Svar: Mellemørebetændelse trods dræn
Kære trætte og bekymrede mor
Jeg kan godt forstå du synes det er hårdt med en pige, som hele tiden er syg. Det er også frustrerende at drænene ikke rigtig hjælper og hun får mellemørebetændelse alligevel.
Det er desværre ikke usædvanligt at børn kan få den ene mellemørebetændelse efter den anden, det opleves ofte som om at den aldrig helt forsvinder, men nærmest blusser op igen og igen. Det skyldes ofte at betændelsen skyldes bakterier, som
ikke rammes tilstrækkeligt effektivt med almindelig penicillin. Derfor vil det være hensigtsmæssigt at man evt laver en podning fra næsesvælget og skifter til et mere effektivt antibiotikum.
Da jeres datter har fået lagt dræn, så går jeg ud fra at I nu ...
... er tilknyttet en øre-næse-hals-læge og jeg synes I skal diskutere jeres situation og stille de spørgsmål, som du stiller mig, til lægen. Det er en læge der kan rådgive bedst i jeres situation og kan vejlede jer omkring, hvorvidt I kan gøre noget andet, om hun skal have taget blodprøver for at vurdere hendes immunforsvar eller andet. Nogle gange vil man også gå ind og se på barnets polypper (adenoide vegetationer) og evt. fjerne disse, det afhænger helt af situationen og barnets alder.
Jeg synes således at lægen er den bedste til at rådgive jer, de spørgsmål du stiller er lidt uden for mit arbejdsområde og anbefaler derfor at du får en snak med ham/hende.
Fortsat held og lykke:o) Rigtig god jul.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Din guide til sund babyhud fra top til tå
Brug Olívy som naturlig hudpleje til babyer og småbørn
Vidste du, at Olívy baby care – diaper change kan bruges til meget mere end bleskift? Det er udviklet til den særligt sarte hud i bleområdet, og de unikke egenskaber fra ekstra jomfruolivenolie og kalk gør Olívy velegnet til blid pleje ...
Viden om børn:
Cykelstol
De fleste børn vil fra ca. 9 måneders alderen sidde så stabilt, at de begynder at kunne sidde i en cykelstol monteret på en voksencykel.
Vælg en stol som har justerbare fodstøtter og remme til at spænde fødderne fast, så barnets fødder ikke kan komme i klemme i hjulet. En frakkeskåner på hjulene, kan være en god idé at sikkerhedshensyn.
Cykelstolen skal være spændt fast til cyklens stel. Det er ikke sikkert nok, hvis den kun er spændt fast til bagagebæren.
Barneseng
Når man skal vælge seng til sit barn er der visse ting, man kan gå efter. Noget af det vigtigste er at sengen er sikkerhedsmæssigt i orden.
Forbrugerrådet tester jævnligt de børnesenge som er på markedet og her ser man bl.a. på at sengen skal kunne tåle at blive slået, banket på og hevet i. Sengene bliver tjekket for at barnet ikke kan få fingrene i klemme og at tremmeafstanden er korrekt, så barnet ikke kan komme i klemme med sit hoved og sidde fast i sengen.
Den...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.






