Annonce

Annonce

Brev:

Min datter spiser ikke mad


13. december 2007

Alder:
8 mdr.

Min datter spiser ikke mad

Kære Helen

Min datter på 8,5 mdr er meget glad for mors mælk. Så glad at hun stort set ikke spiser andet. Hun er stor af sin alder - så jeg er ikke bekymret for hendes vægt. Men det bekymrer mig at hun ikke får fast føde og at jeg skal på arbejde om halvanden måned.

Vi begynder dagen med at servere grød, frugt, små brød-hapsere med smør eller paradismos. Hun vil gerne smage på maden og putter de små bider ind i munden men spiser altså ingenting. Skemaden er slet ikke populær. Hun vil selv putte maden i munden. Morgenritualet ender med at hun på et tidspunkt bliver sulten. Jeg forsøger igen at give hende mad og det hele ender med at hun græder og græder og jeg overgiver mig til sidst og giver bryst.

I løbet af formiddagen bliver hun tilbudt lidt frugt og en kiks. Igen smager hun på ...


Annonce

... varerne. Til frokost giver jeg hende små stykker rugbrød med pålæg som hun ikke spiser. Først til aften er hun begyndt at spise bare en lille smule, men ikke nok til at blive mæt. Her sidder vi samlet om middagsbordet og hun får den samme mad som vi selv spiser.

Jeg mangler gode konkrete råd til hvad jeg skal gøre når hun bliver så ulykkelig. Hvad stiller jeg op med en sulten grædende baby, der kun vil have mælk? Hvordan trapper jeg ned? Hver måltid ender som regel med at jeg giver hende mælk. Jeg ammer hende også når hun går i seng kl 19 - igen kl 23 - kl 02 - og måske endnu engang inden kl 06.00.

Vi har prøvet at skære ned på natamninger men det ender i samme situation. Hun græder højere og højere og kan blive ved i over en time.

På forhånd tak for dit råd.

Med venlig hilsen
C og E

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sundhedsplejerske

Alle sundhedsplejersker er uddannet sygeplejersker og har arbejdet på forskellige børneafdelinger i sygehusvæsnet samt i den kommunale pleje. Derudover har sundhedsplejersken taget en diplomuddannelse til sundhedsplejerske.

En sundhedsplejerske følger børnene fra de bliver født (nogle gange allerede i graviditeten) og indtil de går ud af folkeskolen.

Alle børnefamilier i Danmark får tilbudt at modtage besøg af sundhedsplejersken. Når et lille barn bliver født, så...

Læs mere i Babylex

Jern - jerntilskud præmatur

Børn, der er født for tidligt, har behov for jerntilskud, da de har mindre depot af jern ved fødslen og større væksthastighed. Jern tilskuddet startes 6 uger efter fødslen:

Fødselsvægt < 1500 gram: Ca 8 mg jern dagligt i 12 måneder
Fødselsvægt > 1500 gram: ca 8 mg jern dagligt til 6 måneder

Børn, som får mere end halvdelen af deres ernæring som modermælkserstatning, skal have ½ dosis jern, dvs. ca. 4 mg hver dag eller 8 mg hver anden dag.

Det...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Først og fremmest tusind tak for denne form for brevkasse - den er helt fantastisk for en 1. gangs mor som mig, som altid er bekymret for om jeg nu gør tingene godt nok:-) Så et tak herfra.

Helle, mor til dreng på 1 år


Annonce