Brev:
Opkast , diarre og manglende appetit
Hej Helen
Min datter begyndte at kaste kraftigt op tirsdag, alt kom op igen selv bare en lille mundfuld kamille te og vand. Så der fik jeg kun lidt mælk i hende og vand ca 300 ml. Så onsdag kom diarren vandtynde med fnulder og stadig opkast. Jeg fik dog lidt mere i hende af mad og væske, men slet ikke som hun plejer, begyndte at give hende en blanding af vand med salt og sukker efter en opskrift på nettet, det ville hun gerne have.
Idag lørdag har hun ikke kastet op og afføringen er ved at nærme sig normale forhold. Hun har på intet tidspunkt haft feber. Har været ved læge med hende, pga jeg var bange for væskemangel, men han syntes at hun så ok ud. Så han mente det nok skulle gå over.
Det er det også kunne det tyde på, jeg syntes bare ikke appetitten er som den plejer og hun vil ikke have den mad hun gerne plejer at ville men det kommer vel. Hun vil især ikke have kartoffel mos og grøntsagsmos, men grød glider lige ned. Hun spiser ca lidt over en halv decilliter grød til hoved måltiderne, derud over får hun ca halvanden time efter hovedmåltiderne lidt over en halv decilliter æblemos varmet det vil hun gerne have og så får hun ca 100 - 130 ml mme 3 gange om dagen.
Udover det så tilbyder jeg ...
... kop meget hyppig, men hun er ikke super god til det eller også så vil hun ikke have noget det bliver måske til sammenlagt gennnem en hel dag 100 ml max.
Mine spørgsmål går på om det kan være en mavetarm infektion og skal den som min læge siger gå over af sig selv. Syntes du ikke det lyder til at den er på vej væk igen.
Med hensyn til maden tror du så hun kommer til at ville have kartoffelmos og skal jeg bare blive med at tilbyde det om aftenen eller hvad syntes du. Vi tilbyder også flaske om natten og hun vil som regl have 100-150 ml ved 5 tiden.
Lyder det ok jeg kan ikke tvinge mere i hende? Skal jeg lade være med at give hende så meget frugtmos, jeg gav det bare fordi hun lige nu syntes det bare er lækker og godt for maven. Så hun kan blive mere sulten til hovedmåltiderne eller skal jeg bare vente på det kommer?
Ved hver måltid er jeg bare meget bange for at hun kaster op, jeg er nervøs ca en halv time før og til det er overstået. Hun har under hele forløbet haft godt humør og vil gerne lege, hun har været upåvirket så det var jo lækkert. Hun er jo også en pige i god stand hun vejer jo 9,2 kilo:)
Håber du kan finde ud af mine spørgsmål og give mig lidt ro:)
Med venlig hilsen
Karin og Anna
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas godt på babynumsen i sommervarmen
Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.
For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...
2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.
Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...
2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...
7. maj 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Har vi sprunget seperationsangsten over?
Kære Helen. Kort efter fødslen blev vores datter lagt hos far for at få...
Viden om børn:
Nakkefoldsscanning
En nakkefoldsscanning foretages i 11.-13. graviditetsuge, og her kigger man via et ultralydsapparat, som køres rundt på den gravides mave, på barnet inde i livmoderen.
Denne scanning kaldes også 1. trimester-scanning, og man ser efter:
- om der er liv
- om der er mere end ét foster
- hvor langt du er henne - man fastsætter datoen for forventet fødsel.
Hvis du ønsker at vide, om dit barn kan have en kromosomafvigelse som f.eks. Downs Syndrom, så...
Fødsel
En graviditet varer normalt 40 uger, men naturen er ikke altid sådan, og nogle gange går fødslen igang før, andre gange senere. Føder du mellem uge 37+0 og 41+6 siger man, at du har født til tiden.
Mange kvinder oplever plukveer i graviditeten. Det er sammentræninger af musklerne i livmoderen, og det er måden, at livmoderen forbereder sig til fødslen på. I starten er disse sammetræninger uregelmæssige, men i takt med at fødslen nærmer sig, bliver sammentrækningerne mere...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.