Annonce

Annonce

Svar: Lidt mere om skemad


3. januar 2008

Alder:
7 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Rie

Aldersmæssigt skal Sebastian i gang med skemaden, og han har behov for andre næringsstoffer end der er i mælk og vælling. Men når det er sagt, så er han jo også en dreng, der har været udsat for lidt af hvert og et eller andet sted, så fortjener han vel også at få lidt ro, få en pause. Han har jo været meget syg, har fået rigtig meget medicin osv. og jo bestemt ikke noget der har været særligt befordrende for at få ham til at synes om mad og om det at spise.

Så hvad gør en klog.. tja.. Der er jo de børn som mere eller mindre springer skemaden over og som først begynder at spise, når de kan spise rigtig mad. De fleste børn vil omkring 8 måneders alderen kunne tygge og vil her kunne få lidt brødhapsere, godt kogte pastaskruer, indmaden af en frikadelle (kød eller fisk) og jeg tænker at det er den vej I skal gå. simpelthen tro på at han må begynde at spise, når han kan få mere mad i stykker, mere familiemad.

Dermed ikke sagt at I ikke skal give ham noget nu. Det er faktisk rigtig vigtigt at han får noget nu. Sundhedsstyrelsen taler om at der er et vindue, som man skal søge at udnytte:

"Tilvænning til skemad bør ikke ske meget efter 6 måneder, da det så kan være vanskeligt at vænne barnet til at spise en varieret kost. Fra 7 måneders alderen skal maden gradvist gøres grovere, idet der synes at være et 'kritisk vindue' i 7-8 måneders alderen, hvor barnet lettere accepterer ny smag og konsistens, specielt tyggemad." Citat "Anbefalinger for spædbarnets ernæring - vejledning til sundhedspersonale" Sundhedsstyrelsen, 2005.

Det er derfor rigtig vigtigt at I fortsat forsøger at give jeres dreng ...


Annonce

... smagsvariation. Giv ham brødskorper, ristede rugbrødsbjælker, agurkestave, kogte blomkåls og broccolibuketter, kartoffelbåde, frugt af forskellige slags at sidde med selv. Giv ham smag og kraft, når I laver pasta med kødsovs så giv ham det, mos det/blend det godt, så er der ikke er klumper hvis han så vil have det, for i øjeblikket kan han tilsyneladende ikke kapere noget der er for groft moset, men så han får smagen og giv ham så noget i stykker ved siden af som han kan sidde med.

Prøv også at købe mad på glas, som passer til hans alder. Prøv at give ham mad med en gaffel, måske han hellere vil dette end skeen, som han lige nu forbinder med noget han ikke vil. Prøv at mose en kartoffel godt med lidt sovs og lad ham se hvad du gør og lad ham smage med gaflen. Giv ham sur-søde ting, rodfrugter, sovs, krydderi - smag og kraft af forskellig slags og forsøg som udgangspunkt at give ham den mad som I andre spiser. Det kan han ligeså godt lære med det samme og det er alt for frustrerende at lave specielle retter til ham, som han ikke spiser.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Du skal naturligvis sikre dig at han ikke drikker så meget mælk, at han simpelthen ikke har plads i maven og lyst til skemad, men ud fra dig brev idag, så lyder det jo ikke sådan. Du skriver jo at I har forsøgt på mange tidspunkter, - mæt, lidt eller meget sulten.

Der er ikke andet for en at blive ved, men samtidig må du så også sige til dig selv at Sebastian skal have lidt mere tid. Og det er helt okay vi kan jo ikke være lige hurtige til det hele allesammen.

Håber du kan bruge mine tanker lidt videre, rigtig meget held og lykke fortsat, rigtig god weekend og godt nytår:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Brystbetændelse

I daglig tale bruges betegnelsen brystbetændelse om to tilstande i brystet - det der egentlig er tilstoppede mælkegange, som er en ikkeinfektiøs tilstand i brystet og så en infektiøs brystbetændelse.

Tilstoppede mælkegange opstår ofte fordi amninger springes over eller fordi barnet ikke har fået "tømt" brystet tilstrækkeligt, måske fordi barnet dier med forkert teknik.

Infektiøs brystbetændelse opstår ofte, fordi det er gået hul på brystvorten, hvorved der er...

Læs mere i Babylex

Zoneterapi

Zoneterapi er en alternativ form for behandling, som bruges i flere situationer.

Nogle oplever, at det virker smertelindrende under fødslen, og andre synes, det hjælper, når deres barn græder meget på grund af mavekneb eller lignende.

Zoneterapeuter findes mange steder. Hvis man ønsker at få zoneterapi under sin fødsel, kan man spørge på fødestedet, om en jordemoder kan tilbyde dette. Hvis man ønsker at bruge zoneterapi til sit barn, så skal man selv finde en...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Det er lige før jeg synes det bliver pinligt at jeg skriver så meget til dig, men dine svar er enormt nyttige og jeg har fået en god tillid til dig, så du kommer til at høre mere fra mig.

Tak fra Sophus´ mor


Annonce