Annonce

Annonce

Brev:

Mad mad mad - 5 mdr.


6. januar 2008

Alder:
5 mdr.

Mad mad mad - 5 mdr.

Kære Helen.

Allerførst vil jeg gerne sige dig tusind tak for dine hurtige og uddybende svar, og fordi du tog mine bekymringer alvorligt. Det var lige, hvad jeg havde brug for.

Status er nu, at Agnethe stadig ikke er nogen storspiser... Vores dag i dag er forløbet nogenlunde således:

kl. 8.15: Vågner med pludren, bliver tilbudt flaske og spiser 90ml MME
kl. 10.00 - 11.45: Formiddagslur
12.00: 3/4 dl grød med frugtmos + ca. 50 ml vand
14.00: 140 ml MME
14.15 - 16.30: Eftermiddagslur
17.00: ½ dl Kartoffel/gulerodsmos + ca. 50 ml vand
19.00: 130 ml MME
23.00: Tager hende op og hun spiser 100 ml MME sovende

Jeg har forsøgt at tilbyde hende flaske lige efter hun har spist grød/mos, men det vil hun slet ikke have. Hun er først interesseret, når der er gået et par timer. Jeg synes ikke helt, hun får nok, men jeg ved bare ikke, hvordan jeg få hende til at spise mere... Jeg er også bange for at presse hende for meget, så det ender med, hun helt holder op med at spise. Det skulle jo gerne være dejligt og hyggeligt at få maven fuld. Det går da også meget bedre end da jeg ammede! Hun vejer ca. 6400 g nu, så lidt har hun da taget på (5/12 - 5900 g).

Jeg kan nok godt få mere grød i hende. Men da jeg ...


Annonce

... lod hende spise 1,25 dl den anden dag, kastede hun det hele op igen. Hun blev ikke ked af det eller noget - det hele kom bare op igen. Hun kan bare ikke rumme så meget. Hun sover godt og vågner ikke om natten. Kun en sjælden gang for at sutten.

Skal jeg til at sætte vækkeuret til og stå op og give hende en flaske mere om natten? Hun kommer op på ca. 500 ml MME i døgnet + grød og vand. Grøden er hjemmelavet på MME og med en god smørklat. Tror du hun får nok?

Udover vores evige madproblem, tænker jeg også meget over Agnethes reaktion på bedsteforældre mm. Hun har det bedst, når hun sidder hos mig eller far og vil kun være med til at sidde hos andre i meget kort tid. Hun er også nærmest umulig at få til at spise, når vi ikke er hjemme.... Synes du, det er bedst hvis vi holder hende hos os eller er det en god idé at prøve at få hende passet i nogle timer, så hun vænner sig til det? Er hun overhovedet gammel nok til at være bevidst om det?

Jeg tænker mest i forhold til, hvordan det bliver for hende at starte i dagpleje eller i det hele taget at blive passet i fremtiden. Skal vi vente og håbe at hun med tiden bliver mere tryg ved andre eller er det bedst at få startet lige så stille?

Med venlig hilsen
Heidi

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Mudrede nætter og manglende søvn

Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvnhjul og vågentid

Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...

Læs hele brevet og Helens svar


19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Opfølgning barnevogn

Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Madras til barnevogn

En barnevognsmadras kan være lavet af forskellige materialer, f.eks. skumgummi. Det betyder, at madrassen let suger kondensvand, der naturligt vil samle sig i barnevognen, når barnet sveder eller bare trækker vejret. Derfor er det vigtigt, at madrassen løftes op og stilles på højkant dagligt, og når barnevognen ikke bruges, så madrassen er tør, når barnet skal ligge på den.

Om vinteren kan det være nødvendigt at tage madrassen med ind, så barnet ikke lægges på en iskold madras,...

Læs mere i Babylex

Leg

For det lille barn er leg meget vigtigt, da det er igennem leg, at barnet udforsker verden og dermed udvikler sig. Og I begyndelsen er I forældre det bedste legetøj, og jeres barn vil elske jeres mimik, lyde og berøring.

Jeres barn har stor glæde af, at I tumler, triller, hjælper barnet med at cykle med benene, danser med barnet i armene... Ligesom jeres barn har brug for at mærke jer tæt på, ligge hud-mod-hud, blive kysset, krammet, kærtegnet og sunget for.

I takt...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Der er ingen tvivl om at Helen er en sundhedsplejerske med hjertet på rette sted og det betyder meget for mig i perioder hvor jeg har været usikker på nogle ting.

Camilla Martin


Annonce