Annonce

Annonce

Svar: Kighoste trods vaccination


19. oktober 2007

Kategori:
Alder:
14 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sygdom.

Kære bekymrede mor

Jeg er ked af at høre at I er så hårdt ramt af sygdom hjemme hos jer, det er hårdt, når både forældre og børn lægger sig med feber, hoste og snot... men det hører jo desværre efteråret til:o) Jeg håber dog at det går bedre allerede nu, hvor jeg svarer jer.

Det er sådan at man faktisk godt kan få kighoste selvom man er vaccineret for det. Når man ser kighoste hos de mindste børn så er det oftere hos endnu ikke færdig vaccinerede spædbørn og de bliver ofte så syge at de må indlægges. Disse spædbørn smittes af ældre børn og forældre, der selvom de er vaccineret godt kan smitte, fordi vaccination og effekten af den aftager lidt efter hvor lang tid siden det er at den er givet.

De undersøgelser som statensseruminstitut har lavet omkring Kighoste og ...


Annonce

... effekten af vaccination via børnevaccinationsprogrammet viser at beskyttelsesgraden imod indlæggelse med kighoste er på 93% efter 3 doser - altså efter de 3 vaccinationer. Så selvom Lærke har fået alle 3 vaccinationer, så er hun altså ikke 100 pct. dækket - men tæt på.


Helens bog om børn og sygdom
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og sygdom" - Et uundværligt opslagsværk, som giver dig ro og overblik, når du har allermest brug for det!

Jeg synes dog at det er helt relevant at I får hende lyttet på og drøfter sagen med jeres egen læge. Det er relevant fordi det er jeres egen læge som kender jer og Lærke bedst, kender hendes forløb med født lidt før tid osv. Det kan jo sagtens tænkes at hun har bronkitis i stedet, det kan også være falsk strubehoste, lungebetændelse osv. Jo det er værd lige at få hende set på af lægen.

Rigtig god bedring med hende og jeg er sikker på at hun ikke bliver alvorligt syg, det skal nok gå alt sammen. Stort knus herfra:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sygdom:

9. marts 2026 | Sygdom | 3 år, 6 mdr.

Skoldkopper og helvedesild

Hej Helen Jeg er mor til en dreng på 3.5 år, som desværre har fået...

Læs hele brevet og Helens svar


18. februar 2026 | Sygdom | 2 år, 5 mdr.

Pudse eller puste næse - hvornår

Kære Helen Tak for dine altid gode svar! :) Vores datter er nu lige knap...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 18 mdr.

En hård tid

Kære Helen Jeg har skrevet før og skriver nu igen. Det er pt. en rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Autostol

Til transport i bil skal barnet sidde i en godkendt autostol. Det lille barn skal helst sidde fastspændt med ryggen mod kørselsretningen.

Autostole skal være godkendt efter ECE (R)-44-03 eller 44-04. Der skal være et E-mærke på stolen, og den lange talrække under eller efter E-mærket skal starte med enten 03 eller 04.

For fastmonterede autostole hedder godkendelsen ECE (R) 44-05.

Autostole med andre mærkninger skal også være E-mærket, for at de er...

Læs mere i Babylex

Præmature allergidisponerede spædbørn

Hos meget små præmature allergidisponerede børn kan der være mere væsentlige ernæringsproblemer end allergiforebyggelse at tage højde for. Derfor må man altid tage individuelle hensyn, hvor det vigtigste er, at barnet kommer i trivsel.

Et præmaturt barn tilbydes samme allergiforebyggende diæt som mature allergidisponerede spædbørn. Modermælk er den bedste ernæring, og hvis dette ikke er muligt tilbydes barnet en special erstatning.

Det vides ikke, hvor længe det er...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tusind tak for en god brevkasse. Vi er i den kedelige situation, at vi ikke har haft glæde og gavn af vores egen sundhedsplejerske. Vi har fundet dine svar meget relevante.

Tak fra os.


Annonce