Annonce

Annonce

Brev:

Sulten om natten?


14. januar 2008

Alder:
8 mdr.

Sulten om natten?

Hej helen

Mit store problem er vores dejlige søn Frederik på 8,5 mdr som ellers fra han var 3 uger har sovet igennem fra kl ca 20 og mellem 9-11 timer på amning (eller 100% mme 240ml fra 6 mdr)

Han begyndte som 6 mdr at vågne mellem 3-4 gange om natten og var/er rigtig ked af det og sulten, vi troede i starten at det var pga tænder øre osv men det er det nu ikke, vi kan mærke at han er røv sulten (måske)

Han får følgende om dagen:

Morgenmad ca kl 8 grød og vand

puttes til lur ca kl 10 med 240ml mme(sover et par timer)

Ind og lege nusse og hygge

Frokost sammen med mig ca kl 12- 13 endten hjemmelavet mos af kartoffelmos med gulerødder og ærter eller købt risgrød med grøntsager og vand i kop(og spiser meget) derefter lidt bolle og gnave i(han har ikke været god til noget med klumper i så nu har jeg bagt nogle boller fra denne hjemme side og de er super, så rugbrød er noget vi langsomt prøver, så han ikke kaster op)

Putte til eftermiddags lur kl ca 14-14,30 med 240 ml mme(sover et par timer)

Når han har sovet er han lidt sulten og vil have mam mam og så får han lidt yoghurt

aftensmad kl ca 18 og spiser meget af mos plus lidt"dessert" af paradis mos fra glas

Så i ...


Annonce

... bad og nattøj på og puttes kl ca 19,30 med 240 ml mme de fleste gange i hans egen seng med mig ved hans side ellers i vores seng indtil han har tømt den og er mere afslappet.

Men så starter det hele ellers:

Han kæmper rundt i en times tid "råber", pludre pjatter og hopper og vi må op 4-6 ganged, og tysser og siger godnat, men inden han sover ender det med at han har fået 440 ml mme, hvilket jeg syntes er syglig meget for sådan en lille mand.

Han vågner igen ved en ca 23 tiden rigtig ked, vi tysser, trøster og beroliger inde ved hans seng, men det gider han ikk, så kommer han i arme og bliver rokket lidt, men han skaber sig og vrider sig rundt og siger mam man, og vi har prøvet med vand. Så får han ca 120mme sover ca 3 timer og så forfra, og jeg er meget fast med at de ekstra flasker dem får han ikke i vores seng men i hans egen.

Så igen kl 4 men med 240 ml mme, og er "spræl" vågen kl ca 6-6,30 uden at vil have noget. Han virker dog super træt, og er små pylret ind til hans lur og jeg er mega mega træt og bekymret

Han er 75 cm lang vejer 10,4 er glad, har normal afføring, kravler fra han var 7 mdr, rejser sig op af alt.

Hjælp, inden jeg river mine hår ud af hovedet.

Knus Anja

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Rabarber

Rabarber er velegnede til grød, kompot, suppe og marmelade. Hvis I ofte bruger rabarber i madlavningen, er det en god idé at tilsætte 'Nonoxal' (kalkchlorid) under kogning.

Dette forhindrer at saften i rabarber reagerer med kroppens kalk, som bl.a. giver ubehagelige reaktioner på tænderne.

Rabarber er bedst tidligt i sæsonen fra april og indtil omkring Skt. Hans. Rabarber indeholder små mængder oxalsyre, og i højsommeren stiger mængden af oxalsyre i stilkene. Hvis...

Læs mere i Babylex

Reservebedste

En reservebedste er en ældre person, der gerne vil hjælpe småbørnsfamilier med at passe børnene, når de er syge, har brug for at blive hentet tidligt eller skal passes en dag, hvor forældrene skal i byen.

I nogle kommuner kan man søge om en reservebedste, hvis man er enlig og ikke har mulighed for at trække på sit netværk, men det er også muligt at søge en reservebedste privat.

Det kan være en rigtig god idé at have en reservebedste (M/K), som kan hjælpe i...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak for dine tidligere svar, det er så dejligt at skrive til dig, du giver altid sådan nogle gode varme råd.

Det er dejligt at kunne skrive til dig, når man er bekymret.

Hilsen
Guldklumpens mor


Annonce