Svar: Modermælkserstatning eller vand
Jeg synes faktisk at det er flot at jeres datter sover 9 timer i træk. Når hun vågner om morgenen, så handler det sikkert om at hun er tørstig. Mit bud er derfor at du kan forsøge at give hende vand i stedet for mælk.
En anden løsning er at du giver hende noget at drikke før du selv går i seng. Så hun får lidt væske, når hun har sovet et par timer, og derefter bliver puttet igen. Om du kan gøre dette afhænger dog af, hvordan hun i øvrigt er, for hvis du risikerer at hun vågner op og vil snakke og lege på det tidspunkt, så er det jo ikke den ideelle løsning:o)
Det er ...
... jo i øvrigt rigtig dejligt at hun allerede i en alder af 8 mdr. spiser så godt. Er hun meget ked af at få vand, kan du også tilbyde hende lidt sødmælk i en kop i stedet, men vand slukker tørsten bedre.
Vær opmærksom på at hun ikke sveder for meget, altså ligger for varmt om natten. Temperaturen skal være mellem 18-20 grader.
Med hensyn til at fortynde erstatning, så er dette naturligvis en mulighed, bortset fra at du så ikke kan regne med næringsindholdet. Derfor kan du i princippet lige så godt give alm. mælk eller vand.
Fortsat held og lykke med hende.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...
Viden om børn:
Jern - jerntilskud præmatur
Børn, der er født for tidligt, har behov for jerntilskud, da de har mindre depot af jern ved fødslen og større væksthastighed. Jern tilskuddet startes 6 uger efter fødslen:
Fødselsvægt < 1500 gram: Ca 8 mg jern dagligt i 12 måneder
Fødselsvægt > 1500 gram: ca 8 mg jern dagligt til 6 måneder
Børn, som får mere end halvdelen af deres ernæring som modermælkserstatning, skal have ½ dosis jern, dvs. ca. 4 mg hver dag eller 8 mg hver anden dag.
Det...
Sutteflaske
For børn der ikke ammes er det vigtigt at man køber en ordentlig sutteflaske. Flasken skal passe til barnet og barnets evne til at sutte.
Det anbefales at man lader barnet "arbejde lidt for føden". Det vil sige at hullet i sutten ikke skal være for stort. Det at barnet skal bruge kræfter på at sutte er vigtigt for kæbernes og tændernes udvikling. Desuden er der en risiko for at barnet kan få ondt i maven, hvis det får maden for hurtigt.
Sutteflaske-sutterne findes...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









