Brev:
Ud af soveværelset?
Hej Helen
Tak for en god brevkasse, jeg har virkelig kunne bruge dine forrige svar.
Jeg skriver for at høre dine umiddelbare tanker om at skifte mellem at sove på eget værelse og i soveværelset. Vores datter er lidt over 6 mdr, og vi har i en måneds tid, har haft lyst til at lade vores datter sove inde på vores kontor (som på sigt skal laves til børneværelse). Vi forstyrrer hinanden ret meget om natten, hun sover let og græder af og til en del i søvne, så vi ligger og vækker hinanden. Herudover synes vi også begge, at det er ved at være på tide at have soveværelset for os selv.
Bortset lidt fra lidt opvågning i nattens løb er nætterne nogenlunde ...
... gnidningsfrie i øjeblikket.
Sagen er den, at jeg slutter min barsel i midten af feb, og i den forbindelse kommer svigermor og bor hos os 2-3 dage om ugen for at passe vores datter i en periode på 10 uger (super-svigermor!). Vores datter vil på det tidspunkt være 8 mdr. Svigermor skal bo på kontoret, og vores datter vil derfor skulle sove inde i vores soveværelse i de dage.
Vores tanker går på, hvorvidt det er hensigtsmæssigt at lade hende skiftes til at sove i henholdsvis kontoret og soveværelset. Skal vi overveje at vente med at flytte hende ud af soveværelset til maj, hvor hele pasningsproblematikken er overstået? Hvad tænker du om det?
Med venlig hilsen
Sanne
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas godt på babynumsen i sommervarmen
Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.
For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.
Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...
2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...
16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.
Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....
12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...
Viden om børn:
Tun og børn
Har du børn mellem 0 og 14 år, er det vigtigt, at du serverer masser af forskellig fisk for dem – men nye beregninger viser, at børn under 3 år bør få andre typer fisk end tunbøffer og udskæringer fra andre store rovfisk samt dåsetun.
Problemet med tunbøffer og andre store rovfisk er, at selv ved indtag af en lille mængde, kan barnet få kviksølv i en mængde, der kan skade barnets udvikling.
Alle børn op til 14-års alderen bør styre uden om tunbøffer og andre...
Regntøj
Børn der bor i Danmark har brug for regntøj, når de skal være udenfor og lege, og vejret er mildt og vådt.
Regntøjet skal være vandtæt, men uimprægneret. Det er en god idé at vælge regntøj af tekstil, nylon (polyamid) eller plasttypen polyurethan (PUR). Gå derimod uden om regntøj af PVC som er mistænkt for at være hormonforstyrrende.
Spørg evt. i forretningen og bed evt. om dokumentation fra producenten.
Regntøjet skal sidde godt uden at stramme. Det...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen,
Tusind tak for dit svar angående min datter, som græd sig selv i søvn. For første gang i lang tid havde jeg en rigtig god fornemmelse i kroppen efter at have læst dit svar. Jeg kunne mærke, at du fik sat mange af de rigtige ord på situationen.
Tak fra Sanne, mor til pige på knap 4 måneder.