Annonce

Annonce

Brev:

Mellemøre, vacciner og vitaminer


24. oktober 2007

Kategori:
Alder:
12 mdr.

Mellemøre, vacciner og vitaminer

Kære Helen,

Tja, så har jeg allerede behov for dine input igen. Tak for din moralske opbakning, da vi stod midt i en slem indkøringsperiode i vuggestuen. Det er blevet bedre, men det tog godt nok lang tid. Nu er vi så ved at starte forfra – næsten da, for han er lige kommet sig ovenpå en mave-tarm infektion og en efterfølgende mellemørebetændelse (hans anden siden vuggestuestart).

Han er på penicillin nu – også for anden gang. Det er noget skidt – jeg er ved at indstille mig selv på, at han skal bøvle med mellemørebetændelse hele vinteren. Han har lige fået målt tryk – der er væske, men infektionen er væk – men det er jo kun lige indtil næste virus eller infektion. Ja, jeg er lidt negativ, men så kan man da kun blive positivt overrasket – har du nogle gode forebyggende råd?

Jeg ...


Annonce

... har købt ”Ondt i øret” og lige skimmet den igennem – jeg er ikke så alternativ…. men en fællesnævner er vist det med mælkeintolerans – jeg synes det er meget drastisk at forsøge at tage mælken fra ham, når han ikke er ældre. Synes du ikke? Hvad skulle jeg give ham i stedet, hvis vi besluttede os for at prøve det?

Vi er ved at løbe tør for D-dråber og jern nu og han er jo også blevet et år. Skal vi give ham noget andet nu det er vinter? Og nu han er så sygdomsramt?

Han blev ikke vaccineret til 1 års undersøgelsen (i mandags), da det var den 1. feberfrie dag han havde – han er færdig med penicillin på fredag – hvornår er det bedst han får dem? (han skal have den 3. af hvad de nu end hedder og så meningitis vaccinen)

Mange tak for dine altid gode svar,

Bedste hilsner
En træt mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.

Motorisk uro og udvikling

Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...

Læs hele brevet og Helens svar


30. december 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

Uro ved aftenputning - 13 mdr.

Kære Helen Jeg har en datter på snart 13 måneder. Hun har næsten lige...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sutteflaske

For børn der ikke ammes er det vigtigt at man køber en ordentlig sutteflaske. Flasken skal passe til barnet og barnets evne til at sutte.

Det anbefales at man lader barnet "arbejde lidt for føden". Det vil sige at hullet i sutten ikke skal være for stort. Det at barnet skal bruge kræfter på at sutte er vigtigt for kæbernes og tændernes udvikling. Desuden er der en risiko for at barnet kan få ondt i maven, hvis det får maden for hurtigt.

Sutteflaske-sutterne findes...

Læs mere i Babylex

Æbler og æblemos

Barnet kan fra 6 måneder spise al slagt frugt, frisk eller kogt. Frugten bør stadig moses, og æblemos vil ofte være et hit hos børn - især hvis det serveres, som topping på en grød. Rå æbler bør du dog være opmærksom på.

Børn under 3 år bør ikke få fødevarer, som er meget hårde eller som knækker let. En stor æblebåd kan knække og sætte sig fast i halsen, og af samme grund kan det ikke anbefales at give små børn et helt æble at gnave af. Du skal også være opmærksom på skrællen,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Det går rigtig fint med Emilie, hun er blevet supergod til at sove i barnevognen og sover nu 2 lure om dagen på ca. 2-3 timer, så det er skønt - tak for dit forrige råd :o)

Hilsen Emilies forældre


Annonce