Brev:
Vågne timer om natten med skrig og skrål

Hej
Min datter er 4 mdr (12. jan). Hun vejer 6,5 kg og er 65 cm lang. (Fødsel 4 kg og 52 cm). Hun havde luftsmerter fra ca. 4 uger til 2,5 mdr. men er ok nu.
Hun tager ca. 3-4 Power-naps i løbet af dagen og aftenen ca 20-40 min pr gang. I tillæg sover hun ca. 1,5 til 2 timer i vognen hvis jeg går tur med hende. Hvis jeg stopper vognen vågner hun. Hun er ikke blevet vugget i søvn mere end et par gange i hendes liv. Men hun er meget vågen og nysgerrig generelt om dagen.
Vi starter "godnat-processen" ca. kl. 20-21. Faren eller jeg giver hende 100ml pumpet modermælk for at gøre hende godt mæt (gives i stuen). Herefter går jeg op i soveværelset og ligger og ammer hende til hun bliver helt rolig. Jeg lægger hende over i vuggen når hun har spist færdig og det tager ca. 20-30 min med "knirkelyde" og kraftige spark i dynen inden hun falder i søvn.
Ca. kl. 24.00 vågner hun enten af sig selv ellers vækker jeg hende og ammer liggende. Næste gang hun vågner ...
... er ca. 01.30 - 02.00. Hun får mad igen til hun er rolig, men når jeg lægger hende i vuggen igen skriger og vrider hun sig, samt kaster hovedet fra side til side - med lukkede øjne!. Har prøvet med og uden sut, givet mere mad, taget hende op i vores seng, skiftet ble og vugget. Men hun er meget svær at berolige.
Hvis jeg ligger med en hånd ved hendes ansigt nede i vuggen hjælper det lidt. Men jeg kan jo ikke ligge sådan længe.... Når hun endelig bliver rolig vågner hun igen ca. efter 1 til 1,5 timer. Sådan er mønsteret frem til vi står op mellem 7 og 9.
Hun har haft længere soveintervaller men efter tre mdr. vaccine den 19 dec, juleferie, og forkølelsesvirus er rutinerne gledet ud i sandet. Hendes appetit har også været variende i denne periode. Hun spiser igen normalt.
- Hvad kan jeg gøre for at få længere soveintervaller igen?
- Har du nogle generelle tips ifht scenariet beskrevet ovenfor?
På forhånd tak for hjælpen.
Med venlig hilsen
Louise
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Sikring af familieliv med ked baby
Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...
5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...
28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....
24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...
Viden om børn:
PKU
Phenylketonuri, PKU, er en stofskiftedefekt og det kaldes også nogle gange for "Føllings syge" efter den læge, som opdagede sygdommen i 1934.
I Danmark er det jordemoderen, der efter fødslen, undersøger om barnet har PKU. Dette gøres ved at tage en blodprøve, en hælprøve på alle nyfødte. Prøven skal tages når barnet er mellem 48-72 timer gammel. Får man et positivt resultat på prøven, skal barnet have behandling før det er 2 uger gammelt og indenfor 24 timer efter det positive...
Bad, de første gange
Det spæde barn kan komme i bad ret hurtigt efter fødslen og ofte beder mange om at få hjælp til det første bad, imens man endnu er på barselsafsnittet.
Når I beslutter jer for at bade jeres barn, så er det rigtig godt at have nogle faste rutiner:
- Et babybadekar er en god idé, nogen vælger også at bruge en speciel babyspand. Det vigtigste er at karret er afgrænset i størrelsen, det giver barnet lidt tryghed.
- Det er en god idé at tilbyde barnet...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




