Brev:
Vil ikke spise ved bordet

Kære Helen.
Ja, så må jeg ty til dine gode svar igen.
Jeg er på Herrens mark for min søn på 10½ måned vil pludselig ikke spise med ved bordet. Han har simpelthen så travlt med at komme ned at lege og kravle, at han vender hovedet, kniber munden sammen og svinger med armene. MEGET tydelige tegn. Det er ret frustrerende. Han brokker sig også højlydt. Når der er gået ½ time og vi har prøvet med tålmodighed og taget fokus væk, sat ham ned at lege og taget ham op igen og alt det bedste vi har lært og der stadig ikke er sket noget, ja så sætter vi ham på gulvet for at lege.
Jeg har så (med røde ører) prøvet at give ham rugbrødshapsere mens han sidder og leger og sørme om han ikke lystigt åbner munden og spiser. Altså noget i mig siger, ja og det er så bare en periode vi gør det her, hvor den anden med de røde ører kan mærke at det bare ikke er i orden. Hvilken side har ret?? Han vil ofte godt spise sin morgenmad i højstolen, men ikke frokost og aftensmad.
Han er en meget bestemt lille fyr ...
... der virkelig prøver os af og vi kan se han er meget bevidst om det han gør for at få en reaktion fra os. Vi er bare på bar bund med det mad. Han vil heller ikke spise grøntsager eller noget som helst til aften mere. Rugbrød er pludselig blevet et hit.. Skal vi bare fortsætte med det og så stadig prøve med det vi spiser?? Han har før spist masser af grøntsagsmos, lasagne, frikadeller m.kartofler og sovs osv.
Skal vi bare trække på skulderen og sige, nå det er bare sådan det er lige nu, eller skal vi holde stejlt på at ALLE måltider indtages ved bordet i hans egen stol??
En anden ting er, at efter han har været syg med høj feber og diarré vil han under ingen omstændigheder drikke MME. Han plejer ellers at elske sine to flasker morgen og aften på 200 ml, men han går helt i flitsbue og begynder at græde. Hvad pokker gør vi så? Vi kan med nød få et glas sødmælk i ham om dagen.. Hmm..
Ja, jeg er frusteret og det er hans far også. Jeg glæææææder mig til at få dit svar..
Kærlig Hilsen
Karoline
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...
30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Vil ikke sove lur i barnevognen længere
Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...
30. oktober 2025 | Udvikling | 12 mdr.
Hej Helen. Jeg har i et langt stykke tid været i tvivl om min søn adskiller...
27. oktober 2025 | Udvikling | 8 mdr.
Kære Helen. Tak for dig og alle dine svar:) Min datter er nu blevet 8...
24. oktober 2025 | Sovevaner | 8 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 8,5 måned med fuld fart på. Han rejser sig og...
Viden om børn:
Sikkerhed i hjemmet
Det er i hjemmet, at de fleste ulykker sker, og når dit barn begynder at kravle, rejse sig og bevæge sig rundt i hjemmet, så er det vigtigt at du sikrer dig, at jeres hjem er et trygt sted at færdes.
Dit barn skal have lov til at undersøge og opleve verden omkring sig. Derfor skal du sikre at dit barn kan gøre dette.
Alle rum kan være farlige og kan kræve et ekstra sikkerhedstjek - især skal du være opmærksom på køkkenet, badeværelset og stuen.
Gå...
Ruskevold
Nogle gange sker det, at man i overskrifter kan læse om børn, der er blevet rusket af deres forældre. Men lige meget, hvor meget eller hvor længe et barn græder eller skriger, så må man aldrig slå eller ruske sit barn.
Et spædbarn der ruskes kan få blødninger i hjernen, som kan medføre hjerneskade eller død.
Kommer du i en situation, hvor du kan mærke at du ikke kan klare barnets gråd og hvor du kan risikere at gøre dit barn ondt, så læg barnet i seng, lift eller...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




