alting i munden og styrer bevægelser meget fint. Bliver naturligvis sur når tingene ikke lykkes, arbejder hårdt på at udvikle sig, i alle vågne timer og slapper sjældent af - det er sjældent man kan sidde med hende på skødet mere end 5 minutter. Vores egen sundhedsplejerske siger hun er meget sanselig og følger med i alt.

Mad:

Molly blev ammet indtil kort før jul, hvor hun flere nætter vågnede og græd. Til sidst gav vi hende mme og min egen produktion forsvandt med det samme, så det er fint. Nu bliver hun endelig mættet efter flere måneder med ammeproblemer, indlæggelse på børneafdelingen og ringe vægtøgning. Molly får dagligt små smagsprøver på majsgrød og frugtmos, og hun er meget dygtig til at spise og rækker ud efter skeen og åbner munden. Hun får blå og grøn allomin og en hirsevælling inden natten.

Søvn:

Molly står op mellem 7.30 og 8.30 og bliver lagt i vognen efter 1 1/2 - 2 timer og kan sagtens sove 3 - 3 1/2 time. Normalt sover hun igen 1 1/2 - 2 timer senere på dagen og engang imellem får hun en powernap på 30 min. først på aftenen. Hun er i en periode blevet puttet 21.30 - 22.00. I barnevognen sover hun rigtig godt, falder selv i søvn og får sutten et par gange, måske. Til natten er hun efterhånden også blevet god til at falde i søvn selv og gives igen sutten 2 - 3 gange inden hun sover.

Ca rytme:

0800 Godmorgen og mad
Leg
1000 Lur
1330 Op og ...


Annonce

... mad
Leg
1600 Lur
1730 Op og mad
Leg
1945 Bad og dæmpet lys og aftensang
2100 Tilbydes hirsevælling og godnat

Molly falder altså fint i søvn, men i det sekund vi går ind for at lægge os til at sove, ved 2300 tiden, begynder hun at vælte rundt i sengen og spytter konstant sutten ud. Dette fortsætter faktisk hele natten og vi sover sjældent mere end 2 timer af gangen. Hun sover i en lille tremmeseng og strækker armene ud til siderne og tager fat. Vi har prøvet at lave en himmel til sengen, at lade hende sove i voksiposen, at lægge dyner og tæpper rundt om hende for at lave en hule.

Nu er vi begyndt at tage hende over til os, for jeg tænkte hun måske havde brug for at blive holdt lidt om eller nærmest holdt fast i sig selv. (de bevægelser hun laver i sin seng er lig dem hun laver på gulvet dagen igennem og måske er hun bare ved at fordøje dagens oplevelser, men vi kan jo ikke blive ved sådan her). Vi prøver at give hende en flaske og noglegange tager hun imod, men blafrer tit videre når vi lægger hende igen - hun græder sjældent, men pludrer og tror det er tid til fest og ballade og det har stået på i snart 2 uger - så kommer spørsmålene:

Er der noget vi slet ikke har forstået mht hendes rytme?

Skal hun vækkes af formiddagslur og lægges tidligere i seng, for hun gnider ofte øjne allerede inden badet kl 2000.

Skal jeg droppe 2100 måltidet og i stedet bade hende 1900, fodre hende og prøve at putte hende og bare give hende en flaske hvis hun melder sig lidt over midnat?

Hvorfor spytter hun konstant den sut ud og er der et alternativ?

Hvorfor tror du hun sover så dårligt?

På forhånd tak,
Molly og Mollys mor og far

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet

Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Bøvse

Når babyer spiser, sluger de ofte en masse luft. Derfor har mange brug for at bøvse efter et måltid.

Den nemmeste måde at dit barn kan komme af med luften på er hvis du lægger barnet op mod skulderen og klapper eller stryger forsigtigt på ryggen. Hold barnet så højt, at barnets arme bliver løftet, så har luften lettere ved at komme ud.

Du kan også sidde med barnet foran dig på dit skød eller lægge barnet på din underarm og gå lidt rundt.

Spædbørn...

Læs mere i Babylex

Leg

For det lille barn er leg meget vigtigt, da det er igennem leg, at barnet udforsker verden og dermed udvikler sig. Og I begyndelsen er I forældre det bedste legetøj, og jeres barn vil elske jeres mimik, lyde og berøring.

Jeres barn har stor glæde af, at I tumler, triller, hjælper barnet med at cykle med benene, danser med barnet i armene... Ligesom jeres barn har brug for at mærke jer tæt på, ligge hud-mod-hud, blive kysset, krammet, kærtegnet og sunget for.

I takt...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tusind tak for dine hurtige svar, dine tanker og gode råd hjælper mig meget!

Knus fra mig


Annonce