Annonce

Annonce

Brev:

Mad og flaske inden søvn


10. januar 2008

Kategori:
Alder:
16 mdr.

Mad og flaske inden søvn

Kære Helen

Først og fremmest, godt nytår!

Efter en dejlig lang juleferie hvor vi alle har fået slappet af, er Ingrid nu begyndt i vuggestue igen. Efter et ret belastet efterår på sygdomsfronten, begynder vi nu så småt - måske - at ane lys for enden af tunnelen. Udover lidt diarre og en gang øjenbetændelse, hvilket ikke rigtigt tæller, har Ingrid nu holdt sig rask i snart seks uger, og vi håber virkelig at det værste er overstået nu.

Mit spørgsmål denne gang går derfor undtagelsesvis ikke på sygdom, men derimod på mad. De sidste par dage har jeg bemærket at Ingrid ryster noget på hænderne, når vi er kommet hjem fra vuggestuen. Jeg har tænkt at hendes blodsukker måske var lidt for lavt, og derfor givet hende et hurtigt glas juice og et par rosiner, for at få det op igen, inden hun fik lidt ymer med drys ell. lignende, som mellem-måltid. Det har så hjulpet på rysteriet.

Ca. 1-1 1/2 time herefter får hun så aftensmad, hvorefter hun bliver badet og puttet. Her falder hun enten hurtigt i søvn, eller ligger og synger glad i flere timer, mens hun dog virker træt, og endeligt mest lader til at ligge og hvile sig, hvorfor vi bare lader hende være i sengen. Til tider har vi dog været nødt til at give hende en flaske mme, eller alm. varm mælk på kop for at få hende til at geare lidt ned i tempo, og så går hun omkuld.

Hvis hun ikke får noget varm mælk før hun sover, er hun de sidste dage vågnet i ...


Annonce

... løbet af natten og fået en flaske. Normalt vågner hun ved 8-tiden, men i juleferien sov hun faktisk hyppigt til kl. 10, hvilket forældrene jo var glade for, men som nok også hænger sammen med at hun nogengange har fået en til to flasker om natten, og derfor har været godt mæt.

Mit lange spørgsmål går derfor på, hvad kan vi gøre for at give hende mere mad i løbet af dagen?

En typisk hverdag ser sådan her ud:

hun vågner ved 7-7:30 tiden, får havregrød og mælk til morgenmad. Herefter får hun frokost i vuggestuen ved 11-tiden, og bliver puttet til lur. Når hun vågner fra luren, får hun også et mellem-måltid i vuggestuen - gerne frugt, eller lidt brød, yoghurt etc. Hun bliver hentet ca. ved 16-tiden, kommer hjem, og får et lille mellem-måltid, og herefter aftensmad ved kl. 18. Så får hun et bad, og bliver puttet, når vi vurderer hun er træt - som regel senest kl. 20. Alligevel er der så den flaske engang i mellem.

Hvad kan vi gøre for at få proppet mere mad i hende, og få udryddet flasken, som vi godt ved at noget rod, men som vi har brugt en del her i efteråret, mens hun har været så meget syg? Hun har sovet igennem uden flasker tidligere, så hvad kan vi gøre?

Det skal lige siges at hun jo er en stor pige - 12,3 kg, ikke tyk, men meget høj - har man appetitspring som snart 17 mdr. gammel også?

Håber du kan hitte rede i det, og glæder mig til at høre fra dig.

Bedste hilsner
Ingrids Mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gør pusletid til hyggetid - med naturlig pleje fra Olívy

En ren ble er det primære formål, når ens baby bliver lagt til rette på puslepladsen. Men faktisk er pusletiden meget mere end blot en praktisk opgave. Det er en unik mulighed for at styrke båndet til dit barn, stimulere sanserne og skabe tryghed. En god pusleoplevelse handler ikke kun om ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

22. april 2025 | Sovevaner | 14 mdr.

Nu 14 måneder og i seng på anden måde - del III

Hej Helen, Det er ikke lykkedes for os.. i to aftener fald han i søvn...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

13 mdr og i seng på anden måde - del II

Hej Helen, Mange tak for dit svar. Det giver rigtig god mening det du...

Læs hele brevet og Helens svar


9. april 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

Få vores 13 mdr søn i seng på en anden måde

Hej Helen, Vi er førstegangs forældre til Bertram på 13 mdr. Han er lige...

Læs hele brevet og Helens svar


20. marts 2025 | Sovevaner | 15 mdr.

Nattesøvn og natteamning

Hej Helen Mange tak for en virkelig god brevkasse. Den har været helt...

Læs hele brevet og Helens svar


24. februar 2025 | Sovevaner | 15 mdr.

Tvillingedrenge sover meget uroligt og vågner konstant

Hej Helen Tusind tak for din gode brevkasse - den har hjulpet os mange...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Cykelstol

De fleste børn vil fra ca. 9 måneders alderen sidde så stabilt, at de begynder at kunne sidde i en cykelstol monteret på en voksencykel.

Vælg en stol som har justerbare fodstøtter og remme til at spænde fødderne fast, så barnets fødder ikke kan komme i klemme i hjulet. En frakkeskåner på hjulene, kan være en god idé at sikkerhedshensyn.

Cykelstolen skal være spændt fast til cyklens stel. Det er ikke sikkert nok, hvis den kun er spændt fast til bagagebæren.

Læs mere i Babylex

Søskende

Det er helt normalt at der kan opstå jalousi, når der pludselig kommer en lille ny, som kræver at få noget af den opmærksomhed, der tidligere var forbeholdt storesøster eller storebror. Her er lidt råd til hvordan du kan imødegå nogle af de problemer der kan opstå:

- Husk at give den store opmærksomhed. Vær opmærksom på at den store har savnet dig imens du har været indlagt med den lille ny. Gør familien opmærksom på at de gerne må komme med gaver til den lille, men det er næsten...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Når man læser din brevkasse får man indtryk af at mødre har lettere ved at betro sig til dig via brevkassen, samt at du ligesom kan noget i forhold til at "ramme" plet i forhold til, hvad det er folk har behov for.

For mit vedkommende har dine svar kunne give mig noget andet og mere værdifuldt i forhold til min rolle som mor som mine egne sundhedsplejersker (jeg har haft en 4 - 5 stykker) ikke har kunne give mig.

Tak fra en taknemmelig mor


Annonce