Brev:
Vores søn vågner alt for ofte om natten
Hej
Vores søn på 20 mdr. fik dræn i ørerne for ca 1½ md. siden, efter problemer med væske i øret (ingen mellemørebetændelser). Vi har rundt regnet haft et halv år indtil nu med søvnproblemer.
Han har i perioden op til drænene været vant til at vågne rigtig rigtig mange gange om natten, blive taget op, siddet med, gået med og drukket meget vand - ofte op til 10-12 gange fra kl. 22-06.
Alle sagde til os, at vores nattesøvn ville komme tilbage efter at han fik dræn i, men det er den IKKE!! Det har hjulpet meget på hans trivsel og humør og han sover ml. 1½-3 timer i vuggestuen, men han vågner stadig nogen gange op til 10-12 gange. Ofte kan han vågne igen efter 20 min, altså 4 gange i timen. Vi har fået tjekket hans ører og luftveje og alt er i skønneste orden. Dog skal det siges, at han jo nærmest kronisk har snotnæse og hoster lidt engang imellem ligesom alle de andre vuggestuebørn. Men kan det virkelig have så stor ...
... indvirkning - det virker ikke som om han er specielt generet af det...
Han er ellers rigtig glad, frisk, spiser godt og sundt og er motorisk og sprogligt godt med.
Han er rigtig nem at putte om aftenen. Vi har et fast putteritual som han elsker, og vi giver ham sut og sutteklud. Så synger vi en lille sang og siger godnat. Vi hører intet fra ham fra kl. 1930 til 2200, men så går det som regel i gang med "vågneriet"
(Det skal også lige siges, at vi faktisk igår havde en dag, hvor han kun vågnede 2 gange, og vi kan simpelthen ikke se en forskel i putteritual, middagslur, mad, rummets temperatur eller noget som helst...)
Vi har prøvet at lade ham sove imellem os, men det går slet ikke. Han bliver urolig af vores urolige søvn og omvendt.
Har du ikke et godt råd til os, vi er simpelthen så trætte. Især lige for tiden, hvor far er DEN ENESTE der kan trøste om natten - ergo er arbejdsdagene temmelig hårde at komme igennem.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
2. maj 2025 | Sovevaner | 21 mdr.
Kære Helen, Vi håber, du kan hjælpe os med at skabe en kortere og endnu...
2. maj 2025 | Udstyr | 22 mdr.
Kære Helen Som du ved, så har vi store udfordringer med storesøsters (22mdr)...
13. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.
Håndtering af selvstændighedsalder og aftenputninger
Kære Helen Jeg skriver til dig igen om vores datter på 22 måneder, som i...
10. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.
Reaktion på at være blevet storesøster
Kære Helen Jeg skriver til dig igen om min datter på 22mdr som er blevet...
4. april 2025 | Sovevaner | 22 mdr.
Opfølgning på opvågninger om natten - 22mdr
Kære Helen Tak for dit svar vedr. mit brev om min datters opvågninger....
Viden om børn:
Babymassage
Babymassage er en systematisk blød og blid form for massage, som oprindeligt stammer fra Indien. Nogle børn nyder at få babymassage, hvor andre børn ikke bryder sig særlig meget om det.
De fleste forældre vil, uden at tænke over det, naturligt have lyst til at kærtegne og berøre deres lille barn. Følg din egen lyst til hvad du og barnet godt kan lide. Børn har bedst af at blive rørt på en måde, hvor det er barnets reaktioner og signaler der er styrende.
Børn har...
Appetit
Børns appetit varierer meget. Nogle gange spiser barnet meget i løbet af en dag og andre gange betydeligt mindre.
Det er helt i orden, så længe barnet trives, er aktivt og hverken bliver for tyk eller tynd. Og som udgangspunkt må du tro på at dit barn har en naturlig evne til at spise, når de tilbydes mad og til at sige fra, hvis det ikke har behov for mere.
Når man ammer ved man aldrig hvor meget barnet egentlig får og her må man tro på at hvis der kommer noget ud...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tak for alt din støtte og hjælp indtil nu. Igennem dig har jeg lært at have tillid til mine beslutninger og oser ud af tryghedsposen til min dreng og dette med god samvittighed!!!
Ingen tvivl om at du altid skal være min sundhedsplejerske :-)
Kærlig hilsen
P, mor til dreng på 15 måneder.