Annonce

Annonce

Svar: Kan jeg begynde at give hende øllebrød og havregrød?


21. september 2007

Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Hej med dig

Det vil være en rigtig god idé at du begynder med havregrød og øllebrød til din datter. Både fordi det er rigtig godt til at holde maven igang, men også fordi det er sundt, det er billigt og fordi konsistensen giver hende mulighed for at arbejde lidt mere med maden, bruge sin mund. Det er en af de største forskelle på den industrielle mad og den hjemmelavede mad, - at de industrielle produkter er meget fine i konsistensen, hvor man har mulighed for at gøre den hjemmelavede mad lidt grovere.

Generelt handler det dog om at variere kosten og tilbyde din datter så meget forskelligt som muligt og især nu hvor hun nærmer sig de 7 måneder.

Hun må meget gerne begynde at få skorper af brød at sidde med, det kan være endeskorpen af et godt franskbrød, det kan være en tvebak osv. Du kan også købe et helt mørkt rugbrød og skære nogle humplere/stammer, som du så rister i ovnen og lader hende sidde med og opbløde med lidt spyt og lignende.

Hun må også gerne sidde med et stykke agurk eller en gulerod, det kan være dejligt, hvis gummerne klør og der er tænder på vej.

Du må med den alder hun har nu meget gerne begynde at lave grøntsagsmos af rigtig mange grøntsager og det er vigtigt at maden smager af noget. I må også meget gerne begynde at bruge lidt kogt kød og fisk i grøntsagsmosen.

Hendes mad skal til at tage meget mere udgangspunkt i den mad I andre spiser. Hvis I f.eks. får frikadeller, almindelige eller fiskedeller, så kan hun sagtens spise lidt af det inderste af en frikadelle. Du kan mose det ned i hendes grøntsagsmos. Hvis I laver lidt sovs med sødmælk, så må hun også gerne få lidt af dette på sin grøntsagsmos.

Ofte er rodfrugter rigtigt godt, da de har en kraftig smag. Idéer til grøntsager kan være: Forskellig slags kål - savoykål, grønkål, rosenkål mv., ærter, majs, grønne bønner, porrer, tomat uden skræl, avokado, squash, selleri, spinat, persillerod, pastinak osv.

Hun ...


Annonce

... må få alle grøntsager dog er det sådan at i spinat, selleri, fennikel og rødbede er nitrat. Det betyder at netop disse 4 grøntsager ikke bør udgøre mere end 1/10 af retten eller gives hver 14 dag. Det skal ikke afholde dig fra at bruge dem engang imellem, netop fordi det smager og det vil hun sikkert kunne lide.

Hvis I spiser kylling, laks, torsk osv. lavet i ovn, så kan hun også sagtens få lidt af dette. I kan også bruge lidt tun, makrel, rogn osv. det er okay og det kan være lettere at få fisk i grøntsagsmosen på den måde.

Det vil være fint, hvis du begynder at give hende skemad 3 gange dagligt, nogle børn trives med 3 måltider skemad omkring 7 måneders alderen hvor andre begynder at skulle have fire. Hun skal fortsat have sine flasker ved siden af og du må gå ud fra at hun selv regulerer sit mælkebehov ind. Når hun spiser skemad, så spiser hun lidt mindre på flasken, men hun tager hvad hun har behov for, hvis du tilbyder hende og mælkeindtaget er forsat vigtigt.

En plan for dagen med 3 måltider skemad kunne se således ud:

Tidlig morgen 06: Flaske med mme

Morgen 8.30-9: Grød, det kan være havregrød, øllebrød eller flerkornsgrød og du må gerne variere det lidt. Evt. lidt frugtmos på og gerne vand af kop

Puttes til formiddagslur


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Frokost 12: Grøntsagmos med kød eller fisk, eller grød, du kan variere det lidt, vand af kop

Puttes til middagslur

Eftermiddag 15-16: Flaske med mme

Aften 18: Grøntsagsmos med kød eller fisk, udgangspunktet er stille og roligt mere af jeres mad og du må gerne springe kartoffel over i en periode og lave grøntsagsmos af andre grøntsager. Vand af kop

Puttes til natten med en flaske mme 19-20

Sen aften: 23-24: Flaske med mme

Nat: Sover mellem 24-06

Den varierede kost skulle meget gerne hjælpe på hendes mave, hvis ikke må du give laktulose. Jeg håber at ovenstående hjælper dig lidt videre, rigtig meget held og lykke fortsat og god weekend:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Din guide til sund babyhud fra top til tå

Brug Olívy som naturlig hudpleje til babyer og småbørn
Vidste du, at Olívy baby care – diaper change kan bruges til meget mere end bleskift? Det er udviklet til den særligt sarte hud i bleområdet, og de unikke egenskaber fra ekstra jomfruolivenolie og kalk gør Olívy velegnet til blid pleje ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

23. september 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Min datter nægter at spise

Hej Helen, Tak for dit svar sidst. Det er blevet en smule bedre med søvnen,...

Læs hele brevet og Helens svar


20. august 2026 | Kost og ernæring | 2 år, 9 mdr.

Hvordan får vi maden hen til spisebordet hjemme og i børnehave?

Kære Helen Vi har en dejlig datter, der sprogligt og motorisk er rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Barselsorlov

I har begge ret til at holde barselsorlov, når I skal have et barn. Der er mange muligheder for at dele, forlænge eller udskyde orlovsperioder. De økonomiske vilkår for orloven afhænger af jeres jobsituation.

Hovedreglen er, at kvinder har ret til fire ugers barselorlov før fødslen og 14 uger efter fødslen. Mænd har ret til to ugers orlov i løbet af de første 14 uger. Herefter har I 32 ugers forældreorlov hver, som I frit kan fordele mellem jer. Det er dog kun i 32 uger af jeres...

Læs mere i Babylex

Amning og medicin

Når du spiser og drikker, så går det du indtager via din blodbane over i mælken og vil således blive overført til dit barn. Derfor er det meget vigtigt at du taler med din læge, hvis du har behov for at tage medicin, når du ammer dit barn.

Der kan være mange grunde til at man får medicin, når man ammer. Der kan være behov for smertestillende, der kan være behov for antidepressiv medicin, antibiotika og mange andre ting og der findes næsten altid præparater, som kan tages selvom...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Dette er mit første brev til dig - men mærkeligt nok, så har det ikke været muligt for mig at finde svaret i hverken bøger eller ved søgning på nettet, så jeg håber, at du kan gøre mig klogere.

På forhånd tak, Emilies mor


Annonce