Annonce

Annonce

Svar: MME? Jeg trænger til lidt luft


25. september 2007

Alder:
5 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Trine

Jeg er ked af at høre at du og Emils far ikke har kunne få det til at fungere og derfor er flyttet fra hinanden, så må vi se hvad fremtiden bringer og jeg krydser naturligvis fingre for at det hele går jer bedst muligt, hvad det så viser sig at være:o)

I forhold til modermælkserstatning og allergi, så er det i barnets første 4 måneder at man ved at amning forebygger allergi og herefter kan børn godt få almindelig modermælkserstatning. Den alder er Emil jo ovre nu og samtidig er der jo ikke tale om at du holder op med at amme. Hos jer er det et spørgsmål om at mormor eller Emils far en gang imellem kan give ham en flaske, når du ikke er hjemme og det synes jeg er en rigtig god idé.

Du har rigtig meget andet at tage dig til end at sidde og malke ud og det er utroligt frustrerende at sidde og malke o og resultatet er 20ml, man er sk... træt og det hele er bare for meget. Og jeg synes derfor du med ro i sjælen skal vælge at give en flaske med mme.

De erstatninger der findes i Danmark er alle gode erstatninger og vi har her en meget stor kontrol med erstatning. Det betyder ernæringsmæssigt ikke noget om du vælger Hipp, Nestlé eller Beauvais - alle erstatninger er gode.

Der er dog lidt forskel på dem og jeg vil gerne fortælle dig lidt her. Som udgangspunk kan du vælge modermælkserstatning af type 1 eller type 2:

Type 1 er altid fuldgyldige, det betyder at barnet kan leve udelukkende af dette og ikke behøver anden mad. Type 1 kan gives til børn fra fødslen og børn der udelukkende får mme, behøver ikke skifte til type to, når de bliver ældre, hvis de trives med type 1.

Type 2 er en tilskudsblanding og det betyder at barnet kan tilbydes dette ved siden af modermælk eller skemad. Type 2 er derudover ofte lettere at opløse i koldt vand og bruges lettere i ...


Annonce

... madlavningen. Type 2 kan tidligst anvendes fra 4 måneder.

Nogle erstatninger/tilskudsblandinger er lavet på en måde så de mætter lidt mere, nogle sammensat så de forebygger forstoppelse, nogle tilført flerumættede langkædede fedtsyrer, nogle økologisk osv. på den måde er der i sammensætningen forskel. Men alle er de altså ernæringsmæssigt i orden og jeg synes du skal vælge den erstatning som du synes virker tiltalende. Selvom det er lidt dyrere, så kan du med fordel vælge en type i brik, da det er let både at bruge i madlavningen og praktisk at give, for dem der skal passe Emil og skal I på tur en dag, så er en brik let at have med i tasken eller under dynen og hygiejnisk forsvarlig at give.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Sandsynligheden for at din dreng får hård mave er lille, når det drejer sig om at han får en flaske eller to en gang imellem. Og det samme gælder sandsynligheden for at han vil afvise brystet. Han er så gammel nu og er blevet ammet så meget at han sandsynligvis vil foretrække den ægte vare:o) Nogen garanti er der naturligvis aldrig, men så længe du fortsat bliver ved med at amme og prioriterer dette fremfor flasken, så tænker jeg at det ikke vil være noget problem at han en gang imellem får en flaske med mme.

Med hensyn til din egen mælkeproduktion, så vil den nedsættes, hvis Emil ikke kommer til brystet og hvis du påtænker at være væk en hel dag, så vil det være nødvendig at du malker ud på de tidspunkter hvor han normalt ville spise. Drejer det sig kun om nogle timer, så vil det dog normalt ikke betyde særlig meget at du springer en enkelt amning over en gang imellem, når du så kommer hjem, så må du bare sørge for at lægge ham lidt hyppigere til.

Så jeg håber at ovenstående vil give dig mod på at komme lidt ud og få lidt tid for dig selv. Rigtig meget held og lykke fortsat:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Amning og medicin

Når du spiser og drikker, så går det du indtager via din blodbane over i mælken og vil således blive overført til dit barn. Derfor er det meget vigtigt at du taler med din læge, hvis du har behov for at tage medicin, når du ammer dit barn.

Der kan være mange grunde til at man får medicin, når man ammer. Der kan være behov for smertestillende, der kan være behov for antidepressiv medicin, antibiotika og mange andre ting og der findes næsten altid præparater, som kan tages selvom...

Læs mere i Babylex

Vuggedød - uventet spædbarnsdød

Den egentlige årsag til vuggedød eller pludselig spædbarnsdød kendes ikke. Men man ved, at der er visse faktorer, som har betydning. i 1980erne døde over 100 spædbørn hvert år uventet under søvn og siden 1990erne er antallet faldet drastisk. I dag er det under 10 børn om året i Danmark, der rammes af vuggedød.

Faldet i vuggedød skyldes i høj grad følgende anbefalinger fra Sundhedsstyrelsen:

1. Læg altid barnet til at sove på ryggen. Hvis barnet sover på maven, er...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Denne gang skriver jeg bare for at udtrykke min taknemmelighed over det store arbejde du gør for at informere alle os "usikre mødre".

Normalt anser jeg mig selv for at være relativt velinformeret om de emner, der interesserer mig .....- men jeg må indrømme, at det at blive mor har ført en helt uventet usikkerhed med sig.

Når det man ønsker aller mest er at give sit barn den bedste start på livet - og man bare ikke er sikker på, hvad der er det bedste at gøre, er det fantastisk at kunne rådføre sig hos dig.

Jeg har læst stakke af bøger, Sundhedsstyrelsens anbefalinger, diverse artikler og lavet utallige google-søgninger (hvor jeg i øvrigt ofte lander på din side) om børnerelaterede emner - og alligevel bliver jeg tit i tvivl.

Trods mange spørgsmål fra min side svarer du tålmodigt, grundigt og engageret på det hele - og det betyder meget for mig som nybagt mor at få en kommentar med på vejen :-)

Mit medlemskab hos netsundhedsplejerske.dk er en rigtig god investering - og min søn får en mindre bekymret mor med i købet ;-)

God sommer


Annonce