Brev:
Lukket for mælkebaren om natten

Hej Helen
Vi har siden jul lukket for mælkebaren om natten. Det er gået rigtig godt uden ret meget brok, og min kæreste tager Elias om natten, da han begynder at græde, hvis han ser mig og ikke må få mælk.
Mit spørgsmål er imidlertid, hvor længe vi kan forlange, at han skal kunne klare sig uden mælk. Han bliver puttet kl. 19 ca. og sover til 5-6 tiden. Det er gået fint uden mælk, men han er imidlertid begyndt at have en meget urolig periode omkring 3-4 tiden, hvilket er lidt hårdt for min kæreste, der jo arbejder. Skal jeg mon give ...
... ham noget der, eller er det dumt?
Jeg kan se, at du tit foreslår amning kl. 23. Det ville jeg egentlig gerne undgå, da jeg synes det er en lidt dum vane - men den går måske i sig selv med tiden? Vi gad godt, at han sov til kl. 6, da dagsrytmen så er meget bedre - også for ham :) Og det gør han da også nogen dage.
Han får morgenmad, frokost, eftermiddagsmad og aftensmad. Bliver ammet morgen, aften, inden middagsluren og om eftermiddagen. Er det passende for hans alder?
Jeg ser frem til at høre fra dig.
Med venlig hilsen
Pernille
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
Viden om børn:
Barneseng
Når man skal vælge seng til sit barn er der visse ting, man kan gå efter. Noget af det vigtigste er at sengen er sikkerhedsmæssigt i orden.
Forbrugerrådet tester jævnligt de børnesenge som er på markedet og her ser man bl.a. på at sengen skal kunne tåle at blive slået, banket på og hevet i. Sengene bliver tjekket for at barnet ikke kan få fingrene i klemme og at tremmeafstanden er korrekt, så barnet ikke kan komme i klemme med sit hoved og sidde fast i sengen.
Den...
Suttekæde
En suttekæde er en kæde, som holder sutten ved barnet. Den fungerer ved at den sidder både på sutten og sættes fast i barnets tøj. Det kan være meget praktisk for forældrene, men kæden skal opfylde visse krav, for ikke at være farlig for barnet.
Sikkerhedsstyrelsen tester jævnligt suttekæder og det er desværre ikke alle suttekæder, der lever op til sikkerheden.
Det anbefales at:
- En kæde må ikke være mere end 22 cm lang, da barnet så kan få den...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




