Annonce

Annonce

Brev:

Gråd ved putning - 8 mdr.


20. december 2007

Kategori:
Alder:
8 mdr.

Gråd ved putning - 8 mdr.

Kære Helen

Så har vi lige et par spørgsmål igen. Vores datter er snart 9 måneder og kan alle mulige ting og sager. Hun er en stor på - 9,5 kg for to uger siden - hun har kravlet snart to måneder, rejser sig ved alt og har god styr på at sætte sig igen.

For ti dage siden stoppede jeg med at amme hende om natten. Vi har fulgt den metode, der åbenbart hedder "op/ned", og har læst med på sovecoach.dk. Og det har virket. Jeg var rigtig parat, og det var vores datter også. Nu bliver hun ammet, før hun bliver lagt ved 19-20-tiden og igen kl 23, hvor hun sover. Næste gang er ved 5-6-tiden og så en enkelt gang om eftermiddagen før den sene lur. Som sagt er det gået rimelig nemt og uden de helt store tudeture heldigvis. De sidste par nætter har hun sovet helt til sin tidlige ammetår, uden at vi har været derinde.

Men... hun er rigtig ked af det, når hun bliver lagt. Hun kommer i bad, bliver ammet, får børstet tænder og puslet færdig af far, der også putter. De slukker lyset og lukker døren og allerede der begynder hun at græde. Far lægger hende, tager hende op, når hun græder og står helt stille, til hun stopper, lægger hende igen osv. Han går først, når hun sover. Det hele tager måske et kvarter; nogle gange mere andre gange mindre. Måske lyder det ikke af så meget, men vi er bare slet ikke vant til, at hun er så ked af det. Og det er ikke rart, at hun bliver ked af det, når hun mærker, hvad der skal ske.

Hvorfor bliver hun mon så ked af det? Resten af natten går det nemt nok og stort set uden gråd. I løbet af dagen er hun glad for mor og mors bukseben, men virker ikke så morpylret, som hun har været tidligere.

Som følge af den ...


Annonce

... manglende natamning er hun begyndt at spise meget mere mad heldigvis. Hun spiser alt, ser det ud til, og vi prøver at variere så meget som muligt. Lige nu bliver hun ammet fire gange i døgnet, hvilket er en voldsom nedtrapning. Men jeg er selvfølgelig klar over, at hun skal længere ned snart. Mine bryster skal bare lige følge med.

Hvilket ammemåltid vil det være naturligt at stoppe med næste gang mon? Måske morgentåren, hvis hun begynder at sove lidt længere? Lige nu sover hun videre efter amningen til omkring kl 7. Hun spiser fint ved alle fire måltider og virker slet ikke træt af brystet. Tror såmænd stadig hun kunne leve af det, hvis hun fik lov:0)

Det sidste jeg har brug for at spørge om er egentlig mere en luftning af bekymring. En lille bekymring. Jeg har selv været for tyk hele mit liv - ikke meget, men for meget - og det vil jeg meget gerne skåne min tøs for; især bekymringerne forbundet dermed. Samtidig skal hun jo have alt det, hun har brug for. Og hun skal bestemt ikke mærke min bekymring - det har jeg lovet mig selv. Hun var stor ved fødslen, 4200 g, og har hele sit lille liv haft store kinder og dejlige, tykke lårbasser.

Er der noget, jeg skal være opmærksom på nu, eller skal jeg vente med bekymringerne? Min sundhedsplejerske har ikke sagt noget - hun følger sin fødselskurve efter at have været lidt højere oppe, da hun var tre-fire måneder. Der er bare så meget snak om for fede babyer. Og igen - jeg vil ikke bruge mange bekymringer på det og det må under ingen omstændigheder være noget mit smukke barn skal mærke.

Jeg håber, du igen kan hjælpe os lidt videre her på falderebet af det nye år!

Glædelig jul...

- Gitte

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas på din babys sarte hud

Sådan undgår du unødig kemi på puslepladsen
Som forælder vil man altid gøre det bedste for sit barn – også når det kommer til pleje af den særligt sarte babyhud. Men det kan være forvirrende og svært at finde rundt i, hvad der er sundt for huden og sikkert at bruge. Ved at vælge produkter, ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mad og søvn - 10 mdr. dreng

Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...

Læs hele brevet og Helens svar


14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Fravær og tilknytning

Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Køkkenhygiejne

Når man laver mad til småbørn er god køkkenhygiejne særligt vigtig. Små børns forsvar overfor bakterier er mindre end voksnes, og derfor får børn lettere ondt i maven eller får en maveinfektion.

- Undgå at sprede bakterier mellem madvarer. Hold f.eks. rå grøntsager adskilt fra råt kød, så der ikke kommer jordbakterier på kødet, og så der ikke kommer bakterier fra kødet på grøntsagerne.

- Hold også rå madvarer adskilt fra mad, der er klar til at blive spist. Det...

Læs mere i Babylex

Indeklima

Et godt indeklima er vigtigt for vores helbred og for blandt andet at mindske risikoen for husstøvmideallergi. Miljøstyrelsen har følgende 5 råd til bedre indeklimavaner:

1. Luk luften ind. Sørg for gennemtræk 2x5 minutter hver dag. Luften indenfor kan være mere forurenet end luften udenfor, og der skal gennemtræk til, for at luften bliver skiftet ud. Vinduer på klem giver ikke samme effekt.

2. Gør hyppigt rent. Fjern støv en gang om ugen f.eks. ved støvsugning og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for en fantastisk brevkasse og nogle fantastiske og velskrevne bøger. Begge dele har ofte hjulpet os siden vi blev forældre for ca. 1½ år siden!

Tak fra familien i København.


Annonce