Brev:
Dagplejen går bedre

Kære Helen
Først vil jeg lige sige tak for dine svar. og fortælle at vi har haft nogle rigtig gode dage i dagplejen. De sidste to gange har Freja ikke grædt ved afleveringen. og hun har hygget sig derhenne og virket glad når vi har snakket om hvad de har lavet m.m.
De sidste to gange har hun faktisk sagt at jeg skulle gå??? det har hun aldrig gjort i vuggestuen. Hun er meget stille/mut når jeg afleverer hende og vil sidde ved dagpleje´moren. hvor hun sidder et stykke tid inden hun rejser sig og begynder at lege. Det er som om hun har det bedre med det efter hun begyndte at sove derovre. Hun har sin dyne med og dagpleje moren siger at dynen og hendes bamser følger hende overalt når hun leger. tror måske det giver hende en tryghed.
Herhjemme er hun ...
... lidt mere træt men i rigtig godt humør og rigtig glad for lillebror som skal være hvor hun er. Det eneste er stadig sengetid, men jeg er begyndt at sidde ved hende indtil hun falder i søvn, det giver hende mere ro og hun falder hurtigere i søvn - så må vi tage den på et senere tidspunkt.
Er det normalt at det skifter så hurtigt fra at være så ked af det til at det er ok?? (i forhold til dagplejen) eller "samarbejder" hun for meget?
Vi har tænkt på at købe en seng til hende for at gøre det lidt mere hyggeligt end tremmesengen. Er det for tidligt? tror du vi så får problemer med at hun står op hele tiden?
Det sidste spørgsmål er ang Silas på 7 uger. kan man sige at appetitspring ligger på bestemt tider eller er det meget forskelligt fra barn til barn?
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.
Kære Helen Min datter er 23 mdr og bruger sut, mest til trøst og når hun...
26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.
Kære Helen Min datter er lige knap 2 år. Der er tydeligt, at hun er begyndt...
21. oktober 2025 | Opdragelse | 2 år, 4 mdr.
Kære Helen Vi oplever mange nedsmeltninger hos vores datter på 2 år og 4...
19. juli 2025 | Opdragelse | 2 år, 5 mdr.
Kære Helen Jeg har brug for et godt råd til, hvordan vi forbereder vores...
4. juli 2025 | Renlighed | 2 år, 5 mdr.
Kære Helen Min datter er 2 år og 5 måneder, og det er nu på tide hun smider...
Viden om børn:
Udvikling - børn
Børns motoriske udvikling er forskellig, men du kan bruge følgende rettesnor:
1 mdr.: Barnet prøver at løfte hovedet fra underlaget, når det ligger på maven
2-3 mdr.: Støtter på underarmene og løfter hoved og bryst fra underlaget.
4 mdr.: Kan selv holde hovedet i siddende stilling. Begynder at trille rundt fra mave til ryg. Rækker ud efter ting.
5 mdr.: Hvis barnet får hjælp til at sidde op, vil det sidde med rank ryg og hovedet i fin...
Barselsorlov
I har begge ret til at holde barselsorlov, når I skal have et barn. Der er mange muligheder for at dele, forlænge eller udskyde orlovsperioder. De økonomiske vilkår for orloven afhænger af jeres jobsituation.
Hovedreglen er, at kvinder har ret til fire ugers barselorlov før fødslen og 14 uger efter fødslen. Mænd har ret til to ugers orlov i løbet af de første 14 uger. Herefter har I 32 ugers forældreorlov hver, som I frit kan fordele mellem jer. Det er dog kun i 32 uger af jeres...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Tak. Jeg tænker tit på, at jeg i dine svar bliver betrygget i, at jeg ser rigtigt - jeg har et barn, som har et stort tryghedsbehov.
Det er som om at der for tiden er en trend der går på, at vi skal lave 'godnat og sov godt' på vores børn, sætte dem i skammekrog (eller tænkeboks eller hvad man kalder dem) når de ikke gør som vi vil have de skal gøre. Mon det er alle de tv udsendelser om nannys der redder verden for en familie, hvor alt er gået galt, som har tændt op under de ideer?
Hvor er det ærgeligt, at vi skal blive sådan i tvivl om, at det vores instinkt fortæller os om vores børn. Og hvor er det bare fantastisk rart, at du i dit virke hjælper, støtter og betrygger os, som har brug for at blive bekræftet og rådgivet i en retning, som vi kan være med på uden at hjertet bløder.
Tak for det!
Kærlig hilsen
Mor.




