Annonce

Annonce

Brev:

Opkast , diarre og manglende appetit


6. oktober 2007

Kategori:
Alder:
7 mdr.

Opkast , diarre og manglende appetit

Hej Helen

Min datter begyndte at kaste kraftigt op tirsdag, alt kom op igen selv bare en lille mundfuld kamille te og vand. Så der fik jeg kun lidt mælk i hende og vand ca 300 ml. Så onsdag kom diarren vandtynde med fnulder og stadig opkast. Jeg fik dog lidt mere i hende af mad og væske, men slet ikke som hun plejer, begyndte at give hende en blanding af vand med salt og sukker efter en opskrift på nettet, det ville hun gerne have.

Idag lørdag har hun ikke kastet op og afføringen er ved at nærme sig normale forhold. Hun har på intet tidspunkt haft feber. Har været ved læge med hende, pga jeg var bange for væskemangel, men han syntes at hun så ok ud. Så han mente det nok skulle gå over.

Det er det også kunne det tyde på, jeg syntes bare ikke appetitten er som den plejer og hun vil ikke have den mad hun gerne plejer at ville men det kommer vel. Hun vil især ikke have kartoffel mos og grøntsagsmos, men grød glider lige ned. Hun spiser ca lidt over en halv decilliter grød til hoved måltiderne, derud over får hun ca halvanden time efter hovedmåltiderne lidt over en halv decilliter æblemos varmet det vil hun gerne have og så får hun ca 100 - 130 ml mme 3 gange om dagen.

Udover det så tilbyder jeg ...


Annonce

... kop meget hyppig, men hun er ikke super god til det eller også så vil hun ikke have noget det bliver måske til sammenlagt gennnem en hel dag 100 ml max.

Mine spørgsmål går på om det kan være en mavetarm infektion og skal den som min læge siger gå over af sig selv. Syntes du ikke det lyder til at den er på vej væk igen.

Med hensyn til maden tror du så hun kommer til at ville have kartoffelmos og skal jeg bare blive med at tilbyde det om aftenen eller hvad syntes du. Vi tilbyder også flaske om natten og hun vil som regl have 100-150 ml ved 5 tiden.

Lyder det ok jeg kan ikke tvinge mere i hende? Skal jeg lade være med at give hende så meget frugtmos, jeg gav det bare fordi hun lige nu syntes det bare er lækker og godt for maven. Så hun kan blive mere sulten til hovedmåltiderne eller skal jeg bare vente på det kommer?

Ved hver måltid er jeg bare meget bange for at hun kaster op, jeg er nervøs ca en halv time før og til det er overstået. Hun har under hele forløbet haft godt humør og vil gerne lege, hun har været upåvirket så det var jo lækkert. Hun er jo også en pige i god stand hun vejer jo 9,2 kilo:)

Håber du kan finde ud af mine spørgsmål og give mig lidt ro:)

Med venlig hilsen
Karin og Anna

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

27. oktober 2025 | Udvikling | 8 mdr.

Græder, når jeg går

Kære Helen. Tak for dig og alle dine svar:) Min datter er nu blevet 8...

Læs hele brevet og Helens svar


24. oktober 2025 | Sovevaner | 8 mdr.

8 måneder og korte lure

Hej Helen, Vi har en dreng på 8,5 måned med fuld fart på. Han rejser sig og...

Læs hele brevet og Helens svar


23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7 mdr. gammel baby

Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...

Læs hele brevet og Helens svar


31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Forkælelse - forkælede børn

Små børn kan kun fortælle dig, at de har brug for din hjælp ved at græde. Et lille barn kan ikke på anden måde give udtryk for, at det har behov for at blive taget op, blive skiftet, få mad, blive pludret med, krammet osv.

Derfor skal du altid reagere, når det lille barn græder. Det er en skrøne, at børn udvikler deres lunger, ved at få lov til at græde. Og det er heller ikke korrekt, at man forkæler et barn ved at reagere på dets gråd, tværtimod.

Små børn kan ikke...

Læs mere i Babylex

Omega-3 til gravide

Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk.

Omega-3 er meget vigtigt for udviklingen af fosterets og spædbarnets nervesystem og hjerne, synssansen og de kognitive færdigheder (indlæringsevne og hukommelse).

Derudover viser undersøgelser at Omega-3 har betydning for om graviditeten opnår normal længde og om barnet har en normal fødselsvægt.

Hvis du spiser 200-300 g. fisk om ugen, så er fedtsyrerne altid tilgængelige for dit...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Mange tak for dit gode svar - vi har nu fulgt dine anvisninger og det var en overraskende nem proces - 2 nætter tog det af vænne flasken fra vores datter og nu spiser hun som aldrig før - TUSIND TAK for dit lille skub.

Mange hilsener
Vibeke, mor til pige på 21 måneder


Annonce