Annonce

Annonce

Brev:

Hvorfor slår han sig selv ?


6. januar 2008

Kategori:
Alder:
19 mdr.

Hvorfor slår han sig selv ?

Goddag

Vi har en søn på 19 mdr. som har et til tider ret heftigt temperament. Det der bekymrer os er, at han når han bliver irettesat eller får et nej, slår sig selv i hovedet og ansigtet med begge hænder. Og det er altså ret hårdt, så det giver ham mærker.
Ligeledes slår han de øvrige medlemmer i familien, hvis de vil give ham et knus eller have anden fysisk kontakt med ham.

Han sover også ret uroligt om natten, vågner 5-12 gange og skal pusles lidt om. Det er blevet en smule bedre, efter han har fået dræn i ørene pga. væske.

Han får ofte når han vågner, et hidsighedsanfald, hvor han ligeledes slår sig selv og står op i sengen og banker hovedet ind i væggen! Han er utrøstelig hvis det mor der går ind til ham ...


Annonce

... og det kan tage op til 30 min. før han falder til ro igen. Hvis far går der ind, går det over med det samme, som regel.

Om dagen har mor meget svært ved, at give ham mad, skifte ham osv. når han ved at far er i huset.

Spørgsmålene er: Hvorfor denne destruktive adfærd mod sig selv, med slåen og hovedet ind i væggen ?

Hvad skal vi gøre om natten, når han vågner og er utrøstelig ?
Skal far holde sig væk, så han lærer at der altså er andre han kan blive trøstet af.

Men han er en dejlig "bandit", men et enormt aktivitetsniveau, spiser helt selv, "taler" flere stavelser, far kører bil, mormor ringer, Mads spiser mad ... kører vildt stærkt på sin scooter og trisser rundt på sin trehjulede cykel.

På forhånd tak

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

9. juni 2025 | Opdragelse | 16 mdr.

Far på turnus-job

Kære Helen Min mand har fået nyt job og skal arbejde på turnus (14 dage ude...

Læs hele brevet og Helens svar


2. maj 2025 | Sovevaner | 21 mdr.

Lang putning - 21 måneder

Kære Helen, Vi håber, du kan hjælpe os med at skabe en kortere og endnu...

Læs hele brevet og Helens svar


2. maj 2025 | Udstyr | 22 mdr.

Natlampe

Kære Helen Som du ved, så har vi store udfordringer med storesøsters (22mdr)...

Læs hele brevet og Helens svar


13. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.

Håndtering af selvstændighedsalder og aftenputninger

Kære Helen Jeg skriver til dig igen om vores datter på 22 måneder, som i...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.

Reaktion på at være blevet storesøster

Kære Helen Jeg skriver til dig igen om min datter på 22mdr som er blevet...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

C-Vitamin

Vitamin C findes i frisk frugt, grøntsager og kartofler. Danske børns indtag af vitamin C er normal tilstrækkeligt og Sundhedsstyrelsen anbefaler derfor ikke ekstra tilskud af vitamin C til mature børn.

Præmature børn, dvs. børn født før 37 uge har mindre depoter af jern, vitaminer og mineraler end mature børn. Det gælder især for de fedtopløselige vitaminer A, D, E, K, men også for C-vitamin.

På neonatalafdelingerne vil det præmature barn få ekstra tilskud af...

Læs mere i Babylex

Børnemad, færdiglavet

Færdiglavet babymos er lavet af kontrollerede råvarer og gjort holdbart ved varmebehandling. Det er intet ernæringsmæssigt i vejen med de færdiglavede børnemadsprodukter. Hjemmelavet mad er dog lige så godt.

Vær opmærksom på at færdiglavet børnemad let bliver for findelt i konsistensen og det er vigtigt at barnet stille og roligt vænnes til familiemad og også tilbydes mad, som kræver en vis tyggefunktion og som indeholder naturligt "mere bid".

Du kan finde...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for dit svar omkring min søns sovevaner.

Jeg startede med at skære natamningen helt væk, og så var der kun godnattåren tilbage, den virkede han pludselig ikke så interesseret i så den blev også droppet, og helt uden drama og gråd;-)

Nu kunne jeg så få ham til at falde i søvn uden at være helt tæt på mig, men han ville stadig ikke ned i tremmesengen i vågen tilstand.

Jeg læste så at du havde rådet andre til at tage den ene side af sengen, da nogle børn følte sig indespærret.... og hold da k... det gjorde en forskel!!

Dels falder han i søvn glad og tilfreds i sin egen seng, derudover sover han bedre og længere tid i hans egen seng (han kommer stadig ind til os om natten). Han går oven i købet selv ind og lægger sig i sengen når det er sove tid!

Tak fra Rikke, mor til dreng på 16 måneder


Annonce